Bilim-Teknoloji

2018 Meteor Yağmuru Ajandası

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Meteor yağmurları özellikle astronomiye meraklı olan ve fotoğraf meraklılarının yanında sakin ve sessiz bir ortamda kendilerine görsel bir ziyafet çekmek isteyenlerin sık sık tercih etikleri ve kaçırmak istemedikleri bir gökyüzü olayıdır.  2017 yılının son aylarını yaşadığımız bu dönemlerde artık 2018 yılı meteor yağmuru ajandasını yayınlamanın da zamanının geldiğini düşünüyorum.

Quadrantids  Meteor Yağmuru 

2018 yılının ilk meteor yağmuru. 1-5 ocak tarihinde gözlemlenebilecek. Saatte 40 meteor atmosfere girecek. Bu sayı ile ortalamanın üzerinde bir meteor yağmuru. 2018 yılında 3 ocak 2018′ i 4 Ocak 2018 e bağlayan gece en yoğun olduğu gün. Ancak tam da o tarihlerde dolunayın olacak olması malesef bu gözlemi çok zor görülür hale getirecek. En iyi görüntülenme  gece yarısından sonra olacak.

Lyrids Meteor Yağmuru

Saatte atmosfere 20 meteor girişi ile ortalama yoğunlukta bir meteor yağmuru. Dünyanın, Thatcher kuyruklu yıldızının kalıntılarından geçerken oluşan bir meteor yağmurudur. Lyrids meteor yağmuru, 2018 yılında 22 nisanı 23 nisana bağlayan gece en iyi gözlemini verecek. 22 nisan 2018 tarihinde Türkiye saati ile saat 21:19 dan sonra bu meteor yağmurunu izleyebilirsiniz.

Eta Aquarids Meteor Yağmuru

Saatte 60 meteor ile ortalamanın üzerinde olan bir meteor yağmurudur. Ancak kuzey yarım küreden ve doğal olarak ülkemizden izlenmesi zor olan bir meteor yağmurudur. Dünyanın halley kuyruklu yıldızının kalıntılarının arasından geçmesi ile oluşur. 2018 yılında, 5 mayıs tarihinde güneş doğmadan önce şanslı iseniz güney ufkunda birkaç meteor görebilirsiniz.

Delta Aquarids Meteor Yağmuru

Atmosfere saatte maksimum 20 meteor girişi olacak olan meteor yağmuru.  Dünyanın, Marsden ve Krael kuyruklu yıldızları tarafından geride bırakılan kalıntılara girmesi ile oluşur. 27 ve 28 temmuz 2018 tarihlerinde tepe noktasına ulaşacak olan bu meteor yağmuru gece geç saatlerden sonra rahat görülebilir. Ayın konumu bu yıl gözlem için sorun teşkil etmiyor.

Perseids Meteor Yağmuru

Perseids meteor yağmuru kuzey yarım kürede ve ülkemizde kuşkusuz en iyi gözlemlenebilen meteor yağmurudur. Saatte maksimum 90 meteor girişi ile yoğun bir meteor yağmurudur. Dünyanın Swift-Tuttle kuyryklu yıldızının kalıntıları arasından geçmesi ile oluşur. 2018 yılında Perseids meteor yağmuru 12 Ağutos gecesinden 13 ağustos akşamına kadar geçen sürede zirveye ulaşacaktır. 12 ağustos 03:00 den sonra izlemenizi tavsiye ederim. Bu tarihlerde ay hemen hemen yeni ay durumundan çıkacağı için gökyüzü karanlık olacak ve gözlem iyi olacaktır. Kuzey ve kuzeydoğu yönlerinde daha iyi olmak üzere tüm gökyüzünde görülebilir. 2018 meteor yağmuru ajandasının en iyi gözlemlenebilecek meteor yağmurudur.

Orionids Meteor Yağmuru

Atmosfere saatte 20 meteor girişi görülen ortalama bir meteor yağmurudur. 2018 yılında 21 ekimi 22 ekime bağlayan akşam ve gecesinde izlenebilir. Dünyanın Halley kuyruklu yıldızının kalıntıları içerisinden geçmesi ile gerçekleşir. 2018 yılında dolunaya yaklaşan ay nedeni ile parlak bir gökyüzü olacağı için gözlenmesi zorlaşabilir.

Leonids Meteor Yağmuru

17 Kasımı 18 kasıma bağlayan gece gözlemlenebilecek olan meteor yağmurudur. Atmosfere maksimum saatte 15 meteor girişi ile ortalama bir meteor yağmurudur. Gökyüzünün parlak olması nedeni ile görünürlük azalacaktır.

Geminids Meteor Yağmuru

Geminids meteor yağmurlarının kralı olarak tanımlanır. Atmosfere saatte maksimum120 meteor girişi olur. Yani her 30 saniyede bir meteor görebilirsiniz. Oldukça yoğun bir meteor yağmurudur. Dünyanın 3200 Phaethon astreoidinin kalıntılarından geçmesi ile oluşur. 2018 yılında 14 aralığı 15 aralığa bağlayan akşam ve gecesinde yoğun olarak gözlemlenebilir. Ancak ayın İlk dördün döneminde olması ve gökyüzünün parlak olması nedeni ile gözlemlenmesinde zorluklar olabilir. Ancak geminid meteor yağmuru parlak bir meteor yağmurudur. Bu nedenle aya rağmen iyi bir gözlem yapabilirsiniz.

 

 

 

 

2 Yorumlar

Yorum yapın