Sanal Alem

Search Console “Gönderilen URL “noindex” işaretli” Hatası Çözümü

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Google yeni search console’ u yavaş yavaş kullanımına sunmasından sonra webmasterlar mail adreslerinde google tarafından gönderilen mailler almaya başladılar. Bunların en popüler olanı da “Gönderilen URL “noindex” işaretli” olarak belirtilen hata.  Peki bu durum  neden oluşuyor çözümü nedir. gelin beraber bakalım.

“Gönderilen URL “noindex” işaretli” hatası neden kaynaklanır.

Bu hata ile wordpress kullanıcıları karşılaşıyor. Sebebi ise “Google XML Sitemaps” ekelentisidir. Site haritası oluşturmak için bu eklentiyi kullanan webmasterlar eklenti ayarlarında bulunan “Include sitemap in HTML format” kutucuğunu işaretlerse karşılaşıyor.
Bu kutucuk işaretlendiğinde sitemap.xml in içine “www.siteadı.com/sitemap.html” olarak html site haritası linki de ekleniyor. Ancak burada google botları bunu site haritasında gönderilmiş bir normal link olarak görüyor. Bu sayfayı indexlemek istediğinde sayfada “noindex” tagı kullanıldığı için indexleyemiyor ve size “Gönderilen URL “noindex” işaretli” bu nedenle site haritanızda gönderdiğiniz linki indexleyemiyorum, bu hatayı düzeltmelisin şeklinde hata veriyor.

Gönderilen URL “noindex” işaretli” hatası nasıl çözülür?

Bu hatanın çözülmesi için 2 yol mevcut.

1 seçenek:   “Google XML Sitemaps” eklentisi içerisindeki “Include sitemap in HTML format” kutucuğunda bulunan işareti kaldırmak. Bu sayede “www.siteadı.com/sitemap.html” şeklinde site haritası formatı sitemap.xml içerisinde olmayacaktır. Dolayısı ile böyle bir sayfa olmayacağı için sitemap.html için “Gönderilen URL “noindex” işaretli” hatası almayacaksınız.

2 seçenek ise sitemap.html de bulunan “noindex” tagını kaldıracaksınız. Bunu yapmak için cpanel’ e giriş yapın ve dosya yöneticisini açın. public_html/wp-content/plugins/google-sitemap-generator yolunu izleyerek “Google XML Sitemaps” eklentisinin dosyalarına ulaşın.

Sonrasında google-sitemap-generator klasörünün içinde bulunan “sitemap.xsl” dosyasına sağ tıklayın ve düzenle/edit diyerek dosyayı düzenlemek için açın. Acılan düzenleyicide yukarılarda bulunan;

<meta name="robots" content="noindex, follow" />

satırını bulun ve yukarıda kırmızı ile yazılan  kısmı silerek satırı aşağıdaki şekle getirin.

<meta name=”robots” content=”follow” />

Son olarak kaydet diyerek dosyayı bu şekilde kaydedin. Bu uygulama ile “www.siteadı.com/sitemap.html” sayfasındaki “noindex” tagını kaldırmış olduk ve google botlarının bu sayfayı dizine ekleyebileceğini belirttik.

13 Yorumlar

 1. olmadı hocam tüm 12 tane hata varda kategorilerim bir türlü indexlemıyor bu hata yuzunden

  • E. TEK Cevapla

   Şafak bey bu çözüm sadece sitemap.html sayfasındaki noindex engellemesi içindir. hangi sayfanızda veya kategori sayfanızda noindex tagı varsa onları kaldırmalısınız.

 2. Çok Teşekkürler Bu makale ile bir sorunu daha halletmiş olduk emeğine sağlık ALLAH razı olsun Hocam…

 3. ikinci el eşya ankara Cevapla

  MErhaba aynı hatayı mail olarak aldım, fakat bende yoast kurulu ve kaynak kodlarda noindex bulamadım. İsmimdeki sitede bu sorunu yaşıyorum. Ne önerirsiniz ?

 4. Selamlar üstad
  Buradaki yollardan ilkini yaptım yani “Include sitemap in HTML format” içindeki işareti kaldırdım. Bu yeterli olur mu yoksa cpanelden diğer işlemi de yapmam gerekir mi?

 5. Dijitan Ajans Cevapla

  Teşekkürler, açıklayıcı ve inanılmaz yararlı bir yazıydı.
  1. seçenek fazlasıyla işimizi görürdü.

 6. Ben ” robots.txt engellemesine rağmen dizine eklendi ” hatası alıyorum acaba çözümü bilen var mı ?

  • E. TEK Cevapla

   Sayfanız robots.txt tarafından indekslenmesi engellenmiş. Bu nedenle google botları indeksleme yapamıyor. robots.txt dosyanızı gözden geçirmelisiniz.

 7. hocam böyle fayladı bilgileri bizimle paylaştıgınız için teşekkür ediyorum. bilgi paylaştıkça değerlidir. kolay gelsin.

 8. kardeşim neredeyse 3 aydır kafa sitelerim çöp oldu bu makaleyi okuyarak yararlandım inşallah çözüm olur ve dönüp tekrardan birde sevincimi paylaşırım teşekkür ederim.

Yorum yapın