Seyahat

Denizli’ de Gezilecek Yerler

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Yeni bir yere gittiğimizde yada grezip görme duygularımız depreştiğinde hepimiz sorduk. “Burada nereye gidebilirim?” Öyle güzel bölgelerimiz var ki günlerce gezsek yine yetmiyor. Yaşadığım şehir olması nedeni ile yolunuz Denizli’ ye düştüğünde, Denizlide mutlaka görmeniz gerken yerler hakkında sizlere küçük bilgiler aktaracağım yazı serisinin ilk bölüne başlayalım.

Pamukkale/Hierapolis Antik Kenti

Denizlide gezilecek yerler arasında ilk sırayı şüphesiz Pamukkale ve Hierapolis antik kenti yer alır. Denizli merkeze yaklaşık 20 km mesafede polan Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis antik kenti iç içe konumlanmıştır. Pamukkale travertenlerinin eşsiz beyazlığına ve güzelliğine hayran kalacaksınız. Hierapolis antik kenti ise antik dönemde oldukça önemli bir yerleşim yeri konumundaydı. Burada müzeler, Hierapolis antik kentine ait kalıntılaı gezerek zaman geçirebilirsiniz.

Bu arada Pamukkale’ ye gelmişken Termal su ile dolu olan Antik havuza girmeden buradan ayrılmayın.

Laodikya Antik Kenti

Hierapolis antik kentine odukça yakın olan Laodikya antik kenti kalıntıları denizlide gezilecek yerler listesinde önemli bir yere sahiptir. Laodikya antik kenti milattan önce 1. yüzyılda anadolunun önemli yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Pamukkale/Hierapolis yolu üzerinde bulunan Laodikya antik kenti Denizli merkeze 5 km uzaklıktadır.

Karahayıt

Denizli’ de gezilecek yerler listesinde Karahayıt‘ ı koymamak olmaz tabiki. Pamukkaleyi geçinde yaklaşık 3 km sonra karahayıt ile karşılaşırsınız. Meşhur kırmızı su buradadır. Eğer Denizli’ de konaklamayı planlıyorsanız apart otelden 5 yıldızlı lüks otellere kadar her türlü konaklama seçeneğine sahiptir Karahayt. Termal suyu ile şifa kaynağı olan karahayıt günün yorgunluğunu atmak için çok iyi bir alternatif.

Kaklık Mağarası

Ankara yolu üzerinde bulunan Kaklık mağarası Denizli’ de gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalı. Toprağın üst katmanının çökmesi sonucu oluşan Kaklık mağarası Pamukkale Travertenlerinin yer altı oluşumu.  İçerisinde kükürt açısından zengin termal su bulunması nedeni ile kaklık mağarasında baskın bir kükür kokusu mevcuttur. Bu termal suyun özellikle cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. sarkıt ve dikitleri ve içinde barındıran Kaklık magarası denizliye 30 km mesafede bulunmaktadır.

Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası

Özellikle yaz aylarında Denizliye yolunuz düşyü ise Denizli’ nin sıcağından biraz olsun kurtulup ferahlamak isterseniz Bağbaşında yer alan Denizli teleferik ile 300 rakımdan 1400 rakıma çıkabilir, bağbaşı yaylasının serinliği ile ferahlayabilirsiniz. Denizli Teleferik çalışma saatleri yaz-kış hafta sonu saat 09:00 ile 22:00, hafta içi ise  10:00 ile 22:00 olarak belirlenmiş.

 

 

Yorum yapın