Sağlık

Deniz Keyfiniz “Zehir” Olmasın: Denizanası

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Güzel bir sabah sessizliğinde o masmavi sulara gitmek kadar keyifli bir duygu yoktur. Ancak küçük bazı deniz canlıları bu keyfinizi yarıda keserek size dayanılmaz acılar verebilir. Ülkemizde sularında çok zehirli deniz canlıları olmasa da bazı deniz canlıları ile temas sizi bir süre acılar içerisinde bırakarak gününüzün mahvolmasına sebep olabilir.

Yaz aylarında deniz keyfinizin ve gününüzün mahvolmasına sebep olan durumların başında denizanası çarpması (deniz anası sokması) gelmektedir.

Denizanaları

Ülkemiz sularında çok zehirli deniz anaları olmasa da denizlerimizde bulunan deniz anası türleri ile temas sonucu bazı sorunlar yaşamanız çok muhtemeldir. Jel kıvamında olan bu canlıların dokunaçlarındaki mikrı igneler temas sonucu cildinize batarak toksinlerini vücusunuza zerk ederler. Hatta bu zehir kesesi olan iğneler teninizde saplanıp kalarak hareketle birlikte zehir zerketmeye devam ederler.

Denizanası sokması sonucu  oluşan yaralanmalarda temas noktasında en sık görülen etkileri kıarıklık, kabarma, yanma ve ağrıdır. Bu şikayetler giderek azalmakla beraber 1 haftaya kadar devam edebilmektedir. Ancak genellikle 24 saat içerisinde sonlanırlar. Bununla beraber belirtilerin şiddeti kişinin allerjik bir bünyeye sahip olup olmaması, zerkedilen zehir miktarı, deniz anasını çesidi ve kişinin ağrı eşiği gibi etkenlere bağlıdır.

Denizanası sokmalarında neler yapılmalıdır?

Bu tür yaralanmalarda korunma en iyi tedavi olarak görülmelidir. Denizanası olan bölgelerde ve bu tür yaralanmaların sık sık görüldüğü bölgelerde denize gitmemek en önemli noktadır. Denizanası sokması durumunda Aller jik bir yapınız yada arı sokması v.b. durumlara allerjiniz varsa mutlaka  acil yardım almalısınız. Bunun dışında alınabilecek bazı önlemlerle deniz anası sokmasına bağlı acınızı hafifletebilirsiniz.

Denizanası sokmalarında sirke kullanın.

Evet bildiğimiz sirke deniz anası iğnelerinin toksinlerini etkisiz hale getirmede oldukça faydalıdır. Temas edilen bölgeye sirkeli suya daldırılarak yada üzerine hafif hafif dökülerek deniazanası dokunaçları etkisiz hale getirilmeye çalışılır. teriye yapışık halde bulunan iğneler bu yöntemle dökülerek daha fazla zehir enjekte dilmesinin önüne geçilmiş olunur.

Denizanası sokmalarında ılık su kullanın.

Yaklaşık 40-45 derece arasındaki suya denizanasının temas ettiği uzuv daldırılmalıdır. Suyun çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Bu yöntem denizanası sokmasına bağlı oluşan ağrının azaltılmasında en önemli yöntemlerden biridir.

Denizanası sokmasının olduğu bölge sirke ile yıkandıktan sonra gözle görülen iğneler cımbız gibi bir alet yardımı ile çıkarılmalıdır. Sonrasında ise hastaneye başvurulmalıdır. Bunun dışında buz uygulanması, ovma ve kaşıma kesinlikle yapılmamalıdır.

Yorum yapın