Sağlık

Deniz Keyfiniz “Zehir” Olmasın: Deniz Kestanesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Evet deniz keyfinizi mahvedebilecek ve üstelik günlerde sürecek bir acıya sebep olabilecek ve kimsenin karşılaşmak istemediği deniz canlılarından bir tanesi de deniz kestanesidir. Deniz kestanesi, adını kestaneyi koruyan dikenli kabuk kısmına çok benzemesi nedeniyle almıştır. Deniz kestanesi isminin tam tersine bir bitki değil bir deniz canlısıdır. Bazı bölge Deniz Kirpisi olarak da isimlendirilir.

Genellikle temiz ve berrak sularda bulunan deniz kestanesi, deniz zemininde hayatının büyük kısmını geçirir. Bu nedenle en çok yaralanmaları üzerine basma şeklinde oluşan yaralanmalardır. Yanlışlıkla farkedilmeden üzerine basılması sonucunda onlarca sivri ve bazen hafif zehirli iğneler ayağınızın altına, ayak parmaklarınıza ve topuğunuza aniden batıverir. İşte buradan sonra ızdırap başlar.

Deniz kestanesinin üzerine basma sonucu yaralanmalar hayatı tehdit eden yaralanmalar olmasa da çok ciddi ızdıraba ve acıya sebep olabilecek yaralanmalardır. Deniz kestanesine basma sonucunda iğneler ayağınıza batar ve orada kalır. Özellikle 15-20 tane dikenin saplandığı durumlarda çok ciddi acı günler geçirebilirsiniz. Bu nedenle denize gireceğiniz bölgeyi iyi araştırmalısınız. Özellikle hafif taşlık alanlar deniz kestanelerinin sevdiği alanlardır. Deniz kestanesinin bir çok türü olmasına rağmen ülkemizde en çok görülen türü kalın ve kısa dikenli olan türüdür. Türü ne olursa olsun deniz kestanesine bastığınıda acı duyacağınız kesindir.  Bu nedenle deni kestanesi olduğu bilinen bölgelerde yada ilk defa denize girdiğiniz bölgede mutlaka deniz ayakkabısı kullanın. Bunun dışında deniz kestanesi aşağudaki resim gibi zeminin üstünde küçük siyah ve yuvarlak bölgeler olarak görülürler.

Deniz Kestanesi Görünümü
Deniz kestanesi görünümü

 

Peki oldu oldu deniz kestanesine bastık. Peki deniz kestanesi batmasında ne yapılmalı?. Aslında yapacak fazla bir şeyiniz yok. İlk yapmanız gereken deniz kestanesi batmasında ucu dışarda olan dikenler var ise hemen bunları bir cımbız yardımıyla çıkarmanızdır.  Bu kolay sanki “ucu görünmeyen deniz kestanesi iğnesi nasıl çıkarılır” dediğinizi duyar gibiyim. Keşke çok kolay diyebilseydim, ama kesinlikle çok kolay bir işlem değil. Ancak birkaç yöntem fayda edebilir. Aşağıdaki yöntemler denenebilir.

Öncelikle o ayağa basmaktan kaçının. Çünkü her basmanızda deniz kestanesi iğnesi daha derinlere gidebilir. Ilık suda ayağınızı bir süre bekleterek ayağınızın yumuşamasını sağlayın. Ilık su ağrınızı da azaltabilir. Daha sonra siz yetişemiyorsanız birisinden yardım alarak iğne kullanarak yüzeye yakın iğneleri çıkarmaya çalışın. Bu işlem için temiz bir iğne kullanın. iğneyi ünce hafif ısıtıp, sonra batikon dökerek dezenfekte edin. Sonrasında batikon ile deniz kestanesinin battığı bölgeyi temizleyin.

Yine önce ılık suda beklettiğiniz ayağınızı sonrasında kurulayın. Arkasından zeytin yağı ile hafif ovalayarak masaj yapın. Bu işlemi sabah akşam uygulayın. birkaç gün sonra iğneler dışarıya doğru çıkarsa cımbız yardımı ile çıkarın ve batikonla bölgeyi temizleyin.

Yukarıdaki işlemler işe yaramaz ise  deniz kestanesi iğnesi çıkarmak için yapacak fazla birşeyini yok. Doktora başvurabilirsiniz ancak genellikle zamana bırakmanız istenecektir. Enfeksiyon kapmasını önleyin ve bölgeyi fazla kurcalamayın.

 

 

 

Yorum yapın