Seyahat

Belek Mi? Kemer Mi?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

2017 yılının deniz sezonunu artık geride bıraktık. Özellikle Antalya’ da ve herşey dahil sistemi ile hizmet veren otellerde tatilini geçirmek isteyen ailelerin aklında her zaman bu ikilem gelmiştir. Belek mi, Kemer mi?

Antalya tatil yapmak için yurt içi ve yurt dışı turistler her zaman akıllarda olan bir yer. Hem Belek, hemde Kemer Antalya’ nın gözde tatil bölgelerinden. Hem coğrafi hemde yerleşim yapıları, hemde otel konsepleri açısından birbirinden oldukça farklı bölgeler. En ortak yanları sıcaklık. Bu iki tatil bölgesinin avantajlarından bahsetmek gerekirse;

Belek

Belek, yeşillikler içinde büyük kompleks otellerin olduğu bir bölge. Belek otelleri oldukça büyük araziler içerisine 5 yıldızlı otellerdir. kurulmuştur. Hemen hemen tüm otellerde bu arazinin bir tarafı sahile dayanır. Otelinize girdiğinizde genellikle tatiliniz bitinceye kadar dışarı çıkma ihtiyacı hissetmeyeceksiniz. İstediğiniz zaman ağaçlar içerisinde dolaşabilir istediğiniz zaman hemen yanı başınızdaki denize girebilirsiniz.

Belek denizi ince kumluk bir yapıya sahiptir.  Denizinin ince kum olmasının avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Belek denizi nispeten sığdır. Kumlu yapısı ve sığ olması nedeni ile çocuklu ailelerin önemli bir beklentisini karşılar. Ancak ince kum olan yapısı ve insan yoğunluğu nedenleri ile deniz çok çabuk bulanıyor. Sabahın erken saatleri dışında berrak bir deniz görmeniz zor.  Bazen bazı bölgelerde kısmı yosun sorunu da mevcut. Ancak bu çok önemli seviyede değil.

Ayrıca Belek otelleri izoledir.  Yani yerleşim yerlerine uzaktırlar. Bu nedenle arabanız olmadan dışarı çıkmanız ve gezmeniz nispeten zor. Ancak otel içinden çıkmadan tatilini geçirmek ve kafa dinlemek isteyenler için belek cennet gibidir. Ayrıca otellerin büyük çoğunluğunda golf sahası mevcuttur. Golf gibi bir merakınız var ise Belek golf oynamak için en iyi seçimdir.

Kemer

Antalya’ nın batı tarafı. Kemer’ de otel konseptleri çok farklıdır. 5 yıldızlı geniş arazi içerisindeki otel kompleksleri mevcut olsa da büyük çoğunluğu şehir otelleridir. Arazileri oldukça küçüktür. Kemer otelleri genellikle yerleşim yerleri içindedir. Kemer ilçe merkezi içerisindeki otellerin plajları kumluk olsa da etrafındaki tatil beldelerindeki denizi irili ufaklı çakıldır. Yani kemer ilçe merkezindeki oteller dışında bir otelde tatilinizi geçirecekseniz genellikle çakıl bir deniz ile karşılaşacaksınız.

Aracınız olmadan rahatlıkla otelden çıkıp kemer içinde  veya otelinizin bulunduğu yerleşim yerlerinde gezebilirsiniz. Son zamanlarda Kemer, Ukrayna ve Rusya ağırlıklı turist ağırlamaktadır. Bu nedenle otelinizde bol miktarda rus göreceksiniz. Hatta animasyonlar bile belki Rusca yapılacak.

Kemer denizi çakıl olmasından ötürü berrak bir görünüme sahiptir. Ancak çakıl nedeni ile denize girene kadar ayağınız hafif rahatsız olabilir. Bu çok fazla sorun edilecek bir durum değil aslında, eğer siz bu durumdan rahatsız olabilecekseniz deniz ayakkabıları kullanarak bu sorunun üzerinden gelebilirsiniz. Ancak Kemer denizinde yüzmekten çok keyif alacağınıza eminim.

Yine kemer otellerinin önemli bir kısmının denize direkt bağlantısı yoktur. Denize ulaşmak için bir ve ya birkaç sokak geçmeniz gerekebilir. Ancak her otelin sahilde özel plajı mevcuttur.

Belek mi? Kemer mi? sorusunun yanıtı nasıl bir tatil geçirmek istediğinize bağlı olarak değişecektir. Elimden geldiğince sizlere bölge ve otelleri hakkında bilgiler aktarmaya çalıştım. Artık karar vermek size ait. İyi tatiller…

Yorum yapın