Seyahat

Tarih Kokan Şehirler: Üsküp, Saraybosna, Selanik

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Balkanları, Osmanlı İmparatorluğu’ndan ve Bizanz’tan kalma eserler, açık hava müzesine dönüştürmüştür. En çok tercih edilen ve açık hava müzesi özelliğini taşıyan Saraybosna, Üsküp ve Selanik şehirleri, Balkkan turu atmak isteyenler için en ideal seçenek olacaktır.
Bosna Hersek – Saraybosna
Osmanlı eserli ve yapılarıyla tanınan ve etkileyic atmosferiyle, tatilcilere güzel anlar yaşatan Saraybosna, Bosna Hersek’in başkentidir. Saraybosna, 1463’te Osmanlı’ya katıldı. Ancak, Haçlılar tarafından geri alınan Saraybosna, 1492’de Fatih Sultan Mehmet tekrar geri aldı. 1878 yılında Berlin Anlaşmasıyla Osmanlı himayesinden çıkan Saraybosna, 1992 yılındaki Sırp Katliamında, ciddi zararlar gördü.
Saraybosna’yı, İsa Bey ve Gazi Hüsrev Bey kurmuştur. Gazi Hüsrev Bey’in eserleri çoğunluğu oluşturmaktadır.
Baş çarşı, merkezde bulunmaktadır. 15 yy. Osmanlı eseri olan Baş Çarşı, 19 yüzyılda bir yangında, orjinalliğini kaybetmiştir. Günümüzde Saraybosna’nın merkezi hüviyetini koruyan Baş Çarşı, çevresinde bir çok cami ve medrese gibi Osmanlı eserleri vardır. Saat kulesi, İmparator Camii, Brusa Bedesteni, Beyaz Burç, Sebil, Gazi Hüsrev Bey Camii gibi eserler vardır.
Milijacka köprüsü, Osmanlı yadigarı olan eserlerdendir. Bu köprü üzerinde gerçekleşen bir suikast, I. Dünya Savaşı’na neden olmuştur. Avusturya dükü Franz Ferdinand bu köprü üzerinde öldürülmüştür.
Hünkar Camisi, Saraybosna’nın en güzel eserlerinden biridir. 15 yüzyılda inşa edilen camii, Bosna Hersek’e yapılan ilk Osmanlı camisidir.
Morika Hanı, günümüze gelen tek handır. Osmanlı Vezirlerinden Gazi Hüsrev Bey tarafından , 1551 yılında yapılmıştır. Görülmeye değer, etkileyici bir tarihi eserdir.
Surzo Evi, yine Osmanlı’dan kalma, haremlik selamlık özelliğine sahip, mistik özelliklere sahip bir evdir. Etkileyici bir havası vardır.
15 yüzyılda Bakırcılar Çarşısı, 13. yüzyılda Ali Paşa Camii, 17. yüzyılda namaz vakitleri için inşa edilen Saat Kulesi, Gazi Hüsrev Bey Medresesi, Ali Farkovoc Müslüman Mezarlığı, Ferhadiye Camii, 1550 yılında yapıla Osmanlı Kulesi, gibi eserler, diğer Osmanlı eserleridir.
Diğer Gezilecek Yerler
Sırp Katliamı zamanında, Aliye İzzet Begoviç tarafından inşaa edilen umut tüneli, bir çok sivilin hayatını kurtarmıştır. Bu gün, bir çok ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.
Saraybosna müzesi, Bosna Hersek Ulusal müze, 19. yüzyılda inşaa edilen milli kütüphane, 1889 yılında yapılan Saraybosna Katedrali, Eski Ortadoks Kilisesi ve Müzesi, Gazi Hüsrev Bey Medresesi, Sırp Ortadoks Kadetrali, İnat Evi ve Sonsuz Ateş gibi gezilecek yerleri vardır.
Makedonya-Üsküp
1392 yılında Murat Hüdavendigar zamanında Osmanlı himayesine girmiştir. Vardar nehri Üsküp’ü ikiye ayırmaktadır. Bir tarafından Osmanlı, diğer Tarafında ise Kilise tarzı eserler vardır.
15. yüzyılda Taşköprü, Fatih Sultan Mehmet Tarafından yapılmıştır. Mimar Sinan’ın yaptığı eser, mükemmel mimari özelliklere sahiptir. 12 kemerli, 214 metre ve 6 metre genişliği vardır.
Mustafa Paşa Camii, Yavuz Sultan Selim ve II. Beyazit ‘in veziri Mustafa Paşa tarafından yapılmıştır. 1492 yılında yapılan minaresi 47 metredir.
Davut Paşa Hamamı, Taş köprünün yanındadır ve 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Şimdi Ulusal Sanat Galerisi’dir. 15. yüzyılda Kapan Han, Sulu Han ve Kurşunlu Han inşa edilmiştir. Çifte Hamam 1531, Murat Paşa Camii 1463, Namaz için Saat kulesi 16.yüzyıl, 1438 İshak Bey Camii diğer Osmanlı Eserleridir.
Makedonya meydanı, Üsküp kalesi, Makedonya Takı ve Bey (fuedal) kulesi, Üsküp’ün gezilecek yerlerindendir.
Yunanistan-Selanik
İzmir Havasına sahip şehirde, Yedi Kule (1431), Çavuş Bey tarafından inşa edilmiştir.

Yorum yapın