Sanal Alem

Chrome Temizleme Aracı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Hepimizin yer yer rahatsız olduğu virüsler vardır. Özellikle tarayıcılarına yerleşen tarayıcı virüsleri bazen oldukça can sıkıcı olabiliyor.  Genellikle “adware” olarak adlandırılan bu virüsler internette surf keyfinizi mahvedebilmek için yetiyor da artıyor.

Google, gözde web tarayıcısı chrome kullanıcıları için bu sorunu kökten çözecek bir yazılımı kullanıcılara sundu. Bu yazılım sayesinde windows işletim sisteminde Chrome web tarayıcısı kullanan kullanıcılar yayınlanan ” chrome temizleme aracı” sayesinde bu sorundan kurtulacaklar.

Google’ ın geliştirdiği, tarayıcı virüsleri temizleme aracına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Chrome temizleme aracı şu an için sadece windows işletim sistemini kullanan bilgisayarlar için kullanılabilir durumda.

Chrome temizleme aracını bu adresten indirebilirsiniz:  https://www.google.com/chrome/cleanup-tool/index.html

Chrome temizleme aracını kullanarak tarayıcı çerezlerini, giriş sayfanızı sekmelerinizi temizleyebilirsiniz. Yine tarayıcınıza yerleşmiş olan “adware” yazılımlarını yani genel kullanımla tarayıcı virüslerinizi temizleyebilirsiniz.  Durmadan açılan pop-up reklamları, sürekli değişen arama motorunuz gibi sizleri ( ve tabi ki beni) sinir eden bu durumlardan kurtulabilirsiniz. Uygulamayı yukarıdaki adresten indirmeniz ve çalıştırmanız yeterli. Uygulamayı ayrıca kurmanıza gerek yok.

Chrome popülaritesi ile birlikte artan bir tarayıcı virüsü saldırısı ile karşı karşıya kalabiliyor. Google – ESET ile ortaklığı ile geliştirilen temizleme aracı ile bir çok chrome kullanıcısı yukarıda anlattığımız tarzdaki sorunlara çözüm bulabilir. Ancak tabi gelişen internet tehditleri nedeni ile haliyle yazılım bazı durumlarda yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda kullanıcılar farklı temizlik araçlarına ihtiyaç duyabilirler.

 

 

Yorum yapın