Bilim-Teknoloji

X96 Mini Android TV Box Yavaş Wifi Sorunu ve Çözümü

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Televizyonumun “smart tv” özellikli olmaması nedeni ile 22 mayısta aliexpress üzerinden android tv box siparişi verdim. TV box seçimimi, X96 mini android tv box‘ dan yana kullandım. Ürün 7 gün içinde 29 mayıs tarihinde eoldukça hızlı bir şekilde elime ulaştı.

Ürün kurulumunu hızlıca tamamladıktan sonra puhu tv üzerinden bir kaç deneme yapmak istedim. puhu tv üzerindeki videolarda donmalar mevcuttu. hiçbir videoyu akıcı olarak izleyemedim. youtube da videoları açıyordu ama yüksek kalite çözünürlükte izlyemiyordum.

24 Mbps’ e kadar kablonet internet kullanıcısı olmama ve AKN yi aşmamış olmama rağmen bu durum canımı sıkmıştı. hemen android tv box üzerinden hız testi gerçekleştirdim. Ancak çıkan sonuç hayli kötü idi bu hız testlerinde 2 Mbps, 2,5 Mbps download değerlerini geçemiyordum. Cep telefonum ve bilgisayarımla yaptığım testlerde aynı noktadan 20 Mbps ve üstü değerler alıyordum.

Biraz araştırma yaptım. X96 mini slow wifi, x96 mini wifi problem, x96 mini slow internet gibi anahtar kelimelerde araştırmalara başladım. Bir çok farklı öneri vardi x96 mini yavaş wifi sorunu için. Hemen hemen pek çoğu romun yeniden yüklenmesi yada fabrika ayarlarına dönmekle ilgili.

Ancak sadece 1 mesajda farklı bir durumdan bahsediyordu. x96 mini android box yavaş wifi sorunu için aynen şunu söylüyordu.”Bazı android cihazlar WPA-PSK  kullanaran TKİP+AES ile şifrelenmiş ağlara bağlandığında sorunlar yaşayabiliyor. ” Hemen modemin ayarlarına girdim ve bahsettiği gibi WPA/WPA2 şifreleme sistemi TKİP+AES olarak ayarlanmıştı. Hemen sadece AES olacak şekilde değişikliği yaptım. Sonrasında eski ağ bilgilerini cihazdan ağı unut diyerek kaldırdıktan sonra yeni parametrelerle ağa tekrar bağlandım Sonuç aşapğıdaki resimde gördüğünüz gibi.

Düzeltme sonrası x96 mini wifi hız testi

 

Yukarıdada bahsettiğim gibi x96 mini yavaş wifi sorunu yaşanlar benim kullandığım bu yöntemi kullanarak soruna çözüm bulabilirler. En azından bende bu yöntem kesinlikle işe yaradı. Artık puhu tv de ve yputube da akıcı olarak 1080p video izleyebiliyorum. Hız testlerimde cihazlar arasında en fazla 3-4 Mbps oynuyor.

Kısacası x96 mini android tv box kullanıyor ve yavaş wifi hızından şikayetçi iseniz yukarıdaki yöntem sizin de sorununuza çözüm olabilir.

2 Yorumlar

  1. Hocam bende aydı box kutudan aldım ilk başta sorun yoktu sonradan yeni eve taşındık sorun başladı. Demek modem değişikliğinden olmuş ayarları değiştim şu an sorun yok. Birde aşırı ısınıyor aletin her yerine 5mm matkap ucu ile delik deşik yaptım az hava almaya başladı buda benden sana tavsiye olsun teşekkür ederim.

  2. Merhaba ben bu şekilde yaptım yine olmadı bağlantım 24 mb telefon da çok hızlı bilgisayarlar hızlı fakat x96 çok ağır girmiyor başka önerimiz varmı

Yorum yapın