Ordan Burdan Şurdan

Albert Einstein’ in Hayat Hikayesi: Deha

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

1915 yılında Görelilik (izafiyet) kuramıyla dönemine bomba etkisi yapan gelmiş geçmiş en zeki insan Albert Einstein. O kadar zeki ki deha (Genius) ünvanını boşuna almamıştır. Öyle ki ölümünden sonra sıradışı bir beyne sahip olduğu düşüncesi ile beyni bile çalınmıştır. Boyle bir daha yakın geçmişte hatta günümüzde tekrar bizlere hatırlatıldı.

Dahi teorik fizikçi Albert Einstein’ ı bize tekrar hatırlatan National Geograpic yapımı dizi- belgesel tadında bir yapıt olan”Deha” adlı yapım. Bu arada,  National Geographic’ in son zamanlarda ortaya koyduğu dizi-belgesel tadındaki yapımlarının başarısını takdir etmeden de geçemeyeceğim. Keza son dönem yapımlarından “Cosmos” da oldukça ilgi çeken ve bence oldukça başarılı olan bir yapım.

Neyse, belki de günümüzde yaptığımız bir çok şeyi yapabilmemizin, bildiğimiz bir çok konuyu bilebilmemizin altında Albert Einstein’ ın olduğunu unutmamak lazım. Gelelim belgesel tadında dizimiz Deha‘ ya.

10 bölüm olarak yayınlanan Deha,Albert Einstein‘ in öğrencilik ve gençlik döneminden sonraki hayatını anlatıyor.  Einstein’ ın dalgalı, bazen zorluklarla dolu hayatını ve muhteşem başarılarının yanında, aynı zamanda Nazi Almanyasının baskıcı ve en faşit davranışlarının halk üzerindeki etkilerini anlatan yapım her bölümde farklı tatlar sunuyor.

Deha‘ da özellikle Albert Einstein‘ ın nazi almanyasının isteklerini reddetmesi, atom bombasının yapılışına ve kullanılmasına karşı direnisi ve Almanya’ dan ayrılışı oldukça güzel işlenmiş. Tabi yahudilik konusu ve Albert Einstein‘ ın bir Alman yahudisi olması da Deha’ da oldukça fazla işlenmiş. Bu durum bazı kesimleri oldukça rahatsız edebilir ve yapımın bu yönden eleştirilmesine sebebiyet verebilir. Tabi ki anlayışla karşılaşıyorum.  Bana göre de bu yönü ile abartılan ve çok fazla dramatize edilen sahneler mevcut Deha‘ da. Ancak bu kesinlikle yapımın başarırına gölge düşüremez.

Yİne, özel hayatı, eşleri, annesi arasındaki çekişmeler ve çatışmalar da dehada mevcut. Aynı zamanda Albert Einstein’ ın sadakatsizliği de Daha’ da oldukça şeffat olarak işlenmiş. İlk eşi Mileva ve Mileva’nın Einstein’ a kattıkları, sonrasında uzatmalı sevgilisi ve aynı zamanda kuzeni Elsa ile olan yaşantısı da oldukça ilgi çekici.

Aslında fazla spoiler vermek istemiyorum. Deha yı 1. bölümden itibaren izlemek isterseniz National Geographic de halen belli aralıklarla yayınlanmakta. Aşağıdaki dizinin resmi bağlantısından hangi bölümün hangi gün ve saatte yayınlanacağını takip edebilir ve seriyi tamamlayabilirsiniz.

http://www.natgeotv.com/tr/belgeseller/natgeo/deha

Yorum yapın