Ordan Burdan Şurdan

Fukuşima’ dan Gelen Meyve Suyunu İçen Bakan…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Tarihler 26 nisan 1986. Ukrayna-Kiev de bulunan Çernobil bölgesinde gece yarısı bir reaktör kazası gerçekleşti. O tarihe kadar yaşanmış en büyük nükleer felaket yaşandı. Bu felaket o kadar büyüktü ki etrafa çok ciddi boyutlarda radyasyon yayıldı.

Haklı olarak Rusya’ ya komşu olan diğer ülkelerde ve tabiki bizim ülkemizde bir radyasyon paniği yaşanmaya başladı. ” Acaba radyasyon türkiyeye ulaşacakmıydı, radyasyonun etkileri nasıl yayılır? Bitkiden ve hayvanlardan radyasyon geçer mi? ” gibi sorular soruldu ve yanıtları alınmaya çalışıldı.

Bu dönemde renkli televizyonlar ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlamışken bu soruları internete yazıp cevabını araştırmak gibi bir imkandan bahsetmeyi bırakın, internet terimi 1985 yılında kullanılmaya başladı.

Haliyle yetkililerin açıklamaları insanlar için en önemli bilgi kaynağı idi. Özellikle karadeniz bölgemiz gibi felaket bölgesine yakın olan bölgelerimizdeki endişe çok çok daha fazlaydı. Çernobil faciası sonrasında insanlar yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeye başlamışlardı. Bu nedenle dönemin “Sanayi ve Ticaret Bakanı” Sn Cahit Aral televizyon karşısında karadeniz çayı içerek karadeniz bölgesinde üretilen çayda radyasyon olmadığını ve bölge ürünlerinin radyasyondan etkilenmediğini anlatmaya çalıştı.

Çernobil Felaketinden sonra 25 yıl sonra deprem ve sonrasında gerçekleşen tusunami nedeni ile çokmuzak bir diyarda, japonya’ da Fukişima nükleer santral kazası yaşandı. Yine aynı senoryo ama halk artık radyasyonun neler yapabileceğinin farkında. Ancak enteresan olarak insan davranışları maalesef değişmiyor. Fukişima felaketinden 1 ay sonra Tokyo Valisi Shintaro Ishihara tokya şebeke suyunu içerek “tehlike yok” mesajını vermeye çalıştı. Oysaki Tokyo’ daki birçok sebzede radyasyon tespit edilmişti.

Sene 2017 senaryo aynı. İngiltere Dış işleri Bakanı Boris Johnson, Fukişimada üretilen şeftali suyunu içerek “radyasyon yok, bakın olsa ben içermiyim” mesajı vermek istiyor. Radyasyon konusunda uyguladığımız bir yöntem dünyaya örnek oldu. Sayın bakan Cahit Aral’ dan yaklaşık 30 yıl sonra aynı uygulama aynı mesajı vermek için farklı zaman ve yerlerde tekrarlandı.

Ne diyeyim Allah sizlere akıl fikir versin.

 

 

Yorum yapın