Sağlık

Yeni Nesil Baş Belası: FLAKKA

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Flakka… Son günlerde yazılı görsel ve sosyal medyada sık sık telaffuz edilen bu gelime gençlerimizin ve insanlığın  yeni başbelası. Madde kullanımı son yıllarda iyice arttı. Eskiden bitkilerden üretilen esrar ve kokain gibi uyuşturucular  sık sık kullanılırken günümüzde yönelim değişti. Neredeyse ilkokul kapılarında satın alınan bu maddelerin önemli bir kısmını, artık daha ucuz ve üretilmesi nispeten daha kolay olan ancak etkisi bir hayli kuvvetli olan “sentetik” uyarıcılar veya uyuşturucular oluşturmaktadır.

Flakka nedir?

Flakka  2-3- senedir satılan sentetik bir uyuşturucu. “İnsanları zombiye çeviren uyuşturucu” olarak medyada bahsedilen kullanıcıların flakka olarak tabir ettikleri bu madde,  Alfa-PVP (Alpha-Pyrrolidinopentiophenone) olarak kimya da tanınmaktadır. En son Mersin’ den bir kullanımı sonrası insanların düştüğü durumları gösteren video haberlere düştü.  Flakka aslında banyo tuzlarına çok çok benzer bir yapıya sahiptir. Hatta banyo tuzlarından bile bu maddeler sentezlenebilir.

Flakka Neye Benzer?

Flakka yada gravel olarak sokaklarda tanınan ve satışı yapılan bu başbelası kristal ve yarı saydam beyaz bir görünüme sahiptir. Ancak sıvı formları ve toz görünümlü olanlarıda mevcut. Amfetamin yada metamfetamin’ ne benzeyen flakka, aynı zamanda kimyasal yapısındaki benzerlik nedeni ile banyo tuzlarınına da çok çok benzemektedir. Ancak unutmamak lazım ki bu maddeyi üreten kişiler maddelerin şekil renk ve  görünümlerini kolayca değiştirebilmektedirler.

Flakka ne kadar bağımlılık yapıyor?

Flakka sentetik bir uyarıcıdır. Bu nedenle tüm sentetik uyarıcılar ve uyuşturucular gibi çok kuvvetli bağımlılık yaparlar. Sentetik uyuşturucuların bir zamanlar en popüleri olan metamfetamin’ den çok daha hızlı etki eden flakkanın etkisi metamfetaminden çok daha uzun sürmektedir.  Flakka  damar içine verme koklama  gibi yöntemlerle kullanılıyor. Yine banyo tuzundan elde edilebilen bu maddeler maalesef çiddi bir laboratuvar ortamına gerek kalmadan merdiven altında bile üretilebilmektedirler. Aynı zamanda ucuz olan bu baş belaları bu nedenler ile çok hızlı yayılmaktadırlar.

Önce metamfetamin, sonra bonzai şimdi de flakka. Neden bu maddeler bu kadar hızlı yayılıyor?

Saydığımız maddelerin hepsi sentetik uyarıcılardır. Bu uyuşturucular yukarıda da söylediğim gibi merdiven altında üretilebilen elde edilmeleri nispeten kolay olan ve ucuza maledilebilen maddelerdir. Bu nedenledir ki hızlıca yayılmaktadırlar. Bunların yanında vücutta “dopamin” adı verilen bir maddenin yerini tutarak beyinde dopamin etkisine sebep olurlar. Yüklü miktarda alınan flakka sebepsiz mir aşırı mutluluk haline sebep olur ancak hemen arkasından saldırganlık, siddetli halüsinasyonlara ve anlamsız hareketlere sebep olurlar.

Peki çocuklarımızı nasıl bu zehirlerden korumalıyız?

Çocuklarımızı flakka gibi maddelerden korumak 2 aşamalı bir süreçtir. Bunun ilk aşaması ailenin 2 aşaması ise devletin görevidir. Ebeveynler olarak bizler çocuklarımıza her zaman yakın olmalıyız. Onlarla konuşabilmeli bizlerden bir şey saklamamasını sağlamalıyız. Unutulmamalıdır ki istatistiklerde aile içi yaşantıda problem yaşan çocuklar ileride madde kullanımına yatkın oluyorlar ve daha fazla madde kullanıyorlar.

Devlet ise güncel uyuşturucu trendlerini çok sıkı takip etmelidir. Bu maddelerin hepsinin keşfi amerika ve avrupa ülkelerinde yapılmaktadır. Bu nedenle yurt dışında trend olan bu maddeler devlet tarafında çok iyi takip edilmeli, uyuşturucu maddeMimalatında kullanılan maddeler daha türkiyeye sokulmadan yasaklı maddeler listesine eklenmelidir. Maddenin ülkeye girişini engellemek için, sıkı yasalar ve cezalar (bence İdam bile haktır) desteği ile  sağlanmalıdır.

 

Yorum yapın