Ordan Burdan Şurdan

Podofo WiFi Araç Kamerası İncelemesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Araç kameraları artık araçlarda sık sık görmeye başladığımız ekipmanlardan. Özellikle kazalarda doğacak hukuki sorumluluk söz konusu olduğunda bazen kaydettiği görüntülerle hayat kurtarıcı olabiliryor. Aliexpressden aldığım Podofo WiFi araç kamerası hakkında izlenimlerimi kısaca sizlere aktarmak istiyorum. Podofo HD araç kamerası incelemesi ve görüşlerim ile araç kamerası almak isteyenlere bir miktar yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

Podofo araç kamerasını, Aliexpress 11.11 indirimi ile 155 TL karşılığında satın aldım. ürün Turkey Post ile yaklaşık 10 günde elime ulaştı. Kutu içerisinden araç kamerası, 1 adet kullanma kılavuzu (türkçe değil), 2 adet farklı kalınlıklarda sabitleme aparatı ve çakmaklık güç kablosu çıkıyor.

Bu arada Podofo WiFi araç kamerasının özelliklerine kısaca değinelim.

  • Novatek 96658 chipset
  • Sony IMX 323 görüntü sensörü
  • Full HD 1080p 30 fps hızında görüntü kaydı
  • 170 derece geniş görüş açısı
  • Darbe ve hareket sensörü
  • Döngüsel Kayıt (Loop recording)
  • WDR görüntü seçeneği
  • WiFi seçeneği ile görüntü aktarabilme ve kameraya bağlantı
  • 32 GB micro SD hafıza kartı desteği
  • Dahili 150 mAh batarya
Podofo Araç Kamerası Kutu İçeriği

Gelelim Podofo WiFi Full HD Araç Kamerası hakkında izlenimlere. Araç kamerasının en çok sevdiğim özelliği aracın ön camına vakumlu bir aparat yardımı ile değil de çift taraflı bant ile sabitlenmesi. Neden derseniz, ne kadar kaliteli olursa olsun vakum aparatı bir süre sonra özelliğini kaybediyor ve araç kamerası sürekli ön camdan düşmeye başlıyor. Yapıştırma olarak yerleştirilen kamera bu sayede uzun süreler ön camda kalacağa benziyor. Bu şekilde daha stabil bir yerleştirme oluyor. Araç kamerası alacakların bu özelliği şiddetle dikkate almalarını öneriyorum.

Kameranın görüntü kalitesi oldukça tatmin edici. Gündüz çekimlerinde oldukça güzel görüntüler veriyor. 12 MP çözünürlükte 1080p 30 fps video kaydedebilirsiniz. Gece çekimleri ise fiyatına göre oldukça başarılı. Yüksek süratlerde gece çekimlerine harekete bağlı bazı deformasyonlar olsa da bu fiyatta bir kamera için oldukça az. Üretici, üründe Novatek 96658 chipset ve Sony IMX 323 görüntü sensörü kullanıldığını beyan ediyor.  Novatek 96658 çipset güncel ve yeni bir çipset. Bu nedenle güzel sonuçlar veriyor. Aynı zamanda IMX 323 görüntü sensörü de başarılı. Kameranın gündüz ve gece çekimlerini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Podofa Araç Kamerası ön cama çift taraflı bant yardımı ile sabitlendiğinden titreşimlere bağlı görüntü bozulması en aza indiriliyor. Kamerayı cama sabitledikten sonra lensi yukarı aşağı hareket ettirerek görüntü açınızı istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Yine WiFi ile araç kamerasına bağlanabilirsiniz. Olası bir kaza anında cep telefonunuz ile kameraya bağlanarak ilgili kaza görüntüsünü WiFi aracılığı ile telefonunuza indirebilirsiniz. Yine kamera ayarlarını WiFi kullanarak kameraya dokunmadan yapabilirsiniz. Bu işlemleri yapabilmek için uygulama marketlerinden “Finalcam” isimli programı indirebilirsiniz. Kameradan WiFi kullanarak görüntüleri indirmek istediğinizde sistem çalışıyor. Ancak indirme hızı çok düşük. 3 dakikalık bir görüntüyü indirmeniz 1 saati bulabilir, hatta geçebilir. Podofo WiFi araç kamerasının WiFi bağlantısını aktif edebilmeniz için kameranın yan tarafındaki “aşağı ok” tuşuna bir süre basılı tutmanız yeterli olacaktır. WiFi açıldığında ekranda WiFi simgesi belirecek.

Kameranın üzerinde 2,45″ genişliğinde standart bir ekran mevcut. Bu ekranı isterseniz. sürekli açık bırakabilir yada belli bir süre sonra ekranın kapanmasını (örn: 1 dk) sağlayabilirsiniz. Bunun ayarı menüden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Kamerası 32 GB kadar micro SD kartı destekliyor. Burada size söyle bir uyarıda bulunmak istiyorum. Kameranın 12 MP 1080p Full HD olarak çektiği 3 dakikalık bir görüntü yaklaşık 500-600 Mb tutuyor. Bu veriyi haliyle standart hafıza kartına yazmak uzun sürüyor ve kayıtı hafıza kartına yazma sırasında yeni görüntü kaydedilemiyor. Bu nedenle mutlaka Class 10 bir hafıza kartı kullanmanızı şiddetle öneririm. Tercihen 32 GB bir hafıza kartı iyi olacaktır.

Döngüsel kayıt ( Loop Recording) özelliği iyi çalışıyor. Yani hafıza kartında yer kalmadığında eski kayıtları silerek yer açıp yeni videoları kaydediyor. Şu ana kadar bu özellik oldukça iyi çalışıyor. İlerde neler olur bekleyip göreceğiz. Araç Kamerası araç içindeki sesi de kaydedebilir. Tabiki isterseniz bu özelliği kapatabilirsiniz.

Podofo WiFi Araç Kamerası (Novatek 96658) araç çakmaklık girişinden aldığı 12 volt 1 amp güç ile çalışıyor. Bunun yanında çakmaklık girişinin üzerinde 1 adet USB girişi de mevcut. Bu aslında çok güzel bir özellik. Cep telefonları gibi çakmaklıktan şarj edilebilen ürünleri ayrıca başka bir çakmaklık kullanmadan şarj kablonuzu buraya takarak şarj edebilirsiniz. Malum araç kamerasının çalışması için sürekli çakmaklığa takılı olması gerekiyor. Bu durum ön tarafta tek çakmaklık girişi olan araçlarda çakmaklığın başka amaçlarla kullanılamaması anlamına geliyor. Şarj aletinin üzerinde USB girişi olması aynı zamanda güç kablosunun cep telefonları için çakmaklık şarj aleti olarak kullanmasını sağlıyor.

Podofo araç kamerası çakmaklığa güç geldiğinde yani kontak açıldığından otomatik olarak açılıyor ve görüntü kaydına başlıyor. Kamera 3-4 saniyede açılıyor ve kayda başlıyor. Kontak kapatıldıktan 10-12 saniye sonra ise kamera kapanıyor. Dahili 150 mAh batarya olsa da çok fazla güzenmemek lazım. Hareket sensörü çalışıyor.

Kamera WDR özelliği sayesinde güneşli havada gölgede kalan alanların daha detaylı görünmesini sağlayabiliyor. Bu özellik sayesinde kameranızın görüntü kalitesi çok çok daha iyi oluyor.

Sonuç olarak Podofo WiFi araç kamerası Novatek 96658 çipseti ve IMX 323 görüntü sensörü ile bana göre oldukça başarılı. Sorunsuz döngüsel kayıt (loop recording) ve görüntü kalitesi ile beklentilerimi karşıladığını rahatlıkla belirtebilirim. Yukarıdaki bilgiler ışığında Podofo WiFi araç kamerasını, araç kamerası almak isteyenlere rahatlıkla önerebilirim.

Konu hakkındaki sorularınızı yorum kısmına yazarsanız yanıtlamaya ve yardımcı olmaya çalışacağım…

Yorum yapın