Hobi

Kastking Mega 8 İp Misina İncelemesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Denemek istediğim başka bir ip misina olan Kastking Mega 8 ip misina siparişimden 15 gün sonra elime ulaştı. Hatırlarsanız daha önceki günlerde Seaknight Monster W8 ip misina incelemesini yayınlamıştık. Bu sefer yine aliexpressten ip misina  alabileceğiniz başka bir marka olan Kastking Mega 8 ip misinayı inceleyeceğiz.

Kastking aliexpreste oldukça popüler olan bir marka. Özellikle rusya ve ukrayna ülkelerinde beğenilerek kullanılıyor. Kastking Sharky 2 6000 olta makinesini kendim de severek kullanıyorum. Bu sefer başka bir ürün olan ip misinamızı inceleyelim.

Kastking Mega 8 Siyah Renk

Kastking Mega 8 misinanın siyah,  zombi green, Hi-vis yellow ve marine blue renkleri mevcut. Kalınlık olarak 0,14 mm’ den  – 0.50 mm kalınlığa kadar bu misinayı bulabilmek mümkün. Materyal olarak 8 kat PE kullanılan örgü misina, en fazla 274 metre/300 Yards uzunluklarda sarılmış makaralar halinde satılıyor.

Ben, 3.0 yani 0.28 mm kalınlığında siyah renk olan misinayı tercih ettim. Rengin avda ne kadar etkili olup olmadığı hala tartışıladursun siyah renk tercihimi sadece “sempatik geldiği” için yaptım.

Kastking Mega 8 ip misina 8 kat olmasının etkisini dokununca hemen gösteriyor. Misina oldukça yuvarlak.  Yumuşak bir yapıya sahip olan misina esnemeyen bir yapıya sahip. Aynı zamanda kısa süreli incelemede düşük hafızaya sahip olduğunu gördüm. Bu nedenle makineden sorunsuzca ve takılmadan boşalıyor.

Yine bildiğimiz gibi renk solması ve renk atması gibi sorunlar sıkça karşımıza çıkmaktadır. Kastking Mega 8 kağıt arasına sıkıştırılıp çekildiğinde haliyle rengini kağıda verdi.  Yani istesekte istemesekte markalı olarak bilinen misinalarda bile bu ürünler boyama oldukları için bir miktar renk atması kaçınılmazdır. Misina dan yaklaşık 15-16 cm lik bir kısım kesip 60 derece civarındaki suda 4 saat bekletmeme rağmen renginden çok az miktarda suya karışma oldu.

Tüm örgü misinalarda esneme istenmeyen ve beklenmeyen bir özelliktir. Kastking Mega 8 örgü misina kendisinden beklendiği gibi esnemeyen bir yapıya sahip. Şüphesiz bu durum, balığı hissetmede ve tasmalamada bizlere avantaj sağlayacaktır.

Benim almış olduğum 0.28 ip misina için Kastking firması 14.1 kg çeker dayanıklılığı belirmiş. Ancak bakalım testimizde bu değer doğru çıktımı? Bildiğimiz gibi misina üreticiler bu konularda oldukça yüz güldürücü değerler verseler de bu değerlerin yakınlarına bile yanaşamıyorlar. İste en büyük hayal kırıklığını bu noktada gösteriyor bu misina. 14.1 kg çeker değerinin yanına bile yanaşamıyor misina. Gerçekten benim içinde çok ciddi hayal kırıklığı oldu. yaklaşık 1 metre misina bir ucundan klasik fırdöndü düğümü ile elektronik tartıya bağlandı.  diğer ucu tutma amaçlı prüssüz ve sert bir nesneye. Misinaya gerilim uyguladığımızda misna 5.8 kg gibi komik bir değerde koptu. Tekrar tekrar test ettim. Ancak yine misina genelde 5.7 ila 5.8 kg değerlerinde koptu. Bu değer gerçekten benim için kötü bir değer. Testin videosuna aşağıdan izleyebilirsiniz.

Aliexpress misina arayışımızda ikinci durağımız olan Kastking Mega 8 örgü misina ilk başta olumlu bir intiba bıraksa da çeker ve dayanıklılık testinde tam anlamı ile çuvalladı. Yaklaşık 11 dolarlık fiyatı ile hem metre başına fiyat oranı hemde çeker ile kesinlikle benim açımdan kötü bir tercih olarak kolleksiyonum arasına katıldı.

 

 

 

Yorum yapın