Ordan Burdan Şurdan

Silfra Çatlağı: Bir Yanınızda Avrupa, Bir Yanınızda Amerika

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Günümüzdeki kıtalar geçmişte Pangea adı verilen tek bir parçadan oluşan anakara halindeydi. Daha sonra Pangea yavaş yavaş yeryüzü olayları ile birlikte ayrılmaya başladı ve kıtalar yavaş ama istikrarlı bir şekilde günümüzdeki şeklini aldı. Bu süreç halen çok yavaş bir hızla devam ediyor. Ancak bu ayrılma o kadar yavaş ki her şey durağanmış gibi görünüyor.

Bu süreç halen devam ederken  Dünya’nın bazı yerlerinde bu ayrılmanın izlerini görmek de mümkün. Devam eden karaların yer değiştirmesinin etkisi ile Türkiye her yıl Yunanistan’a 1-2 cm kadar yaklaşıyor. Jeologlatın tahminlerine göre  göre bu yer değişimi aynı hızla devam ettiği gtakdirde yaklaşık 50 milyon yıl sonra Yunanistan’la birleşeceğiz.

karalarının ayrışmasının ve yer değiştirmesinin başka bir örneği ise Kuzey Amerika ile Avrupa kıta plakaları arasında. Bu değişimi yakından görmek de mümkün. En iyi gözlem noktası ise İzlanda’ da. İzlandanın başkenti Reykjavik’teki Silfra bölgesi. Thingvellir Milli Parkı’ndaki Thingvallavatn Gölü’nün içinde yer alıyor. Silfra çatlağı olarak da bilinen bu alan Atlantik okyanusunun altından geçen ve İzlanda’ya kadar devam eden ve burada karaya çıkan büyük bir fay hattının uantısı uzantısı.

Karadan da görülen çatlağın en iyi ve en muhteşem kısmı sualtında. Silfra çatlağı içinde bir insan rahatlıkla yüzebilir. Beş farklı bölümden oluşan Silfra’nın yalnızca 12 metre uzunluğunda ve 45 metre derinliğinde olan  “büyük çatlak” olarak tanımlanan bölümünde tüplü ya da tüpsüz dalışa izin veriliyor. Silfra çatlağının en dar bölgesinin genişliği 50 cm kadar. Tam da bu bölgede ellerinizi açıp çatlağın duvarlarına temas ettiğinizde bir eliniz Avrupa kıtasına dokunurken bir eliniz Amerika kıtasına temas edecek. Çatlak her yıl yaklaşık 2 cm civarında genişlemeye devam ediyor. Silfra çatlağındaki suyun berraklığı da ziyatetçileri büyülüyor. Su altında görüş mesafesi 100 metre hatta daha fazla olarak kabul ediliyor.

Akdeniz’de görüş mesafesinin  en iyi olduğu bölgede 30-40 metre görüş mesafesi olduğu düşünülünce suyun ne kadar berrak olduğu daha iyi anlaşılabilir. Berraklığın nedeni buradaki suyun volkanik kayaçlar içinden yıllar içinde süzülerek doğal filtrasyona uğraması. Bu nedenle en küçük katı partriküller bile suda bulunmuyor.  Suyun sıcaklığı ise bütün yıl boyunca 2-4 santigrat derece arasında.

Yorum yapın