Hobi

Kampçılıkta Mat Kullanımı ve Önemi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Mat, başka bir deyişle kamp matı, dağcılık ve trekking gibi doğa sporları yapan kişilerin, kurdukları kamp çadırları için kullandıkları ve önemi oldukça büyük olan malzemelerdir. Bu matlar, çadırların tabanlarına serilerek, rahat ve konforlu uyku uyumanızı sağlar. Zeminle aranızdaki bağlantınız olan bu matlar, yerden gelen soğuk havayı bedeninizle temas ettirmez ve sizin vücut ısınıza göre kendi ısısını ayarlayabilir. Matlar sayesinde, kampçılık yaparken düz ve kuru bir zemin bulmak zorunda kalmadan, rahatlıkla ve istediğiniz yerde kamp yapabilme imkanına sahip olursunuz.

Matların önemi nedir;

Matlar, özellikle zorlu doğa sporları sonrasında yorulmuş olan bedenlerin dinlenmesini sağlayan en önemli ekipmanlardır.
Matların vücut ısısına göre kendi ısısını ayarlayabilmesi sayesinde, zeminden gelen soğuk hava sizi etkilemez.
Uyku tulumları genellikle vücut ağırlığınızı zemine verdiği için tabana yapışır ve oradan gelen soğuk havayı vücudunuza yansıtır. Bu nedenle uyku tulumunuz olsa bile mat kullanmanız gerekir.
Matlar, rahat ve konforlu şekilde uyuyabilmenizi sağlar ve zemindeki bozukluklardan ya da taş, çimen gibi şeylerden etkilenmezsiniz.

Mat çeşitleri nelerdir;

Kullanım yerinize ve amacınıza göre çeşitli özelliklerde ve çeşitli fiyatlarda mat çeşitleri bulunmaktadır. Bunları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

Şişme matlar ve çeşitleri;

Bunlar elle şişirilen matlar ve kendiliğinden şişen matlar olarak iki kısma ayrılmaktadır.
Elle şişirilen matlarda ısı yalıtımı hava ile sağlanmaktadır. Bu matları bir pompa ile ya da üfleyerek şişirebilirsiniz. Ayrıca oldukça hafiftirler ve çok az yer kaplarlar. Kolay delinebildiği için soğuk havalarda kullanılmaması gerekir.
Kendiliğinden şişen matlarda ise hava kanalları ve köpük hücreler bulunur. Hava giriş kapağı açıldığında bu matlar kendiliğinden şişerler. Isı yalıtımları ve konforları çok iyi olan bu matlar pahalıdırlar ve çok fazla yer kaplarlar. Aynı zamanda ağırlıkları da fazladır.

Köpük matlar ve çeşitleri;

Bunlar da açık hücreli ve kapalı hücreli köpük matlar olarak ikiye ayrılmaktadır.
Açık hücreli olan matlar, içinde havanın dolaşabildiği matlardır. Bu matlar oldukça hafiftir ve vücut şeklinize göre şekil aldıkları için oldukça rahattır. Sıkıştırılabilir olan bu matlar ıslandıklarında, tüm özelliklerini kaybederler.
Kapalı hücreli olan matlar ise havanın tamamen hücrelerin içine hapsedildiği ve dolaşmadığı matlardır. Fiyatları gayet ucuz olan bu matlar hafiftir ve kolay taşınabilir. İyi bir ısı yalıtımı sağlarlar ve su değdiğinde bozulmazlar. Ancak sert oldukları için üzerinde uyumak oldukça zordur. Bu nedenle konforlu değildir.

Yorum yapın