Seyahat

Mutlaka Görülmeli: İstanbul Akvaryum

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

İstanbul, gezmekle bitmeyen, her yerinden tarih fışkıran, tam “her yerini gördüm artık” dediğinizde tekrar gezmek istediğiniz şehir. Son yıllarda Florya da açılan “İstanbul akvaryum” İstanbul’ un yeni gözde mekanlarından bir tanesi. İstanbul’ a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasına şimdiden girmeye başladı bile. Bu yazımda İstanbul akvaryuma nasıl gidilir, İstanbul akvaryuma ulaşım nasıldır, ne gibi etkinlikler yapılır istanbul akvaryum hakkında bilgileri sizlere aktarmak istiyorum. sizlere aktarmak istiyorum.

Biletler nasıl alınır, Bilet fiyatları ne kadar?

İstanbul akvaryuma giriş içinihtiyacınız olan bileti 2 şekilde alabilirsiniz. Biletinizi gişelerden veya online olarak web sayfasından alabilirsiniz. Online bilet almanın fiyat avantajı mevcut. 2017 yılı itibari ile sadece akvaryum girişi için gerekli olan yetişkin bileti gişelerde 59 TL iken online olarak 53 ,10 TL ye,  öğrenci bileti ise 39 TL iken 35,10 TL ‘ ye biletinizi alabilirsiniz. Ayrıca istanbul akvaryum için 4 kişilik aile paketi, komple etkinlik paketi gibi farklı biletleme seçenekleri de mevcut.

İstanbul akvaryuma nasıl gidilir?

İstanbul akvaryum’ u 10:00 ile 20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Florya sahilde aqua florya AVM il iç içe bir yapıya sahip olan istanbul akvaryum deniz kenarında bulunuyor. Ulaşım ise oldukça kolay. Atatürk Havaalanına oldukça yakın olan istanbul akvaryuma en hızlı, en kolay ulaşım taksi ile yapılmaktadır.  Havaalanından 4-5 dakikada komplekse ulaşabilirsiniz. Eminönü‘ nden ise BN1 BN2 ve BN3 (eminönü otobüs duraklarının karşısından camiinin önünden kalkıyor), 73Y, 73F, 73B numaralı  İETT otobüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz. Bu otobüsler ile İstanbul akvaryum durağında inmelisiniz.

Yine marmaray ile kazlıçeşme durağından indikten sonra  BN1 BN2 ve BN3, metro yenibosna durağından indikten sonra 73Y otobüsleri ile istanbul akvaryuma ulaşabilirsiniz.

İstanbul akvaryum ne kadar zamanda gezilir?

Sadece akvaryum gezisi ortalama 1,5-2 saatinizi alacaktır. Tabi bu sürenin uzaması içten bile değil. Bu nedenle kendinie bir zaman sınırı koymayın. Eğer diğer etkinliklere de katılacak iseniz en az 3 saatinizi burası için ayırmalısınız.

İstanbul akvaryum nasıl bir yer?

İstanbul akvaryum çeşitli denizlerin biyotoplarını, kutuplar ve amazon bölgesinin genel özelliklerini yansıtan bir konsepte sahip. Gişelerden girer girmez görevliler bir fotoğrafınızı çekecek, sonrasında 4 konsept ile photoshop uygulayıp ziyaret sonunda bu fotoğrafı ücreti karşılığında satmayaya çalışacaklar. Ancak fotoshop işciliği olcukça baştan savma yapıldığı için çok yapay duruyor. Muhtemelen sizde benim gibi düşünerek fotoğrafı almayacaksınız. Ha bu arada içeride flaş kapalı olarak fotoğraf makinelerinizi kullanabilirsiniz.

Akvaryumun ilk girişinde sizlere ülkemiz denizlerinin habitatlarıyla tanışacaksınız. Karadeniz , marmara denizi, çanakkale boğazı, ege denizi ve akdenizin canlı türleri ile karşılaşacaksınız.

Ülkemiz denizlerinden sonra artık yavaş yavaş dünya sularına açılma zamanı geldi.  Bu arada Büyük bir havuz gelecek karşınıza. Bu bölümde köpekbalıklarını vatozları diğer balık türlerini çok yakından görebileceksiniz. Süveyş kanalı biyotopu, cebelitarık boğazı biyotopu ile okyanuslara açılacaksınız.

Bu gezi sırasında duraklarınızda cafeler, sıcak ve soğuk içecek içebileceğiniz mekanlar gibi sosyal alanlar mevcut. Yorulduğunuzda buralarda dinlenebilir, bir fincan kahvenin tadını çıkarabilir ve küçük apartifler ile açlığınızı dizginleyebilirsiniz. Ha bu arada yol üzerinde bir amcamız karikatür çiziyor. İsterseniz ücreti karşılığında bu amcamıza karikatürünüzü çizdirebilirsiniz. (Bu arada çizimleri oldukça güzel…)

Gezi boyunca belki de en çok ilginizi çekebilecek alanların başında güney kutbu. Bunun nedeni ise şüphesiz penguenler. O kendilerine has yürüyüşleri, suya dalıp çıkmaları izlemeye doyamayacaksınız. Hele bir de beslenme saatlerine denk gelirseniz zamanınızın büyük kısmını farketmeden burada geçirebilirsiniz. Penguenler ile ilgili küçük bir not da ekleyeyim. Penguenlerin olduğu bölümün ışıkları 19:30 da kapatılıyır. Bu nedenle bu saatten sonraki ziyaretlerinide penguenleri göremeyebilirsiniz.

Yine zevkle dolaşacağınız diğer bir bölüm ise Amazon yağmur ormanları. Yağmur ormanlarının sıcaklığı nemliliği ve gün ışığı oldukça iyi taklit edilmiş. Sanki her an bir yerden üzerinize birşey atlayacakmış havasında.

Akvaryum, hediyelik eşya satan bir bölümle sonlanıyor. Çocuğunuza bir oyuncak almak istediğinizde çok yüksek fiyatlarla karşılaşacaksınız. Ben açıkçası fiyatları aşırı yüksek buldum.

İstanbul akvaryum gerçekten iyi dizayn edilmiş, iyi kurgulanmış bir yapı. Ortamların canlandırması çok iyi gerçekleştirilmiş. Duvarlarda güncek doğal hayatla ilgili kısa bilgiler mevcut. Bu bilgiler içerisinde iklim değişikliğinden doğal habibata kadar birçok konu mevcut. Kısacası İstanbul akvaryum kesinlikle istanbulda görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

 

 

 

 

Yorum yapın