Seyahat

Saklı Cennet: Dalyan

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı, kuçük bir turistik bölgeden bahsetmek istiyorum sizlere. Her yıl mutlaka gittiğim, dünyaca ünlü iztuzu plajı ve karetta karetta kaplumbağaları ile ünlü, yemyeşil ormanlarla kaplı dağların çevrelediği ovada kurulmuş bir beldedir Dalyan. Ege Deniziyle Akdeniz’in birleştiği noktada yer almasına ve turistik bir bölge olmasına rağmen, yerleşim yerinin doğrudan denizle bağlantısı yoktur. Köyceğiz Gölü’nü Akdeniz’e bağlayan Dalyan Kanalı aracılığıyla denize ulaşılır. Dalyan’a asıl doğal güzelliğini sağlayan da, hemen kıyısında yer aldığı bu kanaldır. Kanalın denize döküldüğü yerde oluşturduğu delta, dünyada eşine az rastlanan bir coğrafi güzelliktir. Dalyan Kanalı’nın hemen karşı kıyısında yer alan Kaonos Antik Kenti ve Dalyan kıyısından görülebilen Kaya Mezarları, beldenin doğal güzelliğini tarihi zenginlik yönünden tamamlayan bir özelliktir.

İztuzu Plajı ve Karetta Karettalar:

Dalyan denildiğinde akla ilk gelen Karetta Karetta kaplumbağalarıdır. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bu sevimli deniz canlılarının, yeryüzünde yaşayabildikleri birkaç yerden biridir Dalyan İztuzu Plajı. Bu özelliğinden dolayı Kaplumbağa Plajı olarak da bilinir. Dalyan Kanalı’nın denizle birleştiği deltada yer alan plaj, 4,5 km uzunluğunda bir kumsala sahiptir. 2008 yılında, The Times dergisi tarafından “Avrupa’nın en iyi açık alanı “ seçilmiş, 2011 yılında ise “ Avrupa’nın en iyi plajı” ödülüne layık görülmüştür. Karetta Karetta yumurtalarının korunmaya alındığı bölgenin dışında bütün sahil boyunca denize girilebilir.

Dalyan’da Nerelerde Kalınır?

Dalyan, diğer turistik beldelerin tersine, daha çok doğayla baş başa kalmayı sevenlerin tercih edeceği şirin bir yer. O nedenle konaklama seçenekleri arasında beş yıldızlı büyük oteller bulunmuyor. Onun yerine, çoğunluğu aile işletmesi olan butik oteller, apart daireler ya da pansiyonları tercih etmeniz gerekiyor. 3 veya 4 yıldızlı, oda sayısı fazla olmayan, yarım pansiyon tarifeli güzel oteller de bulmanız mümkün. Konaklama ücretleri otelin konumuna göre farklılıklar gösterebilir. Kanal kıyısına yakın ve göl manzaralı otellerin fiyatları, şehir merkezinde olanlara göre daha yüksek olabilir. Ancak gecelik 75 TL civarında odalar rahatlıkla bulabilirsiniz.

Dalyan’da Görülmesi Gereken Yerler

Doğa ve deniz tutkunuysanız, Dalyan’da görmek isteyeceğiniz ilk yer, şüphesiz İztuzu Plajı olacaktır. Gölün tatlı suyuyla denizin tuzlu suyunun bir arada bulunduğu nadir yerlerden biri olan İztuzu Plajına özel aracınızla kara yoluyla gidebileceğiniz gibi, kanal üzerinden tekneyle de ulaşabilirsiniz. Denize girip güneşlenmenin yanında, Karetta Karettaları koruma alanlarında gözlemleme şansınız da var.

Her gün düzenlenen tekne turlarına katılarak, görülmesi gereken yerleri bir gün içinde gezebilirsiniz. Bu turların ilk durağı Kaonos Antik Kentidir. Ardından Kaya Mezarları ziyaret edilir ve tekneyle kanal bitimindeki deltalara gidilir. Yolcuların talebi doğrulusunda, çamur banyolarının yapıldığı kaplıcalar da tekne turu ziyaretlerine dahil edilebilir.

Dalyan’a Nasıl Gidilir?

İster karayolunu ister havayolunu tercih edin. Dalyan’a ulaşımda hiçbir zorluk çekmezsiniz.

Havayolunu tercih edenler için, Dalaman Havaalanı, Dalyan’a 28 km. uzaklıktadır. Buradan günün her saati ticari taksilerle 25 dakikada Dalyan’a ulaşmak mümkündür.

Otobüsle ulaşımı tercih edenler için, Fethiye yönüne giden seferler önerilir. Ortaca otogarından kalkan dolmuşlarla 15 dakika içinde Dalyan’a ulaşılır. Her ne olursa olsun bu çevrede bir tatil planı yaparsanız,  Dalyan ve iztuzu plajı tatil planınızda olsun ve  mutlaka buraya bir gününüzü ayırın.

Yorum yapın