Hobi

Trekking ve Ekipman

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Trekking, her mevsim yapılabilen bir doğa sporudur. Hatta bu yürüyüşler bazen uzun sürdüğü için kamp yapma durumu bile söz konusu olabilir. Bu nedenle trekking ekipmanları , kıyafet ve ayakkabı seçimine oldukça dikkat etmeniz ve mevsimine göre giyinmeniz gerekir. Trekking yaparken gerekli olabilecek ekipmanları, detaylı şekilde açıklayalım;

İlk yardım seti ve erzak alımı;

Trekking ekipmanları arasında belki de en önemli ihtiyaçlardır. Trekking yaparken yanınıza mutlaka ilk yardım seti almalısınız. Çünkü doğada yürüyüş yaparken en ufak bir sıyrık bile enfeksiyon kapmanıza neden olabilir. Bu gibi durumları, küçük ilk yardım setleri ile giderebilirsiniz. Bununla birlikte yürüyüşün uzunluğuna göre yanınıza konserve yiyecekler almanızda fayda vardır.

Yürüyüş için ayakkabı seçimi;

Yaz aylarında bu sporu yapmak istiyorsanız seçeceğiniz ayakkabının iyi havalanıyor olmasına, bileğinizi korumasına, hafif ve yumuşak olmasına özen göstermelisiniz. Bunun sonucunda trekking için yazlık seçilecek ayakkabılar, süet deri yada corduna kumaşı olan ayakkabılardır.

Kış aylarında trekking yapmak için de dişli olan, suya dayanıklı özelliği bulunan ve tabanları mutlaka sağlam olan bir ayakkabı seçmelisiniz. Özellikle burkulma ve kırılmalara karşı ayaklarınızı koruyabilecek özellikte olan ve ayağınızı saran ayakkabılar almaya özen göstermelisiniz.

Pusula ve harita seçimi;

Doğa sporları yaparken yanınızda mutlaka bulundurmanız gereken iki şey pusula ve haritadır. Pusula, yürüyüşe başlarken gideceğiniz yönü bulabilmeniz için faydalıdır. Aynı zamanda gruptan ayrıldığınızda yön bulmanız için de etkilidir. Bununla birlikte yine harita ile gruptan ayrıldığınızda, gideceğiniz yönü bulabilir ve farklı yerler keşfedebilirsiniz. Bulunduğunuz bölgeye ait bir haritayı mutlaka çantanızda bulundurun.

Şapka seçimi;

Trekking ekipmanları içerisinde belkide en hafife alınan ancak çok önemli bir trekking ekipmanıdır. Hem yaz hem de kış aylarında yapılan bu spor için mutlaka şapka giymeniz gerekir. çünkü kışın ısı kaybınızı önler yazın da güneşin altında daha uzun süre kalabilmenizi sağlar. Bu nedenle etrafı geniş olan şapkalar tercih etmenizde fayda vardır.

Su matarası;

Doğa sporları yaparken yaz yada kış ayı farkı olmadan, su içmeye ihtiyaç duyarsınız. Bu nedenle trekking ekipmanları içerisinde mataranız mutlaka olmalıdır. Kullanacağınız matara mutlaka alüminyum olmalıdır. Ayrıca ısı farklılıklarına dayanabilen türde olmasına dikkat edilmelidir.

Sırt çantası seçimi;

Yaz yada kış ayları fark etmeksizin, trekking yaparken mutlaka yanınızda çanta bulundurun. Kış ayları için daha geniş hacmi olan çantalar tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında ise fazla eşya gereksiniminiz olmadığı için daha küçük hacmi olan çantalar almalısınız.

Yorum yapın