Bilim-Teknoloji

Artık 1 Gün 24 Saat ve 27 Saniye

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Herkes dünyanın kendi eksenindeki dönüşünü 24 saatte tamamlayıp gece ve gündüzün oluşumunu sağladığını bilir. Ancak bu dönüş tam 24 saatte gerçekleşmez. Daha doğrusunu söylemek gerekirse sürekli 24 saat sürmez çünkü dünyanın kendi eksenindeki dönüş hızı gittikçe yavaşlıyor. Bu nedenle dünyada kullandığımız saat ile güneş saati arasında bir fark oluşuyor. İşte bu farkı yok etmek için 1972 yılından beri yaklaşık 2 senede bir saatlere 1 saniye ekleniyordu. 2017 yılı ile birlikte bu uygulama tekrar hayata geçirildik ve 27. saniye ekleme işlemi gerçekleşti. Hiçbirimiz bu değişimleri fark etmedik çünkü telefonlarımız ve bilgisayarlarımız bu güncelleme işlemini kendileri otomatik olarak gerçekleştiriyorlar. Ancak herhangi bir teknolojik bağlantısı olmayan saatlerimiz ne yazık ki bu güncellemeden nasiplenemiyorlar. Onları pillerini değiştirirken güncellenen saatlerden aldığımız bilgiler ile fark etmeden güncelliyoruz.

Şöyle düşünüp baktığınızda ilk ekleme işlemi yapılan 1972 yılında 1 gün gerçekten 24 saat ediyor olsun. 2017 yılında ise 1 gün 24 saat ve 27 saniye ediyor. Saniye ekleme işlemi bizi çok etkilemiyor olmasına karşın çok ufak zamansal birimlerle çalışan bilgisayarları etkilemekte. 2012 yılında bu nedenle çok büyük bağlantı problemleri yaşandığı bilinmekte. Yaşanan sorunlara 2015 yılındaki saniye ekleme işlemine kadar çeşitli çözümler bulunmuş ve 2015 yılında yapılan saniye ekleme işlemi sorunsuz atlatılmış. Bu soruna Google’ın çözümü ise saniye ekleme işlemini tüm zamana yaymak.  Bu sayede 23:59:59 yapılacak saniye ekleme işlemi tüm saatlere yayılmakta ve etkileri azaltılmaya çalışılmakta.

Google’ın bu çalışması saniye ekleme işlemine güzel bir alternatif destek olarak arkasında da oldukça büyük bir kitle var.  Ancak yaklaşık 50 bin yıl sonra güneşin doğuşunun şimdiki saate göre öğle sularında olacağını kestiremeyen bir kesim de saniye ekleme işlemine tamamen karşı.

Yorum yapın