Sanal Alem

Shark Leopard (SH054) Saat İncelemesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Aliexpress saat denildiğinde de akla ilk gelen sitedir. Uygun görünen fiyatları ile ortalama kalite saat arayanlar için bir alternatif olabilir. Shark Watch  aliexpress’ den saat almak istediğinizde kullanıcı yorumları ve  ve popülarite olarak karşınıza ilk çıkacak markalardan bir tanesi.

12.08.2017 tarihinde aldığım Shark Leopard (SH054) saat 14 gün sonra, 26.08.2017 tarihinde elime ulaştı. Saat balonlu bir ambalaj içerisinde hasarsız olarak elime geçti. Saat, şık bir siyah dikdörtgen karton kutu içerisinde geliyor. Üzerinde büyük bir shark watch logosu var.

Shark Leopard (SH054) saatin özelliklerine şöyle bir bakalım.

  • Paslanmaz çelik kasa, 47 mm kasa çapı.
  • 17 mm kasa derinliği
  • Silikon kordon
  • Tarih fonksiyonu
  • Haftanın günleri fonksiyonu
  • Alarm
  • Kronemetre
  • Arkaplan ışığı
  • 3 bar su geçirmezlik ve 12 ay uluslararası garanti

Kutuyu açtığımızda Saat karşımıza çıkıyor. ekran kısımları, ve metal aksamı çiziklerden korumak için ince koruma bandı mevcut. Genel anlamda güzel görünen saat sorunsuz olarak karşımızda. Saatin ağırlığı 160 gr civarında geniş kasası sayesinde kolda rahat duruyor.

Shark leopard kutu görünümü

Ben Shark Leopard serisinin mavi olanını tercih etmiştim. Daha doğrusu stoklarda sadece mavi olanı mevcuttu. Saati ilk ayarlamak istediğimde büyük hayal kırıklığına uğradım saatin ayar düğmesinde temassızlık mevcuttu. Saati ayarlayamıyordum. Satıcı ile durumu anlatan bir mesaj ile aliexpress üzerinden temasa geçtim ve durumu anlattım. Satıcı hemen mesaja yanıt yazarak onaylamam halinde 48 saat içerisinde yeni saatin aynı şekilde takipli posta ile gönderileceğini söyledi. Bende kabul ettim. Söylediği gibi 48 saat içerisinde yeni saat postalandı ve 10.09.2017 tarihinde yeni saat elime geçti.

Ben de eski saatle testler yapmaya karar verdim. Öncelikle saati normal kullanırmış gibi kapılara, kapı kenarlarına sert cisimlere vurdum (duvar harici). Genel olarak çizik göçük gibi bir durum olmadı. Duvara vurmadım çünkü 1. seferde olmasa 3.-4 seferde mutlaka deformasyon veya çizik olması kaçınılmaz.

Sonra ılık suda sıcak suda (el dayanacak kadar) ve soğuk suda saati beklettim. Sığ sudaki bu testte saat su geçirmezliğini korusu. Su içerisinde saat ayarlama pinini çıkardığımda da su geçirmedi. Shark Leopard (SH054) 3 atm basınçta (yaklaşık 20 metre derinlikte) saat su geçirmezliğini korur mu? açıkçası kesin bir şey söyleyemeyeceğim. Ancak su alacağını düşünüyorum. Bunun dışındaki yüzme v.b. aktivitelerde su geçirmezliğini koruyacaktır.

Shark leopard mavi

Shark Leopard (SH054) saatin diğer fonksiyonları sorunsuz çalışıyor. Kronometre, tarih, haftanın günleri, alarm, arka plan ışığı gibi fonksiyonlarında sorun yok. Sonra kurcalarken Saat ayar düğmesinin biraz aşağıda doğru bastırma ile çalıştığını gördüm. zar zor saati ayarlarım. Dijital saat ile analag saati ayarladım ve saniyelerini de senkronize ettikten sonra (takıntı böyle birşey) saati kullanmaya başladım. 5-6 saat geçtikten sonra saate baktığımda analog saatin saniyesinin 1 sn geri kaldığını gördüm. Tekrar senkronize ettim yine analog saniye  geri kalmaya devam ediyordu. Bu gidişle analog saat başka dijital saat başka gösterecekti. Kendi kendime saat zaten sıkıntılı belki ondandır dedim ve ve yeni gelecek olan saattle bunu denemeye karar verdim.

10.09.2017 tarihinde 2. saat geldiğinde hemen durumu gene test ettim. Ancak bir süre sonra yine analog ve dijital saat senkronizasyonu kaybediyordu. Kısacası Aliexpress den aldığım, zamanı doğru göstermesi gerek saat maalesef zamanı doğru göstermiyordu. Bu durumu satıcıya yazdım ancak çok da olumlu yanıt geleceğini düşünmüyorum. Eğer farklı bir durum olursa sizleri bilgilendireceğim.

Son söz olarak aliexpress’ den aldığım saat genel anlamda sınıfta kaldı. diğer fonksiyonları sorunsuz olsa da, bu saniye problemi benim için büyük problem. Kısacası Shark Leopard (SH054)‘ ı sizlere tavsiye etmiyorum. Bence tercihinizi başka saatlerden yana kullanmalısınız.

 

Yorum yapın