Ordan Burdan Şurdan

Trafiğe Saygı Mı? Motosikletliye Ayrıcalık Mı?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Araç sayısındaki hızlı artışlar ve bununla paralel artan trafik yoğunluğu motosiklet, elektrikli motosiklet kullanımını hızla tetiklemiştir. Bunun yanında bir kesim motosikletlere  “tutku” ile bağlıyken, bir kesim de sadece hızlı ulaşım için, bazılarıda trafik kurallarına uymadan ulaşım sağlamak için motosikletleri kullanıyorlar.

Trafikte motosiklet kullanan bazı magandalarda kendilerini motorcu olarak tanımlıyorlar (motosiklete tutku ile bağlı olanları tenzih ederim. Onlar hem kurallara, hem canlarına, hemde diğer insanlara saygılıdır). Ancak maalesef durum böyle değil. En son dün 16 yaşındaki ehliyetsiz bir “çocuğun” bana bam diye çarpmasıyla artık bu yazıyı yazmaya karar verdim. Bu arkadaşın ve arkasındaki arkadaşının ne kaskı var ne kıyafeti var. 1 tane koruyucu ekipmanı yok. Ehliyet desen hiç yok. Yazık ki sanırım canlarının da kıymeti yok.  Ama artıstlik çok, özgüven çok, özgürlük çok.

Bu olay şükür ki olumsuz bir durum olmadan atlatıldı. Ancak artık canıma tak etti. Motosiklet kullanan bazı kesimlerin kendilerini ayrıcalıklı hissetmelerini, kural tanımamazlıklarını trafiği alt üst etmelerine artık bir dur demeli. Peki sizce “Karayolları Trafik Yönetmeliği” nde motosikletlere verilen bir ayrıcalık yada hoşgörü varmıdır?  Cevap tabiki hayır. Hatta kısıtlamalar bile mevcut. Yönetmelikte motosikletler için  şöyle bir yasak vardır.. “Bu araçlarla, diğer araçlar izlenirken, geçilirken, manevra yapılırken; karayolunu kullananların hareketini zorlaştırıcı, tehlike doğurucu davranışlarda bulunulması yasaktır”. Yani efendim ters şettten gitmeler, deli gibi şerit değiştirmeler, Ordan burdan şurdan burnunu sokmalar, kırmızı ışıkta geçmeler yapamazsınız. Diğer taşıtlar gibi kurallara riayet etmek trafiğe saygı göstermek zorundasınız.  Sadece motosikletliler değil tüm araçlar için geçerlidir bu kural.

“Motorcunun kaportası vücududur” diye de bir bir söz var dillerde. Evet katılıyorum haklılar. travmaya gerçekten çok açıklar.  Ancak koruyucu ekipman kullanmadan motorun üstüne çıkanlar acaba bunu düşünüyorlar mı? Bir de utanmadan bu lafı söylüyorlar. Önce sen kendi üzerine düşeni yapacaksın  be kardeşim. Ondan sonra saygı bekleyeceksin. Kendi sağlığına canına çocuğuna hiç bir tedbir almamakla sahip çıkmayanlara nasıl başkalarının saygı göstermesini bekleyebilirsin ki, aklım almıyor gerçekten.

Dün yaşadığım olayda iki motosikletli profili aktarayım size, ard arda seyir halindeler. Bir tanesinde kask yok, belge yok, yaş tutmuyor, mont dizlik eldiven gibi hiçbir koruyucu ekipman yok, kimlik bile yok yanında kural tanıma yok ve bam diye bana vuruyor. Arkasında gelen arkadaşımızda kask mont dizlik eldiven gibi olması gereken tüm güvenlik ekipmanları mevcut. Bir de kamerası var kaskında ( O da 4 tekerlekli magandalardan bezmiş olacak ki olası bir olumsuzlukta kanıt için taşıyor). Efendi gibi seyir halinde. Öndeki motorlu bana vurunca yanaşıyor yanıma “abi kayıt lazım olacaksa vereyim zor durumda kalma, böyle bir gidiş olmaz” diyor.

Sonuç olarak motosiklet tehlike oranı yüksek bir araçtır. Önce siz motosiklet kullanıcıları kurallara riayet edeceksiniz ki, daha fazla güvende olasınız. Yoksa “bize ayrıcalık tanınmalı, motosikletliler ayrıcalıklı araç grubu olmalı” demekle bu işler düzelmez.

Not: Bu yazının her bölümünde motosiklet tutkusunu hakkıyla yaşayan, bu işin bilincinde olan, üzerlerine düşen tüm görevleri hakkıyla yerine getiren ve kişisel koruyucu ekipmanlarını eksiksiz kullanan motorcu kardeşlerimizi tenzih ederim. Sizler de 4 tekerlekli magandalarla uğraşmaktan bıktınız eminim. 

 

 

 

 

Yorum yapın