Seyahat

Sarıgerme: Sessiz ve Sakin Bir Tatil İçin

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Muğla’nın Ortaca İlçesine bağlı küçük bir mahalle Sarıgerme. Altın sarısı kumu, berrak ve sığ denizi, 12 km uzunluğunda geniş ve temiz plajı ile, özellikle ailece keyifli bir tatil düşünenler için ideal bir seçenek. Deniz, kum ve ormanın kucaklaştığı doğal güzelliğinin yanında temiz havasıyla da insana huzur veriyor Sarıgerme. Sarıgerme denizinin fazla derin olmaması, özellikle çocuklu aileler için bir tercih sebebi. Sahilden bir mil kadar uzakta bulunan Baba Adası, Sarıgerme Plajı için bir dalgakıran görevi taşıyor. Bu ada sayesinde, büyük dalgaların Sarıgerme sahiline ulaşamaması nedeni ile sarıgerme denizi oldukça sakin oluyor..

Sarıgerme’ye Nasıl Gidilir?

Ortaca ve Dalaman arasında kalan Sarıgerme her iki ilçeden rahatlıkla ulaşılabilir. Yolculukta zaman kaybetmeyip bir an önce tatile başlamayı düşünenlerdenseniz, havayolu sizin için en uygunu. Havayolu şirketlerinin haftanın her günü Dalaman uçuşları bulunuyor. Havaalanına indikten sonra ise, ister kiralık araçla isterseniz ticari taksiyle, en fazla 15 dakika sonra Sarıgermedesiniz.

Yolculuk esnasında, farklı yerleri ve doğal güzellikleri de izlemeyi sevenlerdenseniz, Türkiye’nin her bölgesinden Muğla’ya otobüs seferleri bulabilirsiniz. Muğla’da inip Ortaca minibüsleriyle Sarıgerme’ye ulaşabilirsiniz. Daha az aktarma yapmak isterseniz, Fethiye yönüne giden otobüsleri tercih etmeniz ve Ortaca otogarında inmeniz daha uygun olacaktır.

Sarıgerme’de Gezilecek Yerler

Sarıgerme daha çok deniz ve doğayla baş başa kalmayı, büyük şehirlerin gürültüsünden uzaklaşıp kafa dinlemeyi özleyenlerin tercih edecekleri bir tatil beldesi. Mavi Bayraklı Sarıgerme Plajının ve sarıgerme denizininen büyük özelliği üzerinize yapışmayan, avucunuza aldığınızda akıp gidiveren incecik, altın rengi kumu. Kumun denizle birleştiği yerde yapılan uzun yürüyüşlerin masaj etkisi yaptığı ve rahatlama sağladığı biliniyor. Bu nedenle, Sarıgerme’de yapılacak en güzel şey, pırıl pırıl denizinde yüzüp sahilinde yürüyüş yapmak olacaktır. Sahilin bittiği alanda karşınıza çıkan çam ağaçlarının gölgesinde dinlenirken tertemiz orman havasını ciğerlerinize doldurabilirsiniz.

Doğal güzelliklerin yanında tarihi zenginlikleri de görmek isterseniz, Pisilis Antik Kenti kalıntılarını gezebilirsiniz. Sarıgerme Plajı’nın hemen arkasında yer alan Pisilis Antik Kenti kalıntıları, şu an bir turizm işletmesinin alanında bulunuyor. Bu alanda, antik kentten günümüze kalan, mezarların, evlerin ve sokakların kalıntılarını görüp, tarihin sayfalarına gizemli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Sarıgerme’de Nerede Kalınır?

Sarıgerme sahilinde, denize sıfır konumda, 5 yıldızlı oteller, konforlu bir tatil tercih edenler için ideal. Sahilden 1 km geride bulunan Osmaniye Köyünde ise uygun fiyatlara konaklayabileceğiniz, butik oteller, pansiyonlar ve apart daireler bulabilirsiniz.

Yorum yapın