Seyahat

Ayvalık: Balıkesir’ in İncisi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Tatil planı yapıyor, doğa, deniz ve tarihin bir arada olduğu bir yer hayal ediyorsanız ve güneye inmek istemiyorsanız yada bu yıl bir değişiklik yapmak istiyorsanız Ayvalık tam size göre bir tatil beldesi. Balıkesir’in bir ilçesi olan Ayvalık, İzmir ve Balıkesir’in tam ortasında yer almakta. Her iki şehre de eşit uzaklıkta olan Ayvalık, doğal ve tarihi zenginlikleriyle, her yıl on binlerce turistin akınına uğruyor. Yüzlerce yıllık zeytin ağaçları, mis kokulu çam ormanları, pırıl pırıl denizi, dar sokakları ve eski Rum evleriyle, doğanın ve tarihin kucaklaştığı nadir yerlerden biri Ayvalık.

Ayvalık’ta Nerelere Gidilir?

Ayvalık, gezilecek ve görülecek yerler bakımından çok fazla seçenekler sahiptir. İlçenin merkezinde, Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında, koruma altına alınmış yüzlerce yıllık Rum evleri arasında dolaşırken buram buram tarihin kokusunu duyarsınız. Deniz kenarında sıralanmış çay bahçelerinden birinde adalar manzarası eşliğinde çayınızı yudumlamak ayrı bir zevktir. Bu arada meşhur Ayvalık Tostunun tadına bakma fırsatı da bulursunuz.

Ayvalık denildiğinde akla Cunda ( Alibey) Adası gelir. Ayvalık yakınlarındaki küçüklü büyüklü 20 ye yakın adanın en büyük olanıdır Cunda Adası. Ayvalık sahilinden tekneyle gidebileceğiniz gibi, bağlantı oluşturan köprü üzerinden karayoluyla da adaya ulaşmanız mümkün. Her iki seçenekte de yarım saat sonra Cunda Adasına ulaşılır.

Eski Rum evleri, dar sokakları, kiliseleri ve yel değirmenleriyle, tarihi atmosferini koruyan Cunda Adasında Taksiyakis Kilisesini ziyaret edebilirsiniz.

Cunda Adasına gidip de sahil boyunca dizilmiş restoranlardan birinde balık yemeden dönmek olmaz. Burada ayrıca, yöreye has otlardan yapılan yemek ve salataların da tadına mutlaka bakmalısınız.

Ayvalık’ta gezilmesi gereken yerlerden biri de Cennet Tepesi ve Şeytan Sofrasıdır. Birbirinden ayrı yerlerde bulunan bu iki tepenin ortak özelliği, muhteşem manzaralarıdır. Şeytan Sofrası, Sarımsaklı beldesinde, deniz kıyısında yüksek bir tepededir. Buradan aşağı bakıldığında eşsiz bir manzaraya şahit olursunuz.

Şeytan Sofrası’nın bir başka özelliği de, güneşin batışının en güzel izlendiği yer olmasıdır. Bu nedenle, tepeye yapılan geziler genellikle akşam saatlerinde yoğunlaşır.

Ayvalık Plajları

Yıllardır özellikle yerli turistlerin Ayvalık’ı tercih etmesinde en büyük etken, temiz ve bakımlı plajlarıdır. Bunlardan en çok ilgi göreni, Sarımsaklı Plajlarıdır. Ayvalık’a 8 km uzaklıkta Sarımsaklı beldesinin sahilinde bulunan plajın uzunluğu 7 km dir. Ayrıca, Belediye Halk Plajı ve Patricia Plajı da, Ayvalık’ta denize girilebilecek diğer yerlerdir.

Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

Ayvalık için en uygun ulaşım karayoludur. Türkiye’nin her yerinden, Ayvalık’a doğrudan otobüs seferleri mevcuttur. Havayolunu tercih edenler ise Balıkesir’e inip oradan otobüs veya minibüsle Ayvalık’a geçebilirler. Balıkesir-Ayvalık arası, 2,5 saatlik bir mesafedir.

Ayvalık’ta Nerede Kalınır?

Ayvalık merkezinde genellikle butik oteller konaklamak için idealdir. Cunda Adasında ve Sarımsaklı Plajında, 4 ve 5 yıldızlı otelleri tercih edebileceğiniz gibi, günlük pansiyonlarda da konaklamanız mümkündür.

Yorum yapın