Ordan Burdan Şurdan

Digiturk Play Değerlendirmesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

22 Ekim Galatasaray – Fenerbahçe derbisini işte olmam nedeni ile digiturk’ ün uydu yayınından izlemem imkansız hale gelmişti. Bir çözüm arayışı içerisinde kıvranırken aklıma digitürk play uygulaması geldi. Web sayfasından inceledim ve 50 TL ye yüksek çözünürlüklü 1 haftalık paketini satın aldım. Şimdi sizlere digitürk play hakkında değerlendirmelerimi ve görüşlerimi aktararak merek edilen konuları yanıtlamaya çalışacağım.

Digitürk Play üyelik işlemleri

Digitürk play üyelik aşamaları oldukça kolay. Öncelikle digitürk play web sitesinden (www.digiturkplay.com.tr) bir üyelik oluşturuyoruz. Sonrasında süper lig ve spor toto 1. lik maçları için süperlik paketini alıyoruz. Bu aşamada haftalık paket almak istiyorsanız standart tayın için 40, yüksek kaliteli yayın için ise 50 türk lirası ödeyeceksiniz. Haftalık yayında içinde bulunduğunuz lig haftasının  maç yayınını satın alırsınız.   Yani, 9. haftayı satın aldıysanız aldığınız andan itibaren 9. haftanın tüm süper lig ve 1. lig maçlarını bütün bein sports kanallarını izleyebilirsiniz. İlgili haftalık süperlig paketini seçtikten sonra kredi kartınız ile ödemyi yaparak digitürk play aboneliğini tamamlayabilirsiniz. Ödemeniz tamamlandığı andan itibaren web sayfasında üst tarafta bulunan canlı yayın sekmesinden digitürk play yayınlarını izleyebilirsiniz. Bu arada Digiturk Play ile aynı andan 2 farklı yerden yayın izleyemezsiniz. Sistem otamatik olarak ilk açılan yayını kapatacaktır. Son olarak maalesef digiturk play yurtdışında kullanılamıyor.

Digitürk Play dan maçı izlediğim internet hızı

Digitürk Play görüntü kalitesi nasıl?

Digiturk play görüntü kalitesi 4 faklı seçenekte sunulmuş. Yayınlar Yüksek kalite, Standart+, standart ve kota dostu olarak izlenebilmekte.  Ben maçı dizüstü bilgisayarımdan ve vodafon 4,5 G interneti ile yüksek kalite şeçeneğini kullanarak izledim. Ancak internet hızımın düştüğü zamanlarda otomatik olarak yayın kalitem de düştü. Yüksek kalite şeceneği internet  hızımın düşmediği zamanlarda oldukça yeterli.

Digitürk Play ne kadar kota harcar?

“Digiturk play ne kadar kota harcar?” sorusu tüm abone olacakların aklında olan bir soru. Digiturk play hizmetini kullanarak yaklaşık 90 dakika yüksek kaliteli maç yayını izledim. Vodafone yanımda uygulamasını kullanarak yayına başlamadan önce kalan anlık internet kotama baktığımda 10,5 gb internetim vardı. 90 dakika sonucunda yayını kapattıktan internet kotamı kontrol ettiğimde ise sonra 8.65 gb internetimin kaldığını gördüm. Yani Digiturk Play kullanarak dizüstü bilgisayarınızdan 90 dakikalık yüksek kaliteli maç izlemek, internet kotanızdan yaklaşık 2 gb gitmesine neden olacak.

Digitürk Play gecikme yaşatıyor mu?

“Digitürk play geriden mi geliyor?” veya “Digitürk play gecikme oluyor mu?” soruları da kotadan sonra en çok kafa kurcalayan sorular. Maalesef bu soruların yanıtı EVET. Digitürk play gecikmeli olarak yayın yapıyor. Ancak bu tamamen teknoloji tabanlı bir sorun. Normal uygu yayınına göre Digiturk play yayını yaklaşık 30-35 saniye gecikmeli olarak geriden geliyor.

Digitürk play’ i hangi yollarla izleyebilirim?

Digitürk Play smart tv, dizüstü bilgisayar, tablet ve cep telefonları ile izlenebilir.  Smart TV ler için smart tv uygulamasını kullanarak internete bağlı olan smart tvnizden digiturk playi izleyebilirsiniz. Yada benim yaptığım gibi dizüstü bilgisayarınızı HDMI kablosu ile televizyona bağlayarak da izleyebilirsiniz. Digiturk play’ in İOS ve Android uygulaması da mevcut.

Son Söz

Digitürk play süper lig maçlarını izlemek için bir seçenek. Vodafonun bu akşamki iğrenç internetine rahmen 1-2 takılma dışında digiturk play takılma olmadan sorunsuz akışkan yayını sağladı diyebilirim. Yine yayın esnasında da 4-5 defa kısa süreliğine (1-2 dakika) Digitürk play görüntü kalitesini düşürdü. Ses yayınında hiçbir sorun yaşamadık. Ancak digiturk play yayınının gecikmeli olarak gelmesi en can sıkıcı durum. İnsan merak ediyor, “acaba maçta gol oldumu? bi canlı skorlara baksam mı?” sorusu her zaman aklınızda duruyor. Bu da en can sıkıcı durum.

Kısacası Digitürk play bu günkü gibi zor zamanlarda tabiri caiz ise “hayat kurtarıcı ” olabilir. Ancak sürekli olarak abonelikte yayındaki gecikme sizi paranoya yapabilir.

 

 

 

Yorum yapın