Seyahat

Hafta Sonu Kaçamağı: Salda Gölü

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Denizli, Afyon, Aydın, Isparta gibi Burdura yakın illerde ikamet edenler  için mükemmel bir hafta sonu  kaçamağı yapmak isteyenler için ideal bir seçimdir.Yada tatil güzergahı salda’ dan geçenlerin mutlaka 1 gün konaklamaları gereken yerdir salda gölü. Sessiz sakin bir ortamda kafa dinlemek ve özellikle yaz akşamlarında sessizliğe karşı biranızı yudumlamak için mükemmel bir yer.

Salda Gölü

Salda gölü Türkiye’ de eşi benzeri olmayan bir jeolojik yapı, mükemmel bir doğa harikasıdır. Kireç taşı ve yüksek magnezyumlu yapıya sahip kumu ile klasik tabirler “Türkiye’ nin Maldivleri” olarak tanımlanmaktadır. en derin noktası 184 metre olduğu belirtilse de son yıllardaki çekilmelerle birlikte bu seviyenin biraz altına inmiş olması muhtemeldir. Buna rağmen halen “Türkiye’nin en derin gölü” olma ünvanını elinde bulundurmaktadır.

Eşsiz berraklıktaki Salda Gölü suyunun bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenmekte. Böyle bir şifa kaynağı  olmasının yanında suyunun berraklığı karşısında göle girmemek için kendinizi zor tutuyorsunuz. Üzülmeyin Salda gölü yüzülebilir bir göldür. Etrafında Yeşilova Belediyesine ait plaj mevcut. Bunun yanında belirlenen ve güvenli olduğu belirlenen bölgelerde de göle girilmektedir. Ancak göle girmenin güvenli olduğu yerler hakkında gerek belediye görevlilerinden gerekse yerel halktan bilgi almakta fayda var. Yer yer bazı bölümlerde kum içerisine batma (Yaklaşık diz hizasına kadar- tecrübe ile sabit) gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle mutlaka güvenli bölgelerde göle girilmelidir.

Salda Gölünde Nerede Konaklanır?

Hotel Lago Di Salda bahçesinden bir manzara

Yakın geçmişe kadar salda gölünde konaklamak için eli ayağı düzgün bir tesis maalesef bulunmamaktaydı. Ancak yakın zamanda Salda gölü kenarında açılan “Hotel Lago Di Salda” size gölün hemen kenarında konaklama imkanı sunmaktadır. Otelde 23 oda bulunmakta. Yine otelin bahçesinde bir bar ve küçük de olsa bir havuz bulunmaktadır. Yine minik misafirler için yetişkin havuzuna bitişik küçük bir çocuk havuzu da bulunmaktadır. Otel yaz kış açık olmakla beraber Oda kahvaltı mantığı ile hizmet vermektedir. Öğle ve akşam yemekleri çıkmakla beraber çeşit olarak çok kısıtlı. Ya julyen et sote yiyeceksiniz yada alabalık. Tabiki çorba mevcut. Konaklama Oda başına ücretlendirilmekle beraber 2017 yılında kara manzaralı oda 175 TL, göl manzaralı oda 200 TL olarak ücretlendirilmektedir. Yemekler ise kişi başı 40 TL olarak ücretlendirilmektedir. Odalarda maalesef çocuk için beşik yok yada çok sınırlı. Bizim konaklamamızda 2 yaşındaki oğlumuz için beşik/yatak bulamamış, aramıza yatırmak orunda kalmıştık. Oda büyüklükleri standart. Odalarda klima (bence zaten gerek de yok) ve minibar bulunmamakta.

Hotel Lago Di Salda dışında konaklama alternatifi olarak Yeşilova içerisinde oteller ve plaj etrafında bungalovlar bulunmakta. Yine çadırda kalmayı seviyorsanız ve çadırınız mevcutsa göl kenarında kamp alanları mevcut. Yeşilova içerindeki oteller düşük bütçeli oteller olarak karşınıza çıkacaktır.

Hotel Lago Di Salda bahçesinden bir manzara

Kısacası Salda gölü eşssiz güzelliği ve kristal berraklığında suyu ile özellikle ege bölgesindeki kişilerin ve yolu buranın yakınına düşen herkesin mutlaka görmesi ve kumlarında yürümesi gereken bir yer. Etrafi kara çam ağaçları ile çevrili olan bu yer hayatınızda çok farklı tat bırakacak bir anı olarak yaşanmayı bekliyor.

Yorum yapın