Ordan Burdan Şurdan

Aliexpress USB 3.0 (Blueendless) Hard Disk Kutusu İncelemesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Geçtiğimiz günlerde çekmecemi karıştırırken eski taşınabilir hard diskim gözüme çarptı. Uzun zamandır Kullanmıyordum. Hitachi NESO hard disk kurusun da duruyordu. Eski hard disk kutusunda sık sık hatalar ile karşılaşmamdan dolayı bir taşınabilir hard diskimi çekmecede kaderine terketmiştim.

Hard diske yeni bir kutu alarak onu tekrar kullanmaya karar verdim. Aliexpress hard disk kutusu almak için iyi bir seçenek.  Aliexpresden USB 3.0 hard disk kutusu bakmaya başladım. Aradığım hard disk kutusunda olması gereken en önemli iki özellikten birisi USB 3.00 desteği olması ve metal bir yapıya (alüminyüm  alaşım) sahip olması idi.

Aliexpresde 1 dolardan başyalan fiyatlarda hard disk kutusu bulmak mümkün. Ancak bir çoğu plastik yada basit materyallerden imal edilmiş ve USB 3.0 desteği yok. Azcık eli yüzü düzgün ve dayanıklı bir hard disk kutusu bakmak isterseniz fiyat 3-4 dolar seviyelerine çıkıyor. Alüminyum alaşım bir metal kasaya sahip bir hard disk kutusuna 4 dolardan sonra sahip olabilirsiniz. Biraz araştırma sonucunda Blueendless USB 3.0 (KIMAX)  hard disk kutusunu 6,32 USD yani yaklaşık olarak 22 TL ödeyerek satın aldım. Yaklaşık 40 gün sonra ise hard disk kutusu elime ulaştı.

Blueendless KIMAX U23S Kutu İçeriği

Blueendless USB 3.0 (KIMAX)  hard disk kutusu 2,5″ hard diskler için üretilmiş bir hard disk kutusu. Habul edilebilir bir ebatta. Gelen kutuyu açtığınızda içerisinden 1 adet hard disk kutusu, 1 adet kullanım klavuzu, 1 adet minik yıldız tornavida. 2 adet sabitleme vidası ve 1 adet yaklaşık 20 cm USB 3.0 kablosu çıkıyor. Alüminyum alaşımlı bir yapıya sahip olan hard disk kutusu oldukça güvenilir bir hissiyat veriyor. Diskinizi kutuya yerleştirdikten sonra 2 adet vida ile Blueendless USB 3.0 (KIMAX)  hard disk kutusunu sabitliyorsunuz.  Bu arada hard disk kutusunun modeli Blueendless KIMAX U23S olarak da geçiyor.

Blueendless KIMAX U23S

Hard disk kutusu elime ulaştığında o anda eski hard diskimde bulanan yine oldukça eski bir Samsung HM160HI 160 gb diski taktım. Disk 2007 yılı üretimi bir disk baya eski yani. SATA I bir hard disk. Hard diski kutuya yerleştirdiğimde hani cuk oturdu derler ya aynen öyle hard disk tam yuvaya yerleşti. Bu yani taşınabilir disklerde diskin hareket etmemesi olduça önemli bir husus. Hard diskin hareket etmesi durumunda geri dönüşümsüz veri kayıpları, hard diskin fiziksel olarak zarar görmesi gibi durumlar ile karşılaşmanız süpriz olmayacaktır. Bu anlamda Blueendless USB 3.0 (KIMAX U23S) taşınabilir hard disk kutusu oldukça başarılı.

Taşınabilir disk kutusunun altı delikli bir yapıya sahip. Özellikle yoğun kullanımda bu delikli yapı hava sirkülasyonu sağlayarak hard diskin ısınmasını engelleyecektir. Ancak tabi ki sıvı teması konusunda da dezavantaj olarak da karşımızı çıkıyor. Bu hard disk kutusu sıvı ile temasa oldukça hassas üzerine sıvı dökülmesi durumunda sıvı iç kısımlara oldukça kolay erişecektir. Kutunun üst kısmında 1 adet USB 3.0 girişl ve 1 adet mavi led ışık bulunuyor.

Blueendless KIMAX U23S

Blueendless USB 3.0 (KIMAX U23S) taşınabilir hard disk kutusunun en çok sevdiğim bir başka özelliği ise  kurunun 2 adet vida ile sabitlenmesi. Bir çok taşınabilir disk kutuları geçmeli tırnaklar ile kapatılmaktadır. Bu durumda taşınabilir diskiniz çok yüksek olmayan bir seviyeden düşürmeniz durumunda yada çantanızda taşırken bile 3-4 parçaya ayrılmış halde bulabiliyorsunuz. Bu nedenle vida ile hard disk kutusunun sabitlenmesi bence kesinlikle önemli bir özellik. Hard diski söyle elime alıp kuvvetlice salladığımda içeriden gelen hiçbir ses duymuyorum. Yani hard disk oldukça sabit bir konumda.

Gelelim aktarım hızına. Dediğim gibi hard disk SATA I destekli 5400 rpm eski bir hard disk. Yazma ve okuma hızlarını test etmek için Crystal Disk Mark hard disk test programını kullandım. 1 Gb paket kullanarak hard diski test ettim. Test sonucunda aşağıdaki resimde de gördüğümüz gibi yaklaşık 57-58 mb/sn yazma ve okuma hızları  elde ettim. SATA I HDD lere göre bence oldukça iyi bir değer.

Blueendless USB 3.0 (KIMAX U23S) Testi

Sonuç olarak Blueendless USB 3.0 (KIMAX U23S) taşınabilir hard disk kutusu 6.32 USD yani yaklaşık 24 TL lik fiyatı ile USB 3.0 destekli hard disk kutusu arayanlar için iyi bir alternatif. Daha yeni teknolojilerle üretilmiş HDD ler ile 120 – 130 mb/sn hızlara ulaşan kişiler mevcut. Sağlam yapısı ile de güven veren bu hard disk kutusu bence başarılı ve benden geçer not aldı. Tabi uzun kullanım sonucunda çok daha net bilgiler elde edebileceğim. 

 

 

 

 

 

 

Yorum yapın