Ordan Burdan Şurdan

Dünya 10 yılda 1,5 Derece Isınabilir

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

2015 yılında gerçekleştirilen  Paris İklim Antlaşması’nda dünyanın ortalama sıcaklığın maksimum 1,5 derece ile sınırlandırılması konusuda ortak görüş birliğine varılmış ve küresel ısınmayı engelleme açısından bu yönde çalışmalar yapılmasına karar vermişlerdi. Ancak  önümüzdeki 10 yıl içinde 1,5 derece olarak öngörülen bu sınırın aşılma tehlikesi var.

Endüstri devriminden sonra hızla artan karbonmonoksit oranı ile paralel artan global sıcaklıklar dünyamız için önemli bir tehdit oluşturuyor. Bu bağlamda Paris Antlaşması’nda hükümetler küresel ısınmayı azaltmak amacı ile global sıcaklık artışını endüstri devrimi öncesi seviye ye göre  2,0 derecenin altında tutmak ve ısınmayı en fazla 1,5 derece ile sınırlı tutmak için çaba sarfedileceğine yönelik sözler alınmıştı.

Avustralya’daki Melbourne Üniversitesi’nden Benjamin Henley ve çalışma arkadaşı Andrew King iklim modelleri kullanarak, her şey şu anki haliyle devam edecekmiş, yani Paris Antlaşması’ndaki vaatler yerine getirilmeyecek ve sera gazı salımları azaltılmayacakmış gibi kabul ederek hesaplamalar yaptı. Kullanılan iklim modelleri bu durumda Dünya’nın hızla ısınacağını gösterdi.

Araştırmacılar bunun için iki önemli neden gösteriyor. Biri başta karbonmonoksit olmak üzere sera gazı salımındaki devam eden artış. Diğeri ise Pasifik On Yıllık Salınımı adı verilen ve atmosfer üzerinde küresel olarak ısıtıcı ya da soğutucu etki gösteren deniz yüzeyi sıcaklığı döngüsü. Bu salınım on yıldan uzun bir süredir soğutucu fazdaydı. Yüzyılın ilk yıllarında küresel ısınmanın yavaşlar gibi görünmesinin bir nedeni buydu. Şimdi ise bu salınım döngüsü sıcak faza giriyor. Bazı araştırmacılar Henley ve King’in varsayımını fazla kötümser buluyor ve Paris Antlaşması’nın hükümetleri aşamalı olarak tedbirler almak zorunda bıraktığını ileri sürüyor.

Öte yandan kötümser olmak için de nedenler de oldukça fazla. Örneğin ABD başkanı Donald Trump ABD’nin Paris Antlaşması’ndan çekileceğini bildirdi. ABD gibi endüstriyel bir devin Paris antlaşmasından çekilmesi çok çok önemli bir olay. ABD’nin paris anlaşmasından çekilmesinin antlaşmayı çökertebileceğinden endişe ediliyor. genel olarak geçen 2 yıl içerisinde yani Paris Antlaşması’ndan bu yana hükümetlerin kat ettikleri mesafe ile verdikleri sözler arsında uyum yok. Yani kat edilen yol de pek iç açıcı değil.

Yorum yapın