Ordan Burdan Şurdan

Küresel Karbon Salımı Artmaya Devam Ediyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Küresel karbondioksit salımı üç yıllık bir duraklamanın ardından tekrar artışa geçti. İnsan etkinlikleri sonucunda salınan karbonu takip eden bilim insanlarından oluşan Global Carbon Project (GCP) adlı grubun hazırladığı rapora göre 2017 sonunda fosil yakıt tüketiminden kaynaklı karbon salımında %2’lik bir artış görülecek. 2014, 2015 ve 2016’da salım miktarları neredeyse sabit kalmıştı.

Raporun Earth System Science Data, Environmental Research Letters ve Nature Climate Change dergilerinde yayımlanan sonuçları ayrıca geçtiğimiz ay Bonn’da toplanan iklim konferansında da sunuldu. Birleşmiş Milletler tarafından tutulan ulusal salım envanterleri, küresel enerji tüketimi öngörüleri ve doğrudan atmosferik CO2 ölçümleri gibi çok çeşitli kaynakların kullanıldığı çalışmaya tüm dünyadan düzinelerce yazar katkıda bulundu.

Haberler Küresel karbon salımının birkaç yıl boyunca sabit seyretmesi artık düşüşe mi geçeceği sorusunu gündeme getirmişti. Ancak yeni rapor durumun öyle olmadığını gösteriyor. Bununla beraber bu yılki artış genel eğilimi öngörmek için yeterli değil. Birleşik Krallık’taki Tyndall İklim Değişimi Araştırma Merkezi’nden Corinne Le Quéré’e göre bu değişimin aşağı yukarı sabit giden grafikteki ufak bir sapma mı yoksa salımdaki artış eğiliminin geri döndüğünün göstergesi mi olduğunu söylemek pek de kolay değil. Le Quéré şaşırtıcı olanın artışın kendisi değil büyüklüğü olduğunu söylüyor.

GCP raporuna göre artış büyük ölçüde Çin’den kaynaklanıyor. Çin’in karbon salımının kömür, petrol ve doğal gaz tüketimine bağlı olarak 2017 sonunda %3,5 artmış olacağı tahmin ediliyor. Hindistan’ın salımının da %2 artmış olacağı öngörülüyor. Öte yandan ABD ve Avrupa Birliği’nin salımlarında az miktarda azalma olacağı, ancak dünyanın geri kalanında da yine %2 civarında artışlar görüleceği öngörülüyor.

Yorum yapın