Ordan Burdan Şurdan

Özel Kıyafetli Kamu Görevlileri ve Kıyafet Sorunsalı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Bildiğimiz gibi 112 Acil Sağlık Hizmetleri personelleri, kolluk güclerimiz, itfaiye ve Afad gibi bazı özellikli hizmet sunan kamu görevlileri  ilgili bakanlıklar tarafından belirlenen hizmet kıyafetlerini giyerek hizmet vermek zorundadır. Bu bağlamda genellikle  kıyafetleri ilgili il müdürlükleri yada bakanlıkları tarafından ihale ile temin edilmektedir.

“112 Acil Sağlık Hizmetleri” ibareli kıyafet ile bahis oynayan vatandaş.

Ancak yukarıda da belirttiğim üzere ihale ile alınan bu kıyafetleri temin etmek hiç de zor değil.  En küçük bir ilde bile bir 112 kıyafetini medikal firmasından,  kolluk kuvvetlerine ait kıyafetleri “asker polis” kıyafeti satan yerlerden temin edebilirsiniz. Oturduğunuz yerleşim yerinde bu şekilde ürün satan yerlerin olmaması sorun da teşkil etmiyor. İnternet üzerinden satış yapan birçok firmadan bu ürünleri online olarak satın alabilirsiniz.

Aslında bu noktaya kadar belki de sorun yok.  Sorun kıyafetlerin satılmasında değil. Bu meslek grupları “masa başı” olarak tabir edilen işlerde görev yapmıyorlar. Bu nedenle kıyafetlerde hızlı yıpranma, deforme olma ve kullanılamaz hale gelme durumları ile çok sık karşı karşıya kalıyorlar ve yeni kıyafet alma ihtiyaçları doğuyor.

112 Kıyafetli Hurdacı

Sorun işte burada başlıyor. Bu özel kıyafetlerin alınması sırasında hiçbir mekanizma yok, kamu kimliği ibrazı yada herhangi bir önlem mekanizması yok. Eski kıyafetlerin imhası konusunda da bir mekanizma yok. Siz parasını verdiğinizde her türlü özel kıyafeti alabilirsiniz.  “Bunda ne var?” demeyin sakın. Bunda çok şey var. Şöyleki;

 

112 kıyafeti için konuşacak olursak 112 sisteminin içinde olmayan herkesde bu kıyafetleri görmeye başlıyorsunuz. Okuldaki öğrencinin üzerinde, İddia bayisindeki bir gencin üzerinde, yolda otostop çeken bir gencin üzerinde, barda eğnenen bir gencin üzerinde 112 kıyafeti görmek artık son derece olağan hale geldi. Ancak bu kıyafetlerin içindeki kişiler hiçbir zaman 112 acil sağlık hizmetleri personeli olmadılar. Bu kıyafetlerin kontrolsüz satışı tür meslek etiği ile bağdaşmayan davranışların meslek gruplarına mal edilmesine neden olmakta meslek saygınlığını ciddi derecede etkilemektedir.

Polis Kıyafeti İle Katliam Yapacaklardı…

Kolluk kuvveti kıyafetlerinin kontrolsüz satışı çok daha vahim olaylara sebebiyet vermektedir. Dolandırıcılık eylemlerinden terörizm eylemlerine kadar birçok yasa dışı faaliyetlerde maalesef kolluk kuvvetleri kıyafetlerinin kullanıldığını yazılı ve görsel medyadan duyuyoruz.

Özel hizmet sınıfında olan meslek grupları (asker, polis, 112, afad v.b. ) alanda devleti temsil eden hizmet guruplarıdır. Hizmetlerinin millet ve devletin devamlılığı için yerine getirirler. Bu kıyafetler ile genel ahlaka ve mesleki etik değerlere aykırı davranışlar devletin o kurumunun prestijine ciddi zararlar vermekte. Yukarıdaki örmekleri çoğaltmak çok kolay. Örneğin olası bir afet durumunda AFAD, UMKE, 112 kıyafeti yada kolluk kuvveti kıyafeti giyen kişilerin yağma, hırsızlık gibi faaliyetleri gerçekleştirmeyeceği garantisini kim verebilir.  Şu anki sistemde kimse veremez.

Gerek normal hayatta gerekse olağan dışı durumlarda bu tür kıyafetlerin bu işi yapmayan kışiler tarafından kullanılması, telafisi mümkün olmayan sonuçların doğmasına neden olabileceği nerede ise kesindir.  Bu nedenledir ki bu kür özel kıyafetlerin satışına mutlaka bir denetim mekanizması getirilmelidir. En basit uygulama olarak kurum tarafından hazırlanacak bir belge ile bu kıyaferlerin alınması zorunluluğu getirilebilir. Yada daha farklı mekanizmalar geliştirilebilir, geliştirilmelidir.

 

Yorum yapın