Babalık

Şiddet Gören Çocuklar Farklı Ortamlara Uyum Sağlayamıyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Pittsburgh Üniversitesi’nden psikolog Jamie Hanson ve ekibinin Şubat ayında Journal of Child Psychology and Psychiatry’de yayımladığı bir çalışmaya göre fiziksel şiddete maruz kalan çocukların aile dışındaki ortamlarda yeni davranış kurallarına uyum sağlamakta güçlük çektiği ortaya çıktı.

Çalışma kapsamında yaşları 12-17 arasında değişen, 41’i fiziksel şiddet gören, 40’ı ise şiddete maruz kalmamış toplam 81 çocuk yer aldı. Çocuklara zil ve şişe gibi basit nesnelerin resimleri gösterildi ve belirli bir süre içinde bunlardan birini tercih ederek puan toplamaları istendi. Çocuklar topladıkları puanlara göre oyuncak seçebilecek, yüksek puan toplayanlar daha iyi oyuncaklar alabilecekti. Ancak nesneler, tercih edilme sıklıklarına göre, farklı oranlarda puan veriyordu. Örneğin zil resmini seçenler bu tercihlerin %80’inde puan kazanırken şişe resmini seçenler %20 oranında puan kazanıyordu. Her resim çifti için 100 deneme yapan çocukların, denemeler ilerledikçe daha fazla puan kazandıran görsellerin hangileri olduğunu öğrendiği ve onları daha çok tercih ettiği ortaya çıktı. Ancak bir fark vardı: Fiziksel şiddet gören çocuklar diğerlerinin gerisinde kalmış, fazla puan kazandıran görselleri diğerlerinden daha az tercih etmişti. Araştırmacılar fiziksel şiddete maruz kalan çocukların aile ortamında yaşadıklarının, ödüllendirilen sosyal davranış kurallarını öğrenmede geri kalmalarına neden olduğunu düşünüyor.

Kimi uzmanlara göre ailede fiziksel şiddete maruz kalan çocuklar gösterdikleri iyi bir davranış karşısında aldıkları sarılma ve benzeri ödüllerin de süreksiz olduğunu düşünüyor. Yaşamlarının ilk yıllarında ailelerinin verdiği bu tür şefkatli tepkilerin çok nadir ve öngörülemez, cezaların ise sürekli olduğunu gören çocuklar için bu dengesizlik hali ileride yaşıtlarıyla kavga etmeleri ya da öğretmenleriyle sorun yaşamaları şeklinde sonuçlanabiliyor.

Bilim teknik eylül sayısı…

Yorum yapın