Sağlık

CPR Yapabilmek İçin İlk Yardım Sertifikası Şart Olmalı Mı?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

ABD de her yıl yaklaşık olarak 350.000 hastane dışı ani kalp durması gerçekleşiyor. Bu kişilerin %90 ı ölüyor. Uygun kalp masajı ve CPR uygulamaları ile hayatta kalanların sayısı 2 yada 3 katına çıkarılabilir.

Amerikan Kalp Derneği

Evet tablo bu. Ülkemizde ise durum bundan daha iyi değil malesef. Hatta ve hatta çok daha kötü. İlk yardım sertifikasına sahip olanların sayısı bile bir hayli düşükken kalp masajı uygulayabilme bilgi ve becerisine sahip olanların sayısı da oldukça az. (CPR=Cardiyo Pulmoner Resüsitasyon. – Kalp Akciğer Canlandırması – Kalp masajı)

Bir de üstüne üstlük hiçbir şekilde anlam veremediğim bir bürokratik hata yıllardır devam ettiriliyor.  “Eğer İlk yardım Sertifikasına sahip değilseniz kalp masajı yapamazsınız.” Pofff. Eee peki İlk yardım sertifikası ve eğitimi alalım o zaman, evet burada da maalesef duygusal etmenler giriyor işin içine. 350 tl ile 400 tl gibi rakamları verirseniz 16 saatlik “temel ilk yardım” eğitimini alabilirsiniz.

Peki beklenen sorumu soruyorum… Hayat kurtarmak için illa bir maddi bedel mi ödemeliyiz. Kalp masajı yada CPR yapabilmek için niçin ilk yardım serfikası olmalı, Halkımız 4 saatlik gönüllü ve bedelsiz bir eğitimle kalp masajı yapmayı öğrenip CPR uygulayıcısı belgesi alamaz mı?

Televizyonlarda uzunca bir zamandır ani kalp durmasında kalp masajı uygulamanın önemi hakkında kamu spotu yayınlanıyor. “Ani kalp durmasında zaman çok önemlidir. Hemen kalp masajına başlanması hayatta kalmayı önemli ölçüde arttırır.” fikri empoze edilmeye çalışılırken, “Yardım edebilmek için  ilk yardım sertifikasına sahip olmalısınız” yazısı çıkması ne kadar sinir bozucu değil mi. Hem “bu yöntemi kullanmaktan çekinmeyin” diyoruz hemde ilk yardım sertifikası gibi ücretli bir engel koyuyoruz.

Yukarıdaki tezatlık maalesef her aşamada beni rahatsız etmiştir. ABD de “Hands Only CPR” programı çerçevesinde kalp masajı uygulamak için ilk yardım sertifikasına ihtiyacınız yoktur. Sadece ilgili kalp masajı eğitimini aldıysanız kalp masajı uygulayabilirsiniz. AHA yani Amerikan Kalp Derneği 2010 yılından bu yana hastalara olay yerinde hemen kalp masajına başlanması için oldukça fazla çaba sarf ediyor. Bu amaçla “Hands Only CPR” programını başlattı. Bu konuda gerek online, gerek gezici, gerekse sınıf ortamında gönüllüler ve iş ortakları ile eğitimler veriyor.

Evet bu konu, bu kadar önemli olan bir konu. Ülkemizin artık bu konuda yeni bir düzenlemeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.  CPR uygulayabilme yeterliliği ilk yardım sertifikasına sahip olma şartından kurtarılmalıdır. Kısa ve etkili programlarla “CPR uygulayıcısı” yetiştirebilmeliyiz. Üstelik bu işlem için maddi bir beklenti de olmamalı. Sağlık müdürlükleri haftanın bir günü kamuya açık alanlarda bu yönde çalışmalar yapmalı, Gerekir ise ön kayıtla bu eğitimler verilmeli. Tüm kamu çalışanları mutlaka kalp masajı yapabilmeli ve bu beceriye sahip olmalı.  Cünkü CPR yapmasını bilmez isek bir ileri aşama olan ve çok önemli bir yaşam kurtarma ekipmanı olan “Otomatik Eksternal Defibrilatör” kullanımını sağlayamayız. Kalp masajı yapamazsak yani ellerimizi kullanamazsak, sağkalım oranını arttıramayız.

Kısacası artık ilk yardım yönetmeliğinde değişiklik yapılması gerektiğini düşünüyorum. Kapsamlı temel ilk yardım eğitimlerinin içerisinde mutlaka temel yaşam desteği ile ilgili bölümler olmakla beraber, Ayrıca sadece kalp masajı yada CPR uygulayabilme becerisi kazandırma amaçlı “CPR uygulayıcısı” eğitimleri tanımlanarak kalp masajı yapabilen bir toplum olma yolunda ilerlemeliyiz. Kesinlikle bu eğitimlerin ücretsiz ve ulaşılabilir olması gerektiğini savunuyorum. Hatta biraz daha ileriye giderek ilk yardım merkezlerine ücretsiz yıllık belli bir miktarda (mesela yıllık 100 kişi)  “CPR uygulayıcısı eğitimi” düzenlemeleri şart koşulabilir.

 

 

 

 

1 Yorum

  1. Son yönetmelikle minimum 2 saatlik Temel Yaşam Desteği eğitimi ile sertifika verilebilmektedir artık.

Yorum yapın