Bilim-Teknoloji

“Akıllı” Telefonlar Yerine “Zeki”Telefonlar Geliyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Teknoloji öyle hızla gelişiyor ki neredeyse insanın başının döndürür cinsten. Öyle ki son sürat gelişen yapay zeka teknolojileriyle gelecek çok kısa zaman sonra tahmini olarak üç beş yıl içinde düşünebilen, konuşabilen, hatta size gelen e-maillerinize, telefonlarınıza, SMS’lerinize, sosyal medya hesap mesajlarına cevap verebilen ve farklı diğer konularla alakalı size önerilerde bulunabilecek teknolojik cihazlar hayatımıza dâhil olacaklar. Yani, artık yapay zekâ teknoloji sayesinde cebimizdeki akıllı cep telefonları zeki cep telefonlarına dönüşecek.

   Teknoloji Sınırları zorluyor

 Yapay zeka teknolojisi sınırları oldukça zorlamaktadır. O filmlerde gördüğümüz inanılması güç olan teknolojik sahneler artık hayal olmaktan çıkıp gerçek olma noktasına doğru geliyor.  Çünkü telefon hafızalarına yerleştirilen yapay zeka teknolojisi ile cihazlar düşünme ve öneriler sunma konusunda sınırları bir hayli zorlayacak gibi gözükmektedir.

     Geleceğimizi yapay zeka belirleyecek

Gelecek beş on sene içerisinde zeka devrimi olma olasılığı çok yüksek görünmektedir. Bundan dolayı insanoğlunun geleceğini yapay zeka teknolojisi belirleyecektir. Yani sizinle konuşabilen, düşünebilen ve matematiksel hesaplamalar yapabilen zeki telefonlardan bahsediyorum.

Zaten böyle olacağını daha önceden tahmin etmek zor değildi. Çünkü hem Google’ın sesli arama motoru olsun hem de diğer ses tabanlı uygulamalar, bunun birer işaretiydi. Çoğu insanın eğlence gayesiyle kullandığı Siri uygulaması, yerinde ve doğru kullanıldığında bir sürü işi sizin adınıza yapabilen bir uygulamadır. Aynı mantıktan hareketle akıllı telefonlarda yapay zeka teknolojisi kullanılması aslında hiç uzak gelmiyordu.

Gelecek zaman gösteriyor ki; yapay zeka teknolojisi ile ürkütücü ve yeni teknolojik cihazlara alışma konusunda güçlük çekeceğimiz türden şeyler olacak. Telefonunuz daima sizinle olup ve size kulak verecek,  o güne kadar ailenizle ve yakın çevrenizle konuştuklarınızdan sonuçlar çıkararak yaşamınızın geri kalan kısmı için size çeşitli tavsiyelerde bulunabilecek.

Ailenizle birlikte hafta sonu tatili hakkında konuştunuz ve bir yerlere gitmeye karar verdiniz ve telefonunuz bu konuşmaları hep duydu. Ve akabinde telefonunuz size hemen bankadaki hesabınızı da işin içine katarak size hafta sonun tatile gidebileceğiniz yerler hakkında hemen ‘bir otel ayarlayabilirim!’ gibi bir tatil plan önerisi sunabilir.

Yeni üretilip piyasaya sürülecek olan akıllı telefonlar hakkında şimdilik yeni olabilecek özellikleri düşünsek veya hayal gücümüzü sonuna kadar kullanarak tahmin etmeye koyulsakta, bizi aşan tahmin ötesi uygulamaları ileride göreceğimiz şüphe götürmez.

Yorum yapın