Sanal Alem

Neden Çin’ den Alışveriş Yapılıyor?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Yaşadığımız dönemde internetten alışveriş yapmak oldukça popüler bir yöntem haline gelmiş bulunmaktadır. Bu durum beraberinde güvenilir, vaktinde ve doğru ürünü gönderen siteleri tercih etmenin önemini de artttırmış durumdadır.

30 mayıs 2016 tarihinden paypalın Türkiye’ den çekilmek zorunda kalmasından önce yurtdışı ve uzak doğudan alışveriş konusunda en popüler site kuşkusuz ebay dı. Ebay’ ın ve paypalın muazzam alıcı koruması kullanıcıları bu siteye yönlendirmekte ve global bir alışveriş yaşamasına imkan vermekte idi.  Ancak 30 mayıs 2016 tarihinde Paypal Türkiye piyasasından çekilince insanlar ucuz alışveriş yapma isteği ile Çin’ den alışveriş  için kökenli satışlar yapan sitelere kanalize olmaya başladılar.

Çin’ den alışveriş yapılmasının en önemli nedeni ucuzluk ve ürün çeşitliliğinin fazla olmasıdır. İhraç edilen ürünlerden vergi almayan Çin Hükümeti, Çin’de üretilen ürünlerin tercih edilmesinin yolunu açmıştır. Çünkü ithal edilen bu ürünler alıcısı tarafından kar oranları da eklenerek daha yüksek fiyatlara satılabilmektedir. Bu durum da neden alışveriş için bu sitelerin daha çok tercih edildiğini açıklamaktadır.

Çin Sitelerinden Alışveriş Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çin sitelerinden alışveriş ederken kişilerin dikkat etmesi gerekenlerin başında güvenilirliği olmayan ve sahte olduğu tespit edilen internet sitelerinden alışveriş yapmamalarıdır. Bahsi geçen siteler sayfalarında orijinal ve kaliteli ürünleri tanıtmakta ve satışa sunmaktadırlar. Ancak alıcı kişinin eline geçen ürün kalitesiz ve gösterilenin aksine çok farklı bir ürün olabilmektedir. Bu durumda bu sahte sitelerden alışveriş yapan kişiler maddi zarara uğramakta bunun yanında hayal kırıklığı yaşamaktadırlar. Bu gibi olumsuz durumlarla kaşılaşılmasının kişilerin dikkatli davranmaları gerekmektedir.Bunun yanında hem güvenilir olduğu bilinen hem de çok uygun fiyatlara ürün satışı yapan siteler bulunmaktadır. Bu siteler aynı zamanda kargo ücretinide karşılayabilmektedirler.

En Çok Tercih Edilen Çin Alışveriş Siteleri Hangileridir?

www.aliexpress.com

Ülkemizde de faaliyet gösteren Alibaba.com alışveriş sitesi, müşterilerine perakende olarak satış yapma imkanı sunmaktadır. Bu alışveriş sitesi güvenilirlik açısından kendini kanıtlamıştır. Siteden alacağınız ürünler yaklaşık olarak 3 hafta içerinde elinize ulaşmaktadır.

Alibaba.com’un tercih edilmesi durumunda elde edilen en büyük avantaj, ürünü satıcının göndermesidir.Bunun yanında bozuk ya da memnun kalınmayan ürünler için itiraz başvurusu yapılabilmekte, para iadesi alınabilmektedir.

www.dealextreme.com

Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan bu alışveriş sitesinde çok uygun satış fiyatları bulunmatadır. Satın alınan ürünler kısa sürede kargoya verilmektedirler. Ayrıca Çin’den ülkemize gelen bu ürünler için kargo ücreti site tarafından karşılanmaktadır.

www.banggood.com

Banggood alışveriş sitesi, ülkemizde birçok müşteri tarafından tercih edilmektedir.Site hepsiburada.com gibi hizmet vermektedir. Bu site uzakdoğunun en güvenilir alışveriş siteleri arasında yer almaktadır. Ayrıca dünyanın her yerine kargo imkanı sunmaktadır. Yasal olarak faaliyet göstermesi açısından güvenilir bir alışveriş sitesidir.

Yorum yapın