Sanal Alem

Gearbest’ den Alışveriş Yaparken Bunları Göz Önünde Bulundurun…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Yurt dışından alışveriş yapanların çok büyük bir bölümü uzakdoğu kökenli firmalardan alışverişlerini gerçekleştiriyor. Bu firmaların en başında şüphesiz aliexpress ve baggood gibi büyük firmalar gelmekte. Yine gearbest.com da çin kökenli bir alışveriş sitesi. gearbest diğer ikisi kadar olmasa da Türkiye’ de kullanılan bir platform. Gearbestte bazı ürünleri aliexpress veya banggood a göre daha uygun fiyatlarda bulmanız mümkün olabilmektedir. Bu durumda diğerler iki rakibine göre daha az bilinen gearbest.com hakkında akla gelen ilk soru hiç şüphesiz “gearbest güvenilir mi?” sorusudur.

Gearbest güvenilir mi? sorusu oldukça geniş kapsamlı bir sorudur. “Gearbest güvenilir mi?” yerine gearbestten alışveriş yaptığımda ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim daha doğru bir yönelim olacaktır. Sonuçta gearbest, aliexpress, banggood gibi sistemlerin hepsi kurumsal firmalar olup belli bir güvenlik politikasının üzerinde hizmet vermektedirler.

Gearbest üzerinden alışveriş yaptığınızda aşağıdaki muhtemel sorunlarla karşılaşmanın mümkündür…

Uzun kargo süresi, stok ve takip

Gearbest.com üzerinden kişiler dükkan açarak satış yapamazlar. Firma ürünleri kendi satarak depolarından çıkışını yapar. yani gittigidiyor yada n11 gibi bir yapıya sahip değil. Bu bir yandan olumlu iken siparişin hazırlanma ve kargolanma süresinin çok çok uzun olmasına sebebiyet veriyor. Forumlara yada sözlüklere şöyle bir göz attığınızda insanların haftalarca ürünlerinin postalanmasını beklediklerini görmeniz hiç de zor olmayacaktır.

Yine stokların güncellenmesi konusunda da son zamanlarda oldukça fazla serzeniş var. Firmanın stokta olmayan ürünü sattığı ve sonrasında başka ürün tercih edilmesini istediği de belirtilmekte. Ürünlerin takip edilmesi için verilen takip kodu ile de günlerce postayı takip etmede gecikmeler yaşanıyormuş (bu sorunu benşu ana kadar yaşamadım).

Kötü müsteri hizmetleri sistemi

Firmanın herhangi bir sorun karşısında açılan ticketlara yanıt verme süresi günleri bulabiliyor. Aliexpress de olduğu gibi ertesi gün hızlı yanıtlarla karşılaşamıyorsunuz. Bir mesaj yazdığınızda yanıt alma zamanınız diğerlerine göre çok daha uzun. Ayrıca bu siteden alışveriş yapanların en çok muzdarip olduğu konulardan biride müşterihizmetlerinin sorunların çözümünde yetersiz olması. Gearbest 7/24 destek veriyoruz dese de maalesef reelde o iş öyle değil.

Teslimatla ilgili sorunlar

İster gearbest, ister banggood isterse aliexpress farketmez yurt dışından alışveriş yapıyorsanız aldığınız ürünün elinize geçmeme ihtimali her zaman mevcuttur. Türkiye Cumhuriyeti gümrük mafiyeti üzerinde bir ürün aldıysanız her zaman ürünün gümrüğe takılması, gümrükleme bedeli çıkarılması, veya ürünün geri gönderilmesi, yada takipsiz bir posta ile sipariş ettiğiniz ürünün kaybolması!!! her zaman mümkündür. Ancak bunların olma sıklığı veya olduğu durumda alışveriş yaptığınız platformun tavrı oldukça önemli. Gearbest maalesef bu konuda çok kötü. Eğer ürüne sigorta yaptırmamışsanız size saçma sapan gülünç tekliflerle geliyorlar. Yeniden gönderim için posta ücreti istemeler, ürün bedelinin %30-40 inı karta  iade etmek veya ürün bedelinin %50-60 ışı hesaba çek olarak iade etmek gibi teklifler oldukça fazla. Oysa ki aliexpressde tam para iadesini çok rahatlıkla alabilirorsunuz. Aliexpress alıcı koruması çok büyük oranda oldukça iyi işleyen bir sistem. Bu zamana kadar hiç problem yaşamadım. Ancak maalesef gearbest ücret iadesi yada ürünün elinize ulaşmaması durumunda size sunduğu çözüm önerileri ile sınıfta kalıyor.

Yukarıda da bahsettiğim gibi  Gearbest güvenilir mi sorusu yerine gearbestden alışverişte ne gibi sorunlarla karşılaşırım sorusu sanırım çok daha doğru. Evet bu bahsettiğim sorunlar yurtdışından alışveriş yapıldığında her zaman karşılaşabileceğiniz sorunlar ancak gearbest müşteri hizmetleri, müşteri memnuniyeti ve ücret iadesi politikasında bence sınıfta kalıyor. Bunun dışında gearbest yurtdışı alışveriş kunusunda seçeneklerden bir tanesi. Bazı ürünleri gerçekten diğer platformlara göre daha uygun bulabilirsiniz. Size nacizane tavsiyem yukarıda bahsettiği konuları göz önünde bulundurarak alışveriş yapmanızdır.

 

 

Yorum yapın