Sanal Alem

Adınızsoyadınız.com.tr Domain Almak Sadece 12 TL

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Alan adı piyasası, aynı zamanda ya tutarsa mantığı ile oldukça hızlı büyümekte. Bu nedenle com, net, org gibi alan adlarında niche alan adı bulmak artık çok zor. Güzel bir alan adı almak için de baya baya internette arama yapmanız ve zamanınızın önemli bir kısmını bilgisayar başında geçirmeniz gerekiyor.

adınızsoyadınız.com.tr gibi alan adları da kişisel blog açmak isteyenler için artık oldukça revaçta olan bir bir servis olarak karşımıza çıkıyor. Malum bu alan adından bir tane var ve ülkemizdeki insanların çok çok önemli bir kısmı adını ve soyadını birçok kişi ile paylaşıyor. Önümüzdeki yıllarda da .tr uzantılı alan adlarının da “ilk gelen alır” mantığı ile satılma durumu da sözkonusu olduğundan dolayı ismi ve soyismi ile bir domain kayıt ettirmek isteyenlerin ellerini çabuk tutmaları gerektiği de bir gerçek.

İşte bu noktada domain kayıt firmalarının bu domainler için istediği fiyatlar yıllık 50 Tl lere çıkabiliyor. Oysa ki tüm firmalar bu domainleri tek bir yerden kayıt altına alırlar. Tr uzantılı alan adlarının kayıt yetkisi nic.tr’ de dir. https://nic.tr OTDÜ bünyesinde kurulmuş bir oluşumdur.  Buradan sizler de Mernis doğrulaması ile belge gerektirmeden (TC kimlik numarası doğrulaması ile)  adınızsoyadınız.com.tr, adınızsoyadınız.net.tr, adınızsoyadınız.org.tr gibi alan adlarını kayıt altına alabilirsiniz. Üstelik bu işlem için sadece yıllık 12 tl ödersiniz.

https://nic.tr’ de bir alan adını  en fazla 5 yıllık süre için kayıt altına alabilirsiniz. Yani her 5 yılda bir alan adı tescilini uzatmanız gerekmektedir. Başka firmalardan yıllık 50 tl bedenlle 5 yıllık 250 tl bedel ödeyeceğinize, https://nic.tr’ yi kullanarak 5 yıllık 60 tl ye alan adınızı kayıt altına alabiirsiniz. Böylelikle yaklaşık 190 türk liranız da cebinizde kalır.

Özellikle yeni başlayan arkadaşlar bu noktada hosting hizmeti ve alan adı yönlendirmesi konusunda endişelenebilirler. Ancak endişelenmelerine gerek yok. İstedikleri hosting firmasından bir hosting paketi satın alarak hosting firmasının verdiği DNS lere alan adlarını yönlendirebilirler. Bu işlem 2 kopyala, yapıştır. ve 1 de tamam tıklamasından daha zor değildir.

 

 

Yorum yapın