Hobi

Kastking Sharky II Olta Makinesi İncelemesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Global alışveriş, daha da daraltacak olursak çinden alışveriş  konusunda aliexpress bildiğimiz gibi Türkiye’ de son yıllarda önemli yer tutmakta. Aliexpress biz balık tutkunları içinde güzel alternatifler sunuyor. Gerek misina, gerek yapay yem gerekse diğer malzemeler konusunda oldukça fazla çeşit bulmak çok kolay.

İşte bunlardan bir tanesi de olta makinesi . Türkiyede malum bazı nedenlerden dolayı (vergi v.b.) fiyatlar bazen şişiyor. Bu gibi durumlarda ürünlerin fiyat performans olayı da haliyle düşmeye başlıyor.  Bu noktada yurtdışı alışveriş siteleri devreye giriyor.

Aliexpresten aldığım ürünlerden bir tanesi de Kastking Sharky II (Sharky2) olta makinesi. Makine Rusya ve Ukraynada oldukça popüler olan bir ürün. Kastking sharky II 6000 model makinenin bana maliyeti Haziran 2017 itibari ile 35 dolar yani yaklaşık 118 TL oldu.  Öncelikle, 2016 yenilenen makinenin özelliklerine şöyle bir bakalım, bize neler vaad ediyor.

Kastking Sharky II olta makinesi özellikleri

 • 468 gr ağırlık
 • 10+1 paslanmaz çelik rulman
 • Su içinde 3 dk kadar su geçirmezlik
 • 0.47 mm misinadan 145 metre, 0.41 misinadan 195metre misina kapasitesi
 • CNC kesim alimünyum kafa (Yedek kafa yok) ve Alimünyum çevirme kolu.
 • Maximum 19 kg drag.
 • Önden kalama ve Karbonfiber kalama elemanları
 • Büyük çevirme topuzu
 • 4,8:1 çevirme oranı
Sharky II alüminyum makara

Kastking Sharky 2 için yukaruda verilen özellikler oldukça iddialı. Tabi mevzu bahis alıexpress olunca her zaman acaba akıllarda olmalı. Uzun lafın kısası 35 dolar karşılığında “kastking official store” dan ürünü sipariş ettim. 17 günde ürün elime sağ salim ulaştı. İyi paketlenmiş ve hasarsız bir şekilde elime ulaştı.

Bu ürünü almadan önce yorumları tabiki inceledim. Ancak yine tabiki türkçe bir inceleme yoktu. Satıcının sayfasında 1-2 cümlelik yorumlar vardı. Yorumlar %90 olumlu olsa da olumsuz görüşler de tabiki vardı. Aliexpressten alınan ürünlerin klasik sorunu olan “kötü kopya” (aynı üretim bandından çıkan ürünlerin standartının birbirini tutmaması) olayından korkuyordum açıkçası. Ürün elime ulaştığında, Türk kullanıcılar almak istediklerinde az da olsa bilgi sahibi olsunlar diye Kastking Sharky II İncelemesi yaptım.

Kastking Sharky II İncelemesi

Ürün sağlam gelidi demiştim ya yanılmışsım. İlk olarak kol takılma yuvasındaki dişlilerden birinin kırık olduğunu gördüm. Sanırım korktuğum konu başıma gelmişti. Neyse ürünü kabaca incelediğimde ortalama bir kaliteye sahip olduğunu gördüm. Tüm parçalar yerine sorunsuzca ve güzel bir şekilde uyuyor. Çevirme kolu topuzu oldukça rahat. Çevirme kolunda boşluk yok.

Kırık Dişli

Alüminyum aksam pürüssüz. Herhangi bir çıkıntı yada girinti yok. Misina da takılma olmuyor. çevirme mekanizması sorunsuzca ve pürüssüz çalışıyor.  Kutudan herhangi bir kılıf ve yedek kafa çıkmıyor.

Ve her makinede merak edilen drag konusu malum Kastking Sharky II 19 kg gibi bir drag kuvvetinden bahsediliyor. Kastking Sharky II olta makinesini test etmek istedim. Elimde max 11 kg çekeri olan 0.28 ip misinayı sardım (Fotoğraflardaki misina değil). Sağlıklı bir test olmasada bir fikir verebilir düşüncesi ile makineyi kamışa taktım. Kalamayı sıktım ve bir ucunu doğru ölçen bir elektronik tartıya taktım. ve asılmaya başladım. Misina dayanma çeker sınırına geldiğinde koptu, ancak kalama hiç açılmadı. Testi 2-3 defa denedim hep misina koptu. Malesef yanımda 19 kg çekerli bir misina olmadığı için daha ileri seviyeye geçemedim. Ancak kişisel görüşüm Kastking Sharky 2 drag testinde 14-15 kg kuvvete karşı koyabilecek gibi. Bu drag kuvvetini ne kadar koruyabilir derseniz eğer, işte o, uzun kullanım sonucunda belli olacak. Bekleyip göreceğiz.

Ve tabiki reel test. Kastking Sharky II ile ile ilk balık avım tekneden lüfer, levrek avı idi. Kamış olarak fladen xtra flex kullandım. Yine 4 kat bir misina vardı. Misina kaynaklı takılmalar yaşadım. Avımız güzel geçti. Herhangi bir makine kaynaklı sorun yaşamadım. Aslında kullanmaktan oldukça da keyif aldım. Zorlanmadan balıkları çektim. Misina kılavuzu ve sarımı fena değil. Tüm av boyunca hiç rahatsız edici olay yaşamadım. Misina sarımı oldukça nizami. Osilatörde kendiliğinden kapanma falan olmadı. Makine sessiz olmasada, bence rahatsız edici bir sesi yok. Aşağıdaki balıkları da Sharky II   ile çektik.

Kastking Sharky II ile aldığımız balıklar

Sonuç olarak fiyat performans olarak makine benden iyi not aldı.  Bununla beraber satıcı ilgili küçük sorunlar yaşamadım da değil. Yukarıda da belirttiğim gibi ürünün çevirme yuvasındaki dişlilerden biri kırık geldi. Satıcıya bunu ilettim ve bana birdahaki alışverişe %25-%30 indirim yahut 10 USD hediye çeki verelim deselerdi kabul edecektim. Ancak  bana “150 metre misina gönderelim” gibi komik bir teklif sundular. Bende sinirlendim tabi ki. Dispute açtım Aliexpress ürünün bende kalmasına ve 30 dolar para iadesine hükmetti ve paramı iade etti.

Kısacası Çinden olta makinesi almak istediğinizde Kastking Sharky II aklınıda olsun. Şayet kötü kopyaya denk gelmezseniz, buradan o fiyata alacağınız makinelerden çok daha performanslı olacağı kanaatindeyim.

 

2 Yorumlar

 1. ürünün 5000 lik olanını kampanya fiyatıyla aliexpress ten 95 tl ye aldım türkiyede bir sitede 259.99 tl ydi ürün gayet iyi bence

 2. Kastking sharky serisinde bir diğer sorun misina sarılan kafada torna izi olması ve bu durum misinanın yıpranmasına neden oluyor
  Alırken kafanın detaylı fotosunu isteyin

Yorum yapın