Ordan Burdan Şurdan

Solognac Axis 85 Grip Av Bıçağı İncelemesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Sporun hemen hemen her dalı ile ilgili malzemeleri kullanıcıların beğenisine sunan Decathlon, aynı zamanda avcılık ve outdoor sporlarda kullanılacak malzemeleri ve ekipmanları da bünyesinde bulundurmakta. Solognac Axis 85 katlanır çakı da özellikle avcıların beğenisine sunulmuş bir bıçak.

Solognac Fransa’ da kurulmuş, avcılık ekipmanları ve malzemeleri üreten Fransiz şirket. Ürün yelpazesini Decathlon mağzalarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Solognac Axis 85 katlanabilen av bıçağı yada çakısı da decathlon mağzalarında 59,99 TL ye satışa çıkarılmış bir ürün. gelin bu ürüne biraz daha yakından bakalım ve görüşlerimi size aktarayım.

Solognac ne kadar fransız sirketi olsa da ürünler made in France değil. Birçok büyük şirkette olduğu gibi solognac bu ürünün üretimini Çin’ de gerçekleştiriyor. Solognac axis 85 çinde üretilen bir bıçak. Bıçak için siyah ve turuncu olmak üzere iki farklı kabza rengi mevcut.  Ben siyah olan rengi tercih ettim. Ancak sık sık doğaya çıkanlar ve aktif olarak avcılıkla uğraşan kişilerin turuncu rengi tercih etmesini şiddetle öneririm. Turuncu renk bıçağın düşmesi durumunda bulunmasını oldukça kolaylaştıracaktır.

Öncelikle bıcağın materyalinden söz etmek istiyorum. Bıçağın imalatında kullanılan çelik 5Cr15Mov olarak adlandırılan orjini Çin olan paslanmaz bir çelik. Bu çeliğin içeriğini incelediğinizde 440 A serisi çeliklere çok yakın bir özelliğe sahip olduğunu göreceksiniz. Kısacası çelik kötü bir çelik değil. Ancak karbon oranı düşük bir çelik. Karbon oranı nispeten düşük olan (%0.5) genellikle şef bıçaklarında ve mutfak bıçaklarında kullanılan bir çelik. Karbon oranının düşük olması bıçakla sertliği ve ağız dayanımını etkileyen önemli bir faktör. Düşük karbon içeriği nedeni ile çelik en fazla 56-57 HRC sertliğe ulaşabiliyor. Tahmini olarak bu bıçağında 55-56 HRC sertliğe sahip olduğunu düşünüyorum. Yüksek krom içeriği de korozyona yani paslanmaya karşı direnç kazanarak çeliği “paslanmaz çelikler” sınıfına sokmaktadır.  Ancak bıçağın ağız kısmı yani kesici kısım paslanma eğiliminde. Bıçağı kurulamadan bıraktığım bir günün sabahında bıçağın ağız kısmında pas lekeleri gördüm. Bıçak görece çabuk bilenebilen bir yapıya sahip.

Solognac Axis 85 Grip Av Bıcağının kabzası sertleştirilmiş kauçuktan imal edilmiştir. Bu sayede tutuş kolaylığı sağlıyor. Kolay kolay elden kayacakmış gibi görünmüyor. Solognac axis 85 bıçağın ağırlığı ise 135 gr civarında. Ancak Decathlon’ un bu ürünün ağırlığını 150 gr olarak belirttiğini söylemek istiyorum.

Bıçağın keskin kısmı yani namlusu adından da anlaşılacağı üzere 8,5 cm yani 85 mm uzunluğunda. Bu uzunluk katlanabilen çakı için oldukça uygun bir değer. Bıçak ne küçük ne de aşırı büyük. Genel anlamda bir çakıdan bekleyebileceğiniz işlemleri rahatlıkla yerine getirebilecek bir büyüklükte. Solognac axis 85 açıldığında ise 50 cm gibi bir açık uzunluğa sahip oluyor. Bıçak sırttan kilitli bir yapıya sahip. Kullanım sürem kısa olmasına rağmen kilit mekanizması iyi ve sağlam gibi görünüyor. Tabi Seri üretim bu bıcaklarda kilit mekanizmasında farklı davranışlar görmek ve küçük sorunlar görmek olası. Çakı tek el ile rahatlıkla açılabilmekte.

Axis 85 çakının et kalınlığı yaklaşık olarak 3 mm. Bir çakı için oldukça yeterli bir et kalınlığı. Çok kalın olmayan et kalınlığı nedeni ile bıçağı gıdalarda da kullanabilirsiniz. Bıçağın kabzasının sertlestirilmiş kauçuktan imal edildiğini sizlere aktarmıştık. Bu sertleştirilmiş kauçuk 2 tane vida ile kabzaya yerleştirilmiş. Ancak vidalar kabzadan biraz daha dışarıda kalıyor. Bu durum kısa kullanımlarda sorun olmasa da uzun kullanımlarda rahatsız edeceğe benziyor. Yine kemere takma klipsi de tutma sırasında biraz rahatsız ediyor.

Solognac Axis 85 Grip av bıçağının ağrı 20 derece ile açılmış. Yani bıçağın bileyleme açısı 20 derece. Mutfak bıçaklarında 17, Bushcraft bıçaklarında 24 derede  civarında bir bileme açısı olduğu düşülülürse 20 derece bence son derece uygun bir açı. Bileyleme sırasında bu açıyı kontrol etmek için Blister paketin arka alt kısmında turuncu renkli bir üçgen çizmişler. Bu üçgeni işaretli bölgeden keserek 20 derecelik bir üçgen elde ediyorsunuz. Bileyleme sırasında bıçağın altına kestiğiniz bu üçgeni yerleştirerek bileyleme açısını koruyabilirsiniz. Ancak bu şekilde bileylemenin çok da rahat olacağını düşünmüyorum.

Bu bıçağın belki de en önemli eksisi yanında herhangi bir kılıfın gelmemesi. Kolay ve güvenli taşıma ve saklama için bir kılıf paket içeriğine dahil edilseydi bence on numara olurdu.

Solognac Axis 85 Grip katlanabilir av bıçağı fiyatına göre oldukça iyi bir bıçak. En azından 60 TL ye aldığınız bıçağın hangi çelikten imal edildiğini biliyorsunuz. Kullanım rahatlığı ve kesme testlerinde bıçak beni oldukça memnun etti. Evet bıçak üst düzey bir bıçak değil ancak fiyat-performans oranı oldukça yüksek bir bıçak. Günlük işlerde, hafif doğa yürüyüşlerinde ve aktivitelerinde, küçük çaplı avcılık faaliyetlerinde yanınızda bir çakı bulunsun istiyorsanız Solognac Axis 85 Grip Katlanır Av bıçağını rahatlıkla önerebilirim.

 

 

 

 

1 Yorum

  1. Güzel bir yaZı olmuş. Solognac axis 85 almayı düşündüğüm bir ürün. Sanırım yarın alacağım. Teşekkür ederim.

Yorum yapın