Seyahat

Datça’ da Bir Tatile Ne Dersiniz?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Kışın son zamanlarını geçirdiğimiz şu günlerde artık yavaş yavaş tatil planları yapılmaya başlandı. Sizlere tatil deneyimimi aktarmaya devam edeceğim. Sıradaki durağımız Datça.

Ege ve Akdeniz’in birleştiği noktada yer alan Datça, Muğla’ya bağlı şirin bir ilçeç Datça, üç tarafı denizle çevrili bir yarımada… Bu doğal özelliğinden dolayı tam bir tatil cenneti. Gökova ve Hisarönü Körfezleri, 52 adet koyu, pırıl pırıl denizi ve plajlarıyla Datça, unutamayacağınız bir tatil geçirmek için ideal bir yer.

Datça’da Gezilecek Yerler:

Doğal ve tarihi zenginliklerin iç içe olduğu Datça’ da gezilip görülecek pek çok yer var. Gezi programınıza Eski Datça’dan başlayabilirsiniz. Datça merkezine 3,5 km kadar uzaklıkta olan bu bölgede, eski Rum evlerini, begonyalarla süslü dar sokaklarını gezerken geçmiş zamanlara kısa bir yolculuk yapmış olursunuz.

Datça’da görmeniz gereken bir başka yer de Knidos Antik Kenti’ dir. Tekir Burnu’nda bulunan tarihi kente ilçe merkezinden minibüslerle gidebilirsiniz.

Doğayla baş başa kalmak isteyenler için, Ilıca Göleti ve hemen yanında bulunan Kent Park mükemmel bir seçenektir.

El sanatı ürünlerin sergilendiği Sevgi Yolu, eşsiz bir manzaraya karşı bir şeyler yiyebileceğiniz Kargı Koyu, Datça yakınlarında bulunan Kızlan Köyü ve Knidos Feneri de görülmesi gereken yerler arasında.

Datça Plajları ve Datça Denizi:

Bir tatil planlanacağı zaman “denizi nasıldır, plajı nasıldır” soruları  ilk akla gelen sorulardandır. Datça’nın üç tarafı denizle çevrili… Bu özelliğinden dolayı plajlar bakımından zengin bir tatil beldesi. 50 den fazla koyun hemen hepsinde denize girmek mümkün. Datça Plajların çoğu Datça merkezine birkaç km uzaklıkta…

Datça plajları veya datça denizi mavi bayrağa sahip, ulaşım bakımından daha rahat olan plajlardan bir kaçını tavsiye etmek gerekirse, ilk sırada Kumluk Plajını söyleyebiliriz. Denizinin sığ olması, sahilin tamamen kumla kaplı olmasından dolayı, özellikle çocuklu aileler tarafından çok fazla tercih ediliyor.

Taşlık Plajı, Kargı Koyu, Palamutbükü, Hayıtbükü ve Kızlbük plajları da berrak deniziyle, deniz tutkunlarının en çok ilgi gösterdiği diğer plajlar.

Datça’da Nerde Kalınır?

Datça’da her bütçeye ve her zevke uygun konaklama seçenekleri bulabilirsiniz. Özel aracınız var ve plajlara ulaşım sorunu yaşamayacaksanız Datça Merkezde bulunan otellerden birinde konaklayabilirsiniz. Daha otantik bir konaklama düşünürseniz, Eski Datça’da bulunan butik otelleri incelemenizi öneririz.

Doğayla baş başa sakin bir tatil hayal edenler için, Reşadiye Köyü, Mesudiye Köyü ve Palamutbükü’nde, butik ve apart oteller, pansiyonlar ve bungalov evler gibi farklı konaklama seçenekleri bulunuyor.

Datça’ya Nasıl Gidilir?

Coğrafi konumunun elverişli olmasından dolayı, Datça ulaşım acısından çok sıkıntılı bir bölge değildir. Eski yol olduça virajlı iken yeni yollarda bu virajlar oldukça azaltıldı ve ulaşım çok çok daga rahat hale geldi. Datça’ ya , hava, kara ve deniz yollarından her biriyle ulaşım imkanı vardır. Hava yolunu tercih edenler için Dalaman ve Bodrum olmak üzere iki seçenek bulunuyor. Bodrum Havalimanı yakınlık bakımından daha avantajlı. Bodrum Havalimanından Marinaya geçip, Datça feribotuna binerek iki saatlik bir sürede Datça’ya ulaşabilirsiniz.

Karayolunu tercih edenler için ise doğrudan Datça’ya sefer düzenleyen otobüsler vardır.

Yorum yapın