Sağlık

Balık Yağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Balık yağı, balık yağ dokusundan üretilen bir gıda takviyesidir.  Özellikle omega-3 yağ asitleri olarak bilinen DHA ve EPA tarafından zengin gıdalardır. Bol bol balık tüketerek bu yağ asitlerini almanız en sağlıklı olanı iken özellikle küçük çocuklarda gıda takviyesi olarak da almak mümkündür.

Balık yağı sektörü büyümeye devam eden bir sektördür. ABD’de balık yağı satışlarından elde edilen ciro 1,2 milyar dolara ulaştı. Dünyada kullanılan gıda takviyeleri içinde balık yağı kullanımı, vitamin ve mineral takviyesi kullanımının ardından üçüncü sırada yer almaktadır.

2016 yılının Aralık ayında Danimarka’dan bildirilen bir çalışmada balık yağının faydaları arasında, balık yağı kullanan annelerin bebeklerinde astım görülme oranının %31 azaldığı ortaya koyuldu. Yine 2016 yılının Ağustos ayında yayımlanan başka bir bilimsel çalışmada kalp krizi sonrası 6 ay balık yağı kullanımının kalp kası iyileşmesini ve kalbin pompalama yeteneğinde artışa neden olduğu gösterildi.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü yakın zamanda yayımladığı bir raporda balık yağının kalp-damar ve inme (felç) hastalıkları için olumlu etkileri olduğu açıklandı. Çağımızın hastalığı kanser ve psikoz gibi hastalıklar da  dahil olmak üzere 26 farklı hastalık grubu için de balık yağının faydaları ve olumlu etkilerinin olabileceğini belirtildi.

Balık yağı balığın yağ dokusundan üretildiği için çevresel kirleticilerin bulaşması ile ağır metaller (arsenik, kadmiyum, kurşun ve cıva) içermesi riskine dikkat etmek gerekir. Bu nedenle menşei belirtilen balık yağlarının kullanılması önemlidir. Ağır metallerin daha az bulunulmasından dolayı özellikle kuzey denizlerinde (Kuzey buz denizi v.b. ) yakalanan balık yağlarının tercih edilmesi önemlidir.

Benzer şekilde poliklorin bifeniller gibi toksik bileşikler cilt problemleri, kas spazmları, kronik bronşit ve sinir sistemi bozuklukları oluşması, dioksinler ve furanlar gibi toksinler ise cilt, karaciğer ve bağışıklık sistemi problemleri, endokrin ve üreme bozuklukları ve bazı kanserlerin gelişmesi riski taşımaktadır. Bunun için balık yağı satın alacakların kaliteden en ufak bir taviz vermemesi gerekir. Balık yağları genellikle büyük balıklardan (orkinos) üretilen balığın menşei çok önemlidir.

Balık yağının yan etkilerine gelince: Bulantı, kusma, kabızlık, iştah azalması, kısa dönem hafıza kaybı, hemolitik anemi, depresyon, kolon kanseri riskinin artması, astım şikâyetlerinin artması, tansiyon artışı, kan şekeri düzeyi artışı, kanama riski artışı, uzun süreli kullanımda E vitamini eksikliği, A ve D vitamini toksisitesi Balık yağı kullanımında görülebilmektedir.

Özellikle hormon tedavisi uygulananlar, bağırsak kanseri olguları, iltihabi bağırsak hastalığı olanlar (Crohn hastalığı ve ülseratif kolit), karaciğer hastalığı olanlar balık yağının bu potansiyel tehlikelerine ve balık yağının yan etkilerine dikkat etmelidir.

Yorum yapın