Seyahat

Akyaka: Çamlar Arasındaki Güzellik

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Akyaka, Muğla’ nın güzel, sessiz ve yakın bir tatil beldesidir. Muğlanın Ula ilçesine bağlı olan Akyaka, Gökova körfezinde yer alan bir belde. Yerleşik nüfusu 2500 cicarında. Özellikle Muğla’ ya yakın il ve ilçelerde yaşayan insanların ani bir kararla tatil yapmak istediklerinde kolayça ulaşabilecekleri bir lokasyondadır.

Akyaka Ulaşımı Nasıldır?

Akyaka, Muğla – Marmaris yolu üzerinde Ula ilçesini geçtikten sonra gökova körfesinde bir beldedir. Muğla merkeze 26 kilometre mesafede bulunan Akyaka’ya özel aracınız yada dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınız ile Ula’ yı geçtikten sonra sağa ayrılan “Akyaka” tabelasını takip etmeniz yeterlidir.

Özel arac ile ulaşım sağlayacaklara nacizane önerim kesinlikle yollardaki hız tabelalarına riayet etmeniz olacaktır. Geçtiğimiz aylarda bir tur otobüsünün virajı alamaması nedeni ile uçuruma yuvarlandığı, o keskin virajlı bölgeden (Sakar geçidi) geçeceksiniz. Bu nedenle mutlaka hızınıza dikkat edin.

Dolmuşlar ile Akyaka’ ya ulaşım sağlamak isterseniz. Muğla otogardan her 30 dakikada bir dolmuş seferleri mevcuttur. Ha illa “akyaka’ nınn içine kadar dolmuşla gitmeme gerek yok 2 kilometre kadar çam ağaçları arasından yürürüm” derseniz Akyaka sapağına kadar her 5-10 dakikada geçen, marmaris, ortaca gökova, v.b. dolmuş hatlarını da kullanabilirsiniz.

Akyaka’ da Konaklama

Akyaka bir apart cennetidir. Bunun yanında küçük çapta oteller olsa da öyle bol yıldızlı oteller beklemeyin. Kesenize uygun veya tercihinize uygun konaklama seçeneklerini kolayca bulabilirsiniz. Az önce de bahsetiğim gibi 4 ve 5 yıldızlı otel yok, iyi ki de yok. Bölgede yıldızlı otellerin olması Akyaka’ nın doğasına zarar vereceği ve o sakin havasını bozacağı kanaatindeyim.

Azmak Nehri

Akyaka’ da Yeme – İçme

Konaklama seçeneğinin büyük kısmını apartların oluşturduğu Akyaka’ da yemek ihtiyacını ister apartınızda kendiniz, isterseniz dışarıdaki restoran veya lokantalardan karşılayabilirsiniz. Büyük zincir marketlerin bir şubesi (şok, a101, Bim, Migros v.b.) Akyaka’ da mevcut. Bu marketlerden tüm yemeklik malzeme ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Ymek ihtiyacınızı dışarıdan karşılamak isterseniz, en az bir öğününüzü azmak nehri (kadın azmağı) kenarında bulunan balık lokantalarında geçirmenizi önerebilirim. Tabiki azmak nehri kenarında bulunan balık lokantaları biraz tuzlu. Ancak size güzel bir balık ziyafeti yaşatacaklarına eminim.

Akyaka’ da neler yapılabilir?

Deniz

Şüphesiz Akyaka’ da deniz olmazsa olmazdır. Akyaka halk plajı ince kumluk bir plajdır. Ancak körfezin yapısından kaynaklanan nednelerle yer yer yosunlu alanlar mevcuttur. Bunun yanında halk plajı kalabalık ve kumluk olması nedeni ile çok çabuk bulanıklaşarak kötü bir görüntüye neden olabiliyor. Buna dikkat etmek gerek. Eğer aracınız var ise zemini çakıl olan çınar olajını şiddetle öneririm.

Rüzgar sörfü (Windsurf) ve Uçurtma sörfü (Kitesurf)

Gökova körfezinin sürekli esen rüzgarı ile Rüzgar sörfü (Windsurf) ve Uçurtma sörfü (Kitesurf) gibi aktiviteleri sahatlıkla yapabilirsiniz. Eğitiminiz olmasa bile bu bölgede bulunan rüzgar sörfü ve uçurtma sörfü okullarından ve  aktiviteleri tapan topluluklardan eğitiminizi profesyonelce alabilirsiniz.

Kleopatra Plajı

Tekne Turu Yapın

Yukarıdaki aktivitelerin dışında tekne turuna katılın, küçük teknelerle 1 saatlik azmak turlarına katılmanızı öneriyorum. Azmak nehrinin buz gibi ve kristal berraklığındaki suyunda 1 saatin keyfini çıkarın. hatta azmak nehrinin buz gibi sularına girin…

Azmak turundan sonra daha geniş çaplı deniz tekne turlarına katılmanızı öneriyorum. Bu turlarla sedir adası ve bu adada bulunun bembeyaz kumu ve berrak suyu ile ünlü Kleopatra Plajının keyfini çıkarın. Yine tekne turu ile el değmemiş koylardaki mükemmel mavilikteki sularda yüzme keyfini yaşayın.

Yukarıdaki aktivitelerin dışında trekkink, deniz kanosu, Toparlar kanyon geçişi gibi aktiviteler ile akyaka tatilinizi renklendirebilirsiniz.

Dikkat: Sivrisinek…

Evet hani derler ya “bu hayvan adam yer”. Hah işte o söz buranın sivrisinekleri için tam oturan bir tanımlama. Akyaka’ nın sivrisineği adamı yer bitirir. Bu nedenle mutlaka sprey ve oda tipi sivrisinek kovucularınızı almayı unutmayın. hatta yanınızdan hiç ayırmayın. Kullanmayı unuttuğunuz bir akşam nedeni ile akyaka tatilinizi tatlı tatlı kaşınarak geçirmek zorunda kalabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yorum yapın