Babalık

Yağız Alp ve Geniz Eti Ameliyatı Süreci

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Merhaba sevgili anne babalar, Bu yazımı okuyorsanız ya annesiniz, ya babasınız. Tabi büyükanne ve dede olma ihtimaliniz var. Çocuğunuz muhtemelen geniz eti sorunu yaşamakta, “geniz eti ameliyatı nedir?, 
geniz eti ameliyatı nasıl yapılır?, geniz eti ameliyatı kolay mı?, geniz eti ameliyatı zor mu?, geniz eti ameliyatı ağızdan mı yapılır?
” gibi çoğaltabileceğimiz onlarca sorunun cevabını aramaktasınız. Gelin oğlumun geniz eti ameliyatı sürecinin aktarayım size…. Sorularınız olur ise yorum kısmına yazarsanız cevaplamaya çalışacağım.

Geniz eti yani (adenoid) çocukluk çağında evladı olan yetişkinlerin sık sık karşılarştığı problemlerden bir tanesi. Oğlum Yağız Alp de geniz eti büyümesi yani tıp dili ile Adenoid hipertrofisi olan çocuklardan bir tanesiydi.

Peki nasıl oldu bu geniz ti ile tanışmamız. Kısaca hemen anlatayım. Yağız Alp son 1,5 yıldır çok sık hasta olan bir çocuk olmaya başlamıştı. Kesilmeyen öksürükler, burun ve geniz akıntıları v.b. bu şikayetler ile doktora gittiğimizde doğal olarak viral üst solunum yolu enfeksiyonu tanısı alınıyor semptomatik tedaviler düzenleniyordu. Bu tedavilere rağmen hastalıklar iyileşmiyor yada çok geç iyileşiyor bazen de daha aşağılara iniyor ve alt solunum yolu enfeksiyonları oluşuyordu. Antibiyotik ile tedavinin 5-6 gününde semptomlar kayboluyor antibiyotik tedavisinden 10 gün sonra hop yeni bir öksürük ve geniz akıntısı dalgasıyla başlayan süreç tekrar baştan başlıyordu. 

Süreç bu şekilde uzayınca tabi biz çocuk hastalıkları uzmanının yanında çocuk immünolojisi ve allerji uzmanı ile de takiplere devam ediyorduk. Çocuk immünolojisi ve allerji uzmanı tarafından gerekli immunoloji ve allerji testleri yapıldı. Testlerin hepsi sorunsuz ve normal olarak geliyordu.  Çocuk immünolojisi ve allerji uzmanı tarafından geniz eti büyümesi açısından KBB konsültasyonu istendi. Konsültasyon sonucunda ile geniz eti büyümesi (adenoid hipertrofisi) ile tanıştık. KBB muayenesi sonucunda Yağız’ ın burun-geniz boşluğunun %75-%80′ i geniz eti tarafından  kapatılıyordu.

Çocuk immunolojisi ve allerji uzmanı doktorumuz tarafından sorunun çok büyük ihtimalle geniz eti büyümesinden kaynaklandığı KBB uzmanı ile geniz eti büyümesinin küçültülebilmesi amacı ile ilaç tedavisine başlandı. Bir süre devam eden bu tedavi sonucunda geniz etinde herhangi bir küçülme sağlanamadı. Çocuk immunolojisi ve allerji uzmanı tarafından geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) önerildi ve şikayetlerin büyük bir ihtimal ile son bulacağı yada çok çok azalacağı söylendi.  

Bundan sonra düşünmek için biraz kendimize zaman ayırdık. Bu süreçte 2-3 KBB uzmanı ile de konuyu görüştük ve durumu aktardık. Onlarda geniz eti ameliyatı yönünde görüş bildirdiler. Hala aklımızda soru işaretleri vardı. Doktorlara göre “Geniz eti ameliyatı kolay ameliyat” olarak değerlendirilse ve sağlık profesyoneli olmamıza rağmen geniz eti ameliyatının kolay ameliyat olarak değerlendirildiğinizi bilmemize rağmen malum evlat söz konusuydu. Bir gün Yagız Alp’ i doğımundan 2 yaşına kadar takip eden çok değerli bir Neonatoloji ve çocuk hastalıkları uzmanı  hocamız ile karşılaştık. Durumu ona aktardık. O da, Allerjik ve immunolojik altta yatan bir neden olmaksızın sık sık tekrarlanan üst solunum yolu enfeksiyonları, çocuğun büyümesinde duraklama ve büyümenin durması ya da çok yavaşlaması (her zaman devam eden büyüme persantil eğirisinden alt seviyelere geçmesi)  durumunda Geniz eti ameliyatını önerdiklerini iletti. Biz de bu görüşmeden sonra geniz eti ameliyatını yaptırmaya karar verdik.

Geniz eti büyümesi olan çocuklarda genellikle gece horlaması, uyku apnesi, ağzı açık uyuma gibi durumlar sık belirtilen şikayetler. Ancak Yağız Alp’ de bu şikayetler yoktu. Bizde sadece sık hastalanma kesilmeyen geniz akıntıları ve öksürük ve büyümeniz 6-7 aydır çok yavaşlaması şikayetleri vardı. Denizli devlet hastanesinde görevli kulak burun boğaz doktorumuzla görüştük ameliyat tarihini planladık. Geniz eti ameliyatından 1 gün önce hastaneye başvuracaktık ve yatış işlemleri ile gerekli tıbbi görüntüleme ve tetkikler yapılacak anestezi konsültasyonu yapılacaktı. Bilin bakalım o gün ne oldu. Yağız Alp’ de burun akıntısı, geniz akıntısı ve öksürük başladı. Tabi doğal olarak bizim operasyon ertelendi. 15 gün sonraya tekrar planladık. Bu seferde hafif öksürüğümüz vardı ancak burun akıntısı geniz akıntısı gibi durumlar yoktu. Anestezi ve KBB uzmanı operasyonu onaylayınca yatışımız yapıldı. 

23 Eylül saat 08:40 gibi Yağız’ ın geniz eti ameliyatına alındı. Yağız’ın geniz eti ameliyatı yaklaşık 45 dk sürdü ve 09:25 gibi ameliyathaneden çıktı. Geniz eti ameliyatı genel anestezi altında, ağız dan yani ağız boşluğundan yağılan bir ameliyat olduğu için hiçbir kesik olmuyor. Yağız geniz eti ameliyatı sonrası, ameliyattan çıktığında biraz ajiteydi. 1 saat kadar huzursuzdu ve ağladı. 1 saat sonrasında yavaş yavaş sakinleşti. Uyumak istemedi. En sonunda saat 12:00 gibi uykuya daldı ve 45 dk kadar uyudu. Uyandıktan sonra hiçbir sorunumuz kalmamıştı. keyfi yerinde idi.

Geniz eti ameliyatı sonrası Yağız’ da genizden konuşma, boğuk konuşma vardı. Yine geniz eti ameliyatı sonrası horlama vardı. geniz eti ameliyatı sonrasında ağzı açık uyuma horlamaya doğal olarak eşlik ediyordu. Doktorumuz bu durum hakkında bizi bilgilendirdi ve bu durumun 10-15 gün kadar devam edebileceğini aktardı. Bu şikayetler azalarak yaklaşık 7-8 günde kaybolma noktasına geldi.

Geniz eti ameliyatı sonrası yağız ilk beslenmesini ameliyattan 3-4 saat sonra muzlu süt içerek gerçekleştirdi. İlk 3 gün sürekli sıvı gıdalar, süt ve yoğurt ile beslendi. Bu süreçte kakaolu ürünler, çilekli ve frambuazlı yiyecekler, kısacası siyah ve kırmızı içecekler yasak. Bunun nedeni ise geniz eti ameliyatından sonra kanama görülebilmesi ve bu kanamanın anlaşılamama ihtimali. geniz eti ameliyatı sonrasında kusma da sık görülen bir durum. Çok şükür Yağız Alp’ de kanama ve kusma hiç olmadı. Ameliyat sonrasında akşam saat 7 gibi doktorumuz 1 hafta sonra kontrolü edeceğini söyleyerek bizi taburcu etti

Geniz eti ameliyatı sonrası beslenme kurallarına dikkat etmek oldukça önemli. Özellikle ilk 3 gün daha da hassas bir dönem. ilk 3 gün sonrasında sert ve katı gıdalar yasak. Sonrasında ise bir 10 gün süreyle cips, kızarmış ekmek, asitli içecekler gibi tahriş edici gıdalar yenmemesi gerekiyor. özellikle cips gibi gıdalar operasyon bölgesinde tahribata ve kanamaya sebep olabiliyor. Yine doktorumuz geniz eti ameliyatı sonrası banyo yaparken de 15 gün kadar kulaklara su kaçmamasına (enfeksiyon açısından) dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. 1 hafta sonra kontrole gittiğimizde kulakların durumunun gayet iyi olduğunu ve 1 hafta kadar kulaklara su kaçmamasına dikkat etmemizi önerdi.

Evet şu anda Yağız Alp oldukça iyi durumda. Çok şükür sorunsuz bir şekilde iyileşme dönemini atlattık. Artık geniz eti operasyonu bizim sorunlarımızı ne kadar rahatlatacak bunu zamanla göreceğiz. Bu yazı umarım çocuğu geniz eti ameliyatı olacak anne ve babalara yardımcı olur. Yukarıda da belirttiğim gibi geniz eti ameliyatı veya geniz eti ameliyatı sonrası için sorunuz var ise bunları yorum kısmına yazarak bana iletebilirsiniz. en kısa zamanda tecrübelerim ile sorularınıza yanıt vermeye çalışacağım.  

Yorum yapın