Bilim-Teknoloji

Laptopunuzdaki Bakterilerden Kurtulun

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Dizüstü bilgisayarların temizliği oldukça kolaydır. Ancak laptop temizliğinde ekrana ve klavye tuşlarına zarar vermeyecek ürünler kullanmak gerekir. Basit yöntemlerle dizüstü bilgisayarınızı 6 adımda kolayca temizleyebilir, mikroplardan arındırabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızı zararlı bakterilerden arındırmak, ekranınızı toz ve kirlerden temizlemek için iki haftada bir temizlemeniz tavsiye edilmektedir.

Malzemeler

  • 1 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
  • Küçük bir sprey şişesi
  • Mikrofiber bez veya pamuklu bez
  • Pamuklu kulak temizleme çubukları

1. Aşama: Temizleyici karışımı hazırlayın

Temizleme suyunu hazırlamak için 1 bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Bu karışımı sprey şişesine boşaltın.

2. Aşama: Karışımı Mikrofiber beze püskürtün

Mikrofiber beze hazırladığınız temizlik karışımından püskürtün. Bilgisayar ve diğer elektronik aletlere direkt sıvı püskürtmekten her zaman kaçının.

3. Aşama: Laptop bilgisayarınızın kapağını silin

Dizüstü bilgisayarınızın kapağını ve arkasını mikrofiber bezle silerek temizleyin.

4. Aşama: Dizüstü bilgisayarınızın ekranını temizleyin

Laptopunuzun ekranını silerken dikkatli olun. Fazla bastırmadan sirkeli su püskürttüğünüz mikrofiber bezle ekranı temizleyin. LCD ekranların temizliğinde asla alkol veya kimyasal içeren temizlik maddeleri kullanmayın.

5. Aşama: Dizüstü bilgisayarın içini silin

Mikrofiber beze hafifçe karışımdan püskürtüp dizüstü bilgisayarın iç kısmını, kenarlarını, Mouse padini ve klavyenin üstünü silin.

6. Aşama: Laptop bilgisayarınızın klavyesinin iç kenarlarını temizleyin

Su spreyinin kapağını çıkarın. Temizleyici karışıma kulak temizleme çubuklarını batırın. Çubuktaki fazla suyu sprey şişesinin kenarına akıttıktan sonra klavye tuşlarının iç kısımlarını temizleyin. Bu aşamada sileceğiniz çubuğun aşırı derecede ıslak olmamasına dikkat edin. Bu gibi durumlarda kısa devre sonucunda klavye arızası yaşamanız kaçınılmaz olabilir.

Yorum yapın