Ordan Burdan Şurdan

Ambulans Denetimleri Artmalı…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Bu yazıyı yazıp yazmama konusunda gerçekten çok kararsız kaldım. Hassas bir konu. Doğru sentezlenmeden, anlamadan tepki verileceğini düşündüm, bununla birlikte gerek meslektaşlarımdan gerekse diğer kesimlerin tepki gelmesinin de muhtemel olması nedeni ile de bu zamana kadar erteledim. Ancak artık düşüncelerimi paylaşmanın doğru olduğu kanısına vardım.

Evet konu oldukça basit aslında ambulansların geçiş üstünlüğünü kullandığı durumlarda daha sık denetlenmesi gerektiğini savunuyorum. Belki de sadece ambulanslar değil tüm siren ve tepe lambası bulunduran araçlar için geçerli olmalı. Hatta ve hatta gereksiz ve kabul edilemez mazeretler nedeni ile bu hakkı gereksiz kullananların da cezalandırılması taraftarıyım.

Özellikle artan özel hastane, özel ambulans şirketleri, kamu  ambulans hizmetleri nedeni ile trafikte seyreden ambulans yoğunluğu hızla artmaktadır. Özellikle kamu ambulans hizmetindeki (112 ve hastane nakil hizmetleri) yoğun talep artışları nedeni ile sokaklarda neredeyse hiç ambulans sesi eksik olmuyor. Özellikle  yoğun trafiğe sahip olan illerde bir yol isteme, yol alma, geçiş üstünlüğünü kullanma çabasıdır gidiyor. Vatandaş yol vermek istemiyor, ambulans yol almak istiyor, yada vatandaş yol vermek isterken acı acı çalan sirenin baskısı daha karmaşık durumlar ortaya çıkıyor. Hatta bu keşmekeş de durduk yere ölümlü kazalarla bile karşılaşılabilir.

Evet bir acil sağlık hizmetleri çalışanı olarak ambulansların siren kullanım sıklığından, kavşaklardaki kırmızı ışık ve hız ihlallerinden rahatsızım. Geçiş üstünlüğü muhakkak önemli ve gerekli olduğu zamanlarda kullanılmalı bunu kesinlikle savunuyorum ancak, her vakada her zaman hastanın bunu gerektirecek kadar “acil” olmadığını biliyorum…

2918 sayılı “Karayolları Trafik Kanunu” nun 71 maddesinde açıkca belirtilmiştir. Geçiş üstünlüğüne sahip araçlar bu hakkı, halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak, duyulur ve görünür geçiş üstünlüğü işaretini vermek şartı ile kullanılır.

Yukarıda da belirttiğim gibi ambulanslar ve diğer geçiş üstünlüğüne haiz araçlar geçiş üstünlüğünü kullanır ve bu üstünlüğü kullanması nedeni ile kazaya karışır ise halkın can ve mal güvenliğini otomatik olarak tehlikeye atmış olur. Bu durumda yönetmeliğe aykırı bir durum gerçekleşmesi nedeni ile suçlu duruma düşmesi olağandır.

Şimdi yüzlerce kez sahit olduğum olaylardan birkaç örnek vermek istiyorum. Balkonunuzda oturuyorsunuz, Önce acı acı siren sesleri duyuyorsunuz sesler gittikçe yaklaşıyor. Sokağınıza geliyor ve az ilerde duruyor.  Üzerinde herhangi bir A özel hastanesinin yada özel bir ambulans şirketinin ismi olan ambulans (yada kamu ambulansı farketmez). İçinden personeller iniyor ve sorun burda başlıyor. Ambulans acil bir hastaya müdahale için değil de hastanede tedavi gören ve taburcu olan hastayı eve nakletmek amacı ile gelmiş. Üstelik bu davranışı gece gündüz ayrımı yapmadan yapanlar da mevcut. Şimdi soruyorum size bu hastada o sirenleri yakarcasına çalmanın, düzgün şekilde akan trafiği birbirine katmanın ne anlamı var.

Tüm acil sağlık sistemimizde çalışan personellerin de çok iyi bildiği gibi ambulans ihtiyacı için ambulansı arayan hastalar yada bizim deyişimizle her vaka kırmızı ışık ihlali yapacak, durmadan siren çalacak, yada trafik kurallarını alt üst edecek kadar hızlı gitmeye ihtiyacı olacak kadar acil değil. Mutlaka ambulansta çözülemeyecek, farklı ekipman gerektiren, acil cerrahi müdahale gerektiren, uzman personel desteği olan ve transportunun bir an önce gerçekleşmesi gereken vakalar olacaktır. Bunlarda tabi ki kontrollü bir şekilde geçiş üstünlüğü kullanılacak ve kullanılmalı.

Sağlık Bakanlığı 2 yıldır ambulanslara yol verme konusunda kamu spotları yayınlıyor. Neden böyle bir duruma ihtiyaç duyuldu, neden böyle bir noktaya geldik bunu iyi düşünmek gerekiyor. Geçiş üstünlüğünün gereksiz yere kullanılması, gereksiz siren kullanımı gibi durumları vatandaş da görüyor. Yukarıda anlattığım olaya sadece ben değil tüm sokak şahit oluyor. Tekrarlayan olaylar neticesinde artık halkımızda “ambulansta hasta yok boş boş siren çalıyor” düşüncesi hakim oluyor. Çok tehlikeli bir düşünce. Ama bu düşünceye maalesef bizler neden oluyoruz. Ambulansları kullanan kişiler ve bazı ambulans personellerinin maalesef bu tarzdaki davranışları olayları bu noktaya getiriyor. Sadece özel hastaneler değil, kamuya ait ambulanslarda da bu durumlar gözleniyor.

Sağlık Bakanlığının veya İçişleri Bakanlığının (emniyet müdürlüğü aracılığı ile)  ambulansların hatta tüm siren kullanan ve tepe lambası olan araçların bu konularda denetlemesi gerektiğini savunuyorum. Bu denetleme olayından da “siren çalan yada geçiş üstünlüğünü kullanan her ambulans veya her sağlık aracı durdurulsun hastanın durumuna bakılsın” mantığı da çıkarılmasın. Tüm ambulanslarda GPS mevcut. Bu kayıtlar sefer defterleri ile karşılaştırılsın. Ambulanslara kameralar takılsın ve ambulans sürücülerinin geçiş üstünlüğünü nasıl kullandığı denetlensin. Yada bu şekilde davranan ambulanslar görevli kişiler tarafından izlenerek görevlerinin bitmesi beklensin ve görev sonunda vakaları değerlendirilsin.  Hangi hastada gereksiz hız ihlali yapılmış, kırmızı ışık ihlali yapılmış değerlendirimeli. Bu ve bunun gibi iç ve dış denetim mekanizmaları devreye sokulmalı.

Denetim demokratik toplumlarda olmazsa olmaz bir mekanizmadır. TBMM, Başbakanlık, gibi kurumlar bile denetlenebiliyorken ambulansların denetlenmesi fikrine karşı çıkmak akıl ve mantık sınırlarının dışında bir davranış örneğidir bence. Unutmamak lazım ki gereksiz siren kullanarak, gereksiz geçiş üstünlüğünü kullanıp kırmızı ışık ihlali yaparak başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaya hakkımız yok. Gereksiz kırmızı ışık ihlali yaparak veya aşırı hız yaparak aynı yolda seyahat eden başka bir araçtaki anne- baba ile çocuklarını hayattan yada birbirlerinden koparmaya, stabil olarak değerlendiren bir hastayı kaza sonucunda öldürmeye  hakkımızda yok, hakkınız da yok…. 

Ayrıca bir dip not olarak değinmeden de geçemeyeceğim. Cenaze araçları, çekiciler gibi araçlarda siren olmasına da karşıyım. Kanal açma aracında bile tepe lambası ve siren mevcut. Bunlar da engellenmeli.

Bilinçli sürücü olmak ve bilinçli çalışan olmak bu işin temeli… Bu uygulamalar tüm  Önce saygı, ambulansa, diğer araçlara ve en önemlisi de trafiğe saygı… Bu davranış bozukluklarını düzeltebilirsek vatandaşta da “Ambulans siren çalıyorsa gerçekten gerektiği için çalıyordur, geçiş izni istiyorsa gerçekten gerektiği için istiyordur” düşüncesini daha rahat oluşturabilir ve “yaşama yol ver” projesinde daha başarılı olabiliriz…

 

Yorum yapın