Babalık

Kreş Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Yakın geçmişte İzmir’ in çiğli ilçesinde bir kreşte yaşanan olay tüm Türkiye’ nin ciğerlerinin adeta söktü. O küçücük çocuğun akılalmaz bir ihmal sonucu hayatını kaybetmesi bir baba olarak çok derinden sarstı beni. Yaşanan bu olay kreş seçimi konusunda ne kadar hassas davranmamız gerektiğini bir kere daha bizlere gösterdi.

Endüstriyel dünyada bir çok anne va baba gerek sosyal şartlarını iyileştirmek, gerekse çocuklarının gelecek kaygısı, onların daha iyi şartlarda büyümesini sağlamak için çalışmak durumunda. Bu amaçla ülkemizin dört bir yanında görev yapıyorlar. Tabi bu durumun sonucunda kreş kanınılmaz bir ihtiyaç olmaya başlıyor. Bunu fırsat bilen ve elinde bir miktar kapital sahibi kişiler de tabiki hemen kreş açma olayına giriyor. Ama böyle olmamalı. parası olan herkese geleceğimiz olan bu çocukları emanet etmemeliyiz.

İşte bu noktada kreş şeçiminde dikkat edilmesi gereken noktalara odaklanmamız gerekiyor. Bir baba olarak oğlum da yaklaşık 1 yıldır kreşe gidiyor. Ben kreş seçiminde oldukça titiz davrandığımı düşünüyorum. Allah hiçbir ebeveynin başına bu tür üzücü olaylar getirmesin…

Kreş seçiminde bazı noktalara dikkat edersek bu tarz küçük veya büyük olaylarla karşılaşma ihtimalimizi de an aza andirebiliriz. Kreş seçiminde nelere dikkat etmeliyiz gelin kısaca değinelim.

 • İlk olarak kurumun, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı onaylı bir kurum olması gerektiğini unutmayın. Bu nedenle mutlaka bu onayı görün ve hangi yaş grubunda .çocukları kabulettiğini öğrenin. Unutmayın, her kreş 0-3 yaş çocuk almak için yetkilendirlmemiştir.
 • Kurumun denetlenip denetlenmediğini ve denetim sonuçlarını öğrenmeye çalışın. İşini iyi yapan bir kreş bunu sizlerle paylaşmaktan çekinmeyecektir.
 • Kurumda bulunan ve kullanılan servisin Ulaştırma Daire Başkanlığı’nda kayıtlı olup olmadığı hakkında bilgi alınmalıdır.
 • Serviste görev alacak öğretmenlerin Ulaştırma Daire Başkanlığı’nda kayıtlı olup olmadığı  hakkında bilgi alınmalıdır.
 • Kreşte  görev yapacak öğretmenlerin eğitim durumları gözden geçirilmelidir. Çocuk gelişimi mezunu öğretmenlerin olduğu kreş ile çalışmak her zaman çocukların gelişimini destekleyecek olan unsurlardandır.
 • Güvenlik çok önemlidir. Kreşe ilk girdiğinizde etrafı merdivenleri kapıları, balkon ve terasları, elektrik prizlerini ve elektrikli eşyaların güvenliğini mutlaka kontrol edin. Unutmayın çocuğunuz evinizde geçirdiği zamanın belki de daha fazlasını kreşte geçirecek.
 • Okulun mutfagını mutlaka görün. temizliği ve düzeni önemlidir. Kullanılan gıdalarhakkında bilgi sahibi olun.
 • Okulda psikolog olması çok büyük avantajdır. Çocuğunuzun sağlıklı zihinsel gelişiminin ve davranışlarının bir uzman tarafından değerlendirilmesi çok önemlidir.
 • Kreş şecerken maximum sınıf mevcudunu ve öğretmen başına düşen öğrenci sayısını öğrenin sınıfların aşırı kalabalık olması  uygun değildir.
 • Okul ile imzalanak sözleşmeye güvenlik kamerası kayıtlarının belli bir silinmeyeceği ve ulaşılabilir olacağı maddesini ekleyin.
 • Diğer çocukları izleyin onların üstünün başının düzenine, sınıfların düzenine ortak kullanım alanlarının düzenine bakın. Çocukların mutlu olup olmadıklarını sezinlemeye çalışın.
 • Okulun veya kreşinbelli bir eğitim ve günlük plana sahip olup olmadığını öğrenin.
 • Çocuğun zihinsel ve fiziksel gelişimini destgekleyen aktiviteler olmasına dikkat edilmelidir.
 • Çocuğunuzun günlük durumu hakkında bilgi alabileceğiniz bir mekanizma olup olmadığını araştırın.

Kreş seçerken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna yukarıdakilerden başka eklenebilecek bir çok nokta olsa da genel olarak yukarıdaki noktalar en önemli olanlardır. Ailenizin yapısına uygun kreş seçimi ve sizin öncelikleriniz da bu listeye dahil edilebilir.

 

Yorum yapın