Seyahat

Son Yılların Gözde Tatil Merkezi: Alaçatı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Son yıllarda ünü ülke sınırlarını aşmış, tarihi ve doğal güzellikleriyle en gözde tatil beldelerimizden biri Alaçatı. Tarihi taş evleri, rengarenk çiçeklerle bezenmiş cıvıl cıvıl sokakları, denizi, plajı ve rüzgar sörfüyle, keyifli bir tatil için aradığınız her şeyi bulabileceğiniz şirin bir yer.

Alaçatı’ya Nasıl Gidilir?

Alaçatı son yılların oldukça popüler bir turizm beldesi olduğu için her türlü ulaşım kolaylığı sağlanmış durumda. İzmir’e uzaklığı ortalama bir saat olan Alaçatı’ya, havaalanından kiralayacağınız özel araçla ya da taksiyle bir saatte ulaşabilirsiniz. Daha ekonomik bir ulaşım tercih edenler için, havaalanından Çeşme’ye kadar gelen otobüs seferleri düzenlenmiş. Çeşme’den minibüslerle Alaçatı’ya kolayca gidebilirsiniz.

Yolculuk için karayolunu tercih ederseniz, bazı otobüs firmalarının Alaçatı güzergahına düzenlediği seferleri araştırabilirsiniz. Bunun olmadığı durumda, Çeşme’ye giden otobüslere binip otogardan minibüslerle Alaçatı’ya geçebilirsiniz.

Alaçatı’da Gezilecek Yerler

Alaçatı’nın her sokağı gezilmeye, görülmeye değer niteliktedir. Arnavut kaldırımlı dar sokakları, renk renk boyanmış kapı ve pencereleriyle tarihi taş binaları, beldeye özgü tahta sandalyelerle ve duvarlara asılmış çiçek saksılarıyla süslenmiş kafeleri, Alaçatı’nın otantik atmosferini en güzel şekilde yansıtmakta. Bu sokaklarda dolaşıp, lavanta ve begonvil kokuları arasında kahvenizi yudumlarken, zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız.

Günün sonunda, güneşin batışını izlemek için, Alaçatı’nın simgesi haline gelmiş Taş Yel Değirmenlerine çıkabilirsiniz.

Antikacı ve hediyelik eşya dükkanları, kafe ve restoranların bulunduğu Hacı Memiş Sokağı da, Alaçatı’ya gidenlerin mutlaka uğraması tavsiye edilen yerlerden biri. Ayrıca cumartesi günleri kurulan Alaçatı pazarında da, yöreye özgü doğal ürünleri bulabilirsiniz.

Alaçatı Plajları ve Rüzgar Sörfü

Alaçatı’ya 2-2,5 km uzaklıkta olan plajlara, aracınızla 5 dakikada gidebilirsiniz. Beldenin en çok ilgi gören plajları Çark Plajı ve Piyade Plajıdır. Pırıl pırıl kumu ve berrak deniziyle pek çok ünlü ismin de tercih ettiği Alaçatı Plajlarında keyfinizce yüzüp güneşlenebilirsiniz.

Alaçatı Plajlarında, yüzme dışında yapılabilecek bir başka etkinlik ise rüzgar sörfü. Konumu gereği rüzgarlı bir atmosferi olan Alaçatı, bu yönüyle, sörf tutkunları için biçilmiş kaftan. Bu amaçla düzenlenen rüzgar sörfü yarışmaları beldeye ayrı bir canlılık kazandırıyor.

Alaçatı’da Nerede Kalınır?

Son yılların en çok tercih edilen tatil beldelerinden biri olan Alaçatı’da 300 den fazla konaklama tesisi bulunuyor. Beş yıldızlı büyük otellerin de arasında bulunduğu bu tesislerden, ziyaretçiler çoğunlukla butik otelleri tercih ediyor. Tarih kokan bu evlerde geleneksel kültürümüzü yaşatmaya yönelik hizmetler veriliyor. Kendi evindeymiş gibi rahatlık arayan, aynı zamanda da tatilin zevkini çıkarmak isteyenler için, Alaçatı’nın sevimli butik otelleri en doğru tercih.

Yorum yapın