Sanal Alem

Firefox Quantum Neler Vadediyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Bir zamanların gözde ve popüler internet tarayıcısı Mozilla Firefox, google chrome dan sonra biraz arka plana düştü kullanımı azaldı. Tabi ki bunda google chrome’ un oldukça hızlı bir tarayıcı olmasının payı çok yüksek. Firefox Quantum 14 kasımda kararlı sürüm olarak yayınlanacak.

57 sürüm numarası ile sunulacak olan Firefox Quantum benim gibi hala firefox dan vazgeçmeyen kullanıcıları heyecanlandırmıyor desem yalan olur. Ha bu arada Firefox Quantumun beta sürümü bir süredir indirilebiliyor. Sizler de bu bağlantıdan Firefox Quantum Beta sürümünü indirebilirsiniz.

Firefox Quantumun bizlere vaat ettiğigi en önemli konu kuşkusuz hız. Yepyeni bir motor üzerine inşa edilen Firefox Quantum size 2 kat hız vaat ediyor. Eğer bu iddialarını kanıtlarlarsa şüphesiz google chrome’ u geride bırakacak bir hıza sahip olacak. Hız artışının yanında Google Chrome dan %30 daha az ram kullanımı ile pc ye daha az yük olacak bir tarayıcı olacağının sözünü de veriyor.

İşlemci kullanımı konusunda ise Firefoxda gözle görülür bir iyileşme olacak gibi. Daha stabil bir çoklu çekirdek kullanımı desteği ile birlikte İşlemci kullanımı da son derece dengeli ve efektif olacak gibi.

Son olarak bir süredir Beta dürümünü kullandığım Firefox Quantum oldukça stabil görünüyor. Yine bu sürüm de de tek tıkla diğr tarayıcıdaki yer imlerinizi aktarabilirsiniz. Halefine göre daha hızlı olduğunu beta sürümünde hissettiriyor.

Arayüz olarak da mozilla, Firefox Quantum da değişikliklere gitmiş. Daha sade bir arayüz tercih edilen tarayıcı göze oldukça hoş geliyor.

14 kasım 2017 tarihinde yayınlanacak kararlı sürüm ile Firefox Quantumu tüm haliyle gördüğümüzde Chrome Firefox savaşları tekrar kızışacak gibi. Firefox verdiği sözleri yerine getirir ve süreklilik arzederse eski şaşalı günlerine geri dönebilir

 

 

Yorum yapın